Kalesi Nerededir?

Güvercin ada Kalesi, Kuşadası İlçesi Hacı Feyzullah Mahallesinde bulunmaktadır.

Güvercin Adanın Tarihi

Güvercin Ada Kalesi, tarihi açıdan çok eski yıllarda Bizans döneminde yapılmıştır. Scala Nouva adıyla anılan Kuşadası’nda denizden gelebilecek saldırılara karşı adacık üzerinde bir kale inşa edilmişti. Kent, 1390 yılında Osmanlı idaresine girmiştir. 1402 de Timur tarafından alınmıştır ve Fetret dönemi sona erince tekrar 1413 yılında Çelebi Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Kuşadası Güvercin Ada

Kuşadası Körfezinin ağız kısmında, limanı koruyan bir konumda yapılmıştır. Güvercin ada kalesi üzerinde, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bir iç kale bulunmaktadır. Ayrıca İlyas Ağa tarafından yaptırılan surlar yer almaktadır. Saldırıları engelleyebilmek için yaptırılmıştır. Eski dönemlerde Mora İsyanı yapılmıştır. Surlar, adayı tamamen saracak şekildedir ve yaklaşık olarak 3 metre yüksekliğinde inşa edilmiştir. Kalenin yapımında kullanılan taşlar, Yılancı burnundan getirilmiştir. Surların güneyinde, doğu yönüne cepheli merdivenlerle çıkılan yuvarlak kemerli ve iki kule ile korunan kale giriş kapısı yer almaktadır. Kuzey kule beşgen, güney kule ise silindirik biçimdedir. Giriş kapısı üstünde bir kitabe boşluğu vardır. Boşluk, daha önce burada bir kitabenin olduğu anlamına gelmektedir. Surların inşasındaki kitabe, kuzeydeki kule duvarı üzerinde yer almaktadır. Kitabe 4 satır ve 20 mısradır. Sene 1242 (1826). Kale ilk yapıldığı yıllarda karayla bağlantısı olmayan yalnızca tekneler vasıtasıyla Kuşadası’na gidiş geliş sağlanan tam bir ada niteliğindeydi. Ancak ilerleyen yıllarda Adanın Osmanlıya bağlanmasıyla beraber Kaleden Kuşadası’na doğru uzanan bir yol yapılmıştır. 1950lerin sonunda bir mendirekle karaya bağlanmıştır. Ziyaretçiler artık teknelerde değil de, yaya olarak adaya gidip gelebilmektedir.

Kuşadası Güvercin Ada

Güvercin Ada Kalesi Restorasyonu

Kuşadası Güvercin Ada Kalesine giriş ücretsizdir. Kale, 3 seneden beri kapalıydı. İki sene önce yepyeni hali ile kapılarını açtı ve daha da güzelleşti. Tatile gelenler için mutlaka gidip gezilecek yerlerden birisi olan kale, Kuşadası’nda yaşayan yerli halk için yürüyüş ve gezi yapmak adına ilk tercihlerden birisidir. Kuşadası merkeze yakın olan kale içerisinde de tarihi doku bulunmaktadır. Tam ortasında kuşlar için yapılan ağaçtan barınaklar vardır. Arka kısımda ise tavşan ve kaplumbağa görebilirsiniz.

Kuşadası Güvercin Ada

Kalenin içinde ve tam orta kısmında kare şeklinde bir yapı vardır. Bu yapı yine kaleyi andırır. Kalenin içerisinde çok eski yıllarda bulunan bir deniz balinası iskeleti çok iyi bir şekilde korunmaktadır. Bu kısım ziyaretçilere açıktır. Eski yıllardan kalma tekne ve gemi maketleri de bulunmaktadır. Eskiden gelen tekne ve gemiler hakkında bilgiler de mevcuttur. İçerideki küçük kalenin bir de üst katı bulunmaktadır. Fakat buraya giriş yoktur. Yalnızca alt kattaki balina fosilini görebilirsiniz.

Kuşadası Güvercin Ada

Dünden Bugüne Güvercin Ada Kalesi

Kalenin tam orta kısmında, oturmak ve dinlenmek için yapıya uygun banklar bulunuyor. Orta kısımda bulunan boşluk ise çay bahçesi olarak düşünülmüş, ancak bu yapı içerisinde böyle bir mekân düşünülmemektedir. Eski yıllarda kalenin içerisinde restoranlar, barlar, kafeler, daha çok oturma alanları bulunuyordu. Kalenin marinaya doğru bakan kısmında denize girilebiliyordu ve işletmeler buraları işletiyordu. Ancak restorasyonda çalışmasından sonra buradaki işletmeler kaldırıldı ve kale tarihi dokusunu koruması amacıyla tekrar ziyaretçilere açıldı.

Kalenin her tarafından Kuşadası’nın güzel manzarasını seyretmek mümkündür. Dört tarafı denizler ile kaplı olan kalede, pek çok sayıda fotoğraf çektirmek ve her karede farklı bir güzellik yakalamak mümkündür. Kalenin aşağı kısmına baktığımızda denizin masmavi manzarası görünmeye değer birdir.

Kalenin rıhtımında bulunan tekneler, görüntüye ayrı bir güzellik katmaktadır. Yaz aylarında tekneler bu noktadan günübirlik tekne turları düzenlemektedir. Kuşadası merkezde ulaşım olarak rahat olan tekneler sabah erken saatlerde bu noktadan hareket ederek tekne turuna çıkmakta ve gün sonu tur bitiminde geri dönüş olarak rıhtıma yanaşmaktadırlar. Kış aylarında tekne turuna çıkmak isteyen kişiler içinde de 1 saatlik tur düzenleyen teknelerde bulunmaktadır.

Kuşadası Güvercin Ada

Güvercin Adanın İsmi Nereden Geliyor?

Güvercin ada, Kuşadası Körfezinin ağzındadır. Limanı korumak amacıyla yapılmıştır. Geçmişi birkaç yüzyılı aşan kıyı kentlerinin çoğunda olduğu gibi Kuşadası’nda da denizden gelebilecek saldırılara karşı bir kale inşa edilmiştir. Limanı koruyan coğrafi konumundan dolayı, kale bugün Güvercin ada olarak anılmaktadır. Geçmişte başta güvercinler olmak üzere adada çok sayıda kuş bulunmaktaydı. Güvercin ada ve Kuşadası isimlerinin kökenleri buradan gelmektedir.

Kuşadası Güvercin Ada

Bir önceki yazımız olan Kuşadası Güzel Çamlı Milli Parkı başlıklı makalemizde Kuşadası Güzel Çamlı Milli Parkı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın