Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu’ dan Peynir Helvası

0
256

Deniz ürünleri ile meşhur balık severlerin aşikar olduğu beldemizden bir tanesi olan Gelibolu sofralarımızı şenlendirecek bir tatlı ile hafızalarımızda yer etmekte. Damak zevkimize uygun bir tada sahip olan peynir helvasının tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Gelibolu yemek kültüründe Ege’ nin leziz sebze yemeklerinden damak çatlatan tatlarına denk birbirinden farklı yemekler yer almaktadır ve nereye giderseniz gidin tadacağınız en lezzetli peynir helvası hiç şüphesiz ki yine Gelibolu’ dadır.

unlu peynir helvasi h7890 628x278 - Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu' dan Peynir Helvası

Peynir helvası her ne kadar helva olarak anılsa da normalde kahvaltılık sunumlarda tükettiğimiz helvalardan tamamen farklıdır. Tat olarak Balıkesir, Kırklareli, Kırşehir illerinde yapılan geleneksel tatlı höşmerim tatlısını andırsa da peynir helvasının tadı bambaşkadır.

thumbnail3 628x327 - Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu' dan Peynir Helvası

Şu bir gerçek ki Trakya bölgesi et ve süt ürünleri konusunda neredeyse tüm Türkiye’ ye kendini ispatlamış durumdadır. Bundaki en temel etmen ise bölgede yetişen hayvanların tamamen doğal ve sağlıklı ortamlarda yetiştirilmesi ve bakılmasından kaynaklıdır. Öyle ki Tekirdağ’ ın Malkara ilçesinde tanınmış olan bir çok tesis et kalitesi ile rağbet görmekte ve profesyonel şeflerin tercihleri arasında yer almaktadır.

peynir helvasi tarifi trakya usulu 580x283 - Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu' dan Peynir Helvası

Peynir helvası yapımında her ne kadar süt, şeker ve un bulunuyor olsa da maharetli eller tarafından yapıldığında eşsiz bir tada sahip olduğunu sizlerde göreceksiniz. Peynir helvasının yapılış amacı ise hıdrellez zamanı bereketin ve bolluğun artış göstermesi üzerine müjde amacı niteliğini taşımaktadır.

PeynirHelvası 800x445 628x349 - Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu' dan Peynir Helvası

Meraklısı İçin Peynir Helvası Yapılışı

Koyun ve inek sütü ile yapılan peynir helvası süt kaynama derecesine getirilerek yapılmaktadır. Belirli bir sıcaklığa erişen süt kaynamaya başladıktan sonra pastorizasyondan geçirilir ve peynir mayası ile mayalanır. birkaç saat sonra elde edilmiş olan tuzsuz peynir rendelenerek kazana ilave edilir. Peynir rendesi hafif ateşte eritilir ve kaynamaya başladığında içine un ilave edilerek bir güzel dövülür. Lifli bir görünüm elde ettiğinde ve rengi sarıya çaldığında şeker ilavesi yapılarak homojen karışımın dağılması sağlanır.

firinlanmis peynir helvasi tarifi 628x418 - Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu' dan Peynir Helvası

Meşhur Gelibolu peynir helvanızı yaz ayarında dondurma ile veya tereyağlı olarak kızartılmış yani fırınlanmış şekilde yemeden tatilinizi sonlandırmayın deriz.

image2 - Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu' dan Peynir Helvası

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin