Türkiye’nin mühim turizm merkezlerinden Kuşadası, ismini ilçede bulunan Güvercin Ada’dan alıyor. Aydın‘a bağlı bir ilçe olan Kuşadası, kuzeyde Selçuk, Pamucak; güneyde ise Dilek Yarımadası Milli Parkı ile çevrili. Kuşadası, Efes, Meryemana, Didim, Milet, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi popüler tatil yerlerine olan yakın konumuyla tercih ediliyor. Kruvaziyer turizmi denince ilk akla gelen ülkemizdeki en iyi noktalardan birisi.

Kuşadası’ndaki ilk yerleşim, Neopolis adıyla Yılancı Burnu mevkinde İyonyalılar tarafından kurulmuş. Orta Çağ’da Pilav Dağı’nın eteklerinde, Andız Kulesi bölgesindeki yaşam, denizden ulaşımın güçleşmesi nedeniyle günümüzdeki ilçe merkezine taşınmış.

Yaz döneminde nüfusu 10 kat artan Kuşadası, şık mekanların bulunduğu marinası, birbirinden güzel plajları, 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri, hareketli gece hayatıyla Barlar Sokağı, insanın içini ısıtan güneşi ve sıcakkanlı insanlarıyla seyahat severlerin akın akın geldiği bir merkez.

 

Kuşadası’na Nasıl Gidilir

1. Kuşadası’na otobüsle ulaşım

Kuşadası Aydın 71 km, Kuşadası İzmir 101 km mesafede. Kuşadası, İstanbul’a 570 km ve Ankara’ya ise 647 km uzaklıkta. İlçeye yılın her döneminde İstanbul, Ankara, İzmir ve birçok kent merkezinden şehirlerarası otobüs seferi düzenleniyor. İlçeye Aydın Turizm, Efe Tur, Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Anadolu Turizm, Öz Diyarbakır, Hakiki Koç gibi firmaların karşılıklı seferleri bulunuyor. Yaz aylarında ise sefer sayısı artıyor.

 

2. İzmir’den Kuşadası’na nasıl gidilir

İzmir otogardan fazla sık Kuşadası’na seferler düzenleniyor. İzmir-Kuşadası otobüs sürtesi ortalama 1 saat 30 dakika. Otogardan devinim eden Pamukkale ve Kamilkoç ile giderseniz Kuşadası otobüs bilet ücretleri 15 TL’den başlıyor. Pamukkale Kuşadası telefon  (0256) 6141497,  Kamil Koç Kuşadası telefon (0256) 6146265.

IZBAN’a binin Gaziemir Semt Garajı’na gidin ve oradan kalkan Kuşadası otobüslerine binin. İzmir’de Basmane veya havalimanından Denizli trenine binerek Selçuk İstasyonu’nda inin ve Selçuk garajdan kalkan Kuşadası dolmuşlarıyla Kuşadası’na gidin.

3. Kuşadası’na hususi araçla ulaşım

Kuşadası’na hususi araçla gelmek isteyenlerin 2 alternatifi bulunuyor. İzmir, İstanbul, Ankara güzergahından, şimal ve kuzeybatı yönünden geleceklerin İzmir-Aydın Otoyolu ya da İzmir-Aydın karayolu üzerinden, Selçuk çıkışını takip ederek devam etmeleri gerekiyor. Selçuk’a ulaştıktan sonra, Kuşadası yönüne 20 km’lik bir ara kalıyor.

 

Kuşadası’na Aydın, Denizli, Antalya güzergahından, cenup ve güneydoğu yönünden geleceklerin Aydın-Söke karayolunu kullanmaları gerekiyor. Aydın’dan 71 km, Söke’den ise 22 km’lik ara bulunuyor.

Ankara-Kuşadası Güzergah: Ankara – Uşak– Manisa – İzmir – Selçuk- Kuşadası

İstanbul-Kuşadası Güzergah: İstanbul- Bursa – Balıkesir- Manisa -İzmir –Selçuk – Kuşadası

4. Kuşadası’na belediye otobüsü ile ulaşım

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin Aydın ile ilçe arasında 6 aracı hizmet veriyor. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden başlayan seferler, Söke Adnan Kahveci Bulvarı, Söke Aydın Karayolu, Söke Koçlar Caddesi, Kuşadası Süleyman Demirel Bulvarı ve Adnan Menderes Bulvarı istikametlerinde devam edip Kuşadası Devrim Sokak’ta son buluyor. Sabah saat 7’de başlayan ve saat başlarında karşılıklı olarak düzenlenen seferler saat 22.00’ye kadar devam ediyor.

5. Havalimanından Kuşadası’na nasıl gidilir

Kuşadası’na en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Havalimanından Pegasus ve Atlas Global’in servislerinin yanı dizi HAVAŞ otobüsleri ile Kuşadası’na gidilebilir. Adnan Menderes Havalimanından Kuşadası ve Söke’ye servis HAVAŞ kalkış saatleri 01:30, 10:00, 15:30, 23:00, 03:30, 11:00, 17:00, 07:30, 12:30, 19:00, 09:00. 14:00. 21:00.

Diğer bir seçenek İzmir Havalimanından IZBAN’a binin Gaziemir Semt Garajı’na gidin ve oradan kalkan Kuşadası otobüslerine binin. Alternatif olarak havalimanından Denizli trenine binerek Selçuk İstasyonu’nda inin ve oradan Kuşadası dolmuşlarıyla Kuşadası’na gidin.

Kuşadası’nda gezilecek yerler: Dilek Yarımadası Milli Parkı,

Kuşadası Gezi Rehberi

 

derhal girişindeki Zeus Mağarası, Güvercinada ve kalesi, Kuşadası’nın kuzeyinde yer saha Pygela Antik Kenti, Kadıkalesi, Su Kemeri, Aya Yorgi Manastırı, Kaleiçi Camii, Çalıkuşu Evi, Ali Alkış Müze Evi, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı Kuşadası’nda görülecek yerler listesinin üst sıralarında.

Kuşadası Gezi Rehberi

 

Ayrıca Yunanistan’ın Sisam Adası‘na karşılıklı feribot seferleri mevcut. Efes Antik Kenti, Şirince, Meryemana da görülmesi gereken yerler arasında.Çevresinde el değmemiş bakir doğası ile Dilek Yarımadası, Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, Güzelçamlı, Davutlar gibi sahilleri ve hareketli kent yaşamı ile Kuşadası, güzel bir tatil için en iyi seçenekler arasında.

Bir önceki yazımız olan Kış Tatili İçin Nereye Gidilir başlıklı makalemizde kış tatili hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Kuşadası harika bir tatil beldemiz yaz ayarlında çıvıl çıvıl olan plajı ve eğlence mekanlarını çok seveceksiniz. Ayrıca Kuşadasında ekonomik fiyatlarlada pansiyon bulabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın