Deniz ürünleri ile meşhur balık severlerin aşikar olduğu beldemizden bir tanesi olan sofralarımızı şenlendirecek bir tatlı ile hafızalarımızda yer etmekte. Damak zevkimize uygun bir tada sahip olan peynir helvasının tarihi çok eskilere dayanmaktadır. yemek kültüründe Ege’ nin leziz sebze yemeklerinden damak çatlatan tatlarına denk birbirinden farklı yemekler yer almaktadır ve nereye giderseniz gidin tadacağınız en lezzetli hiç şüphesiz ki yine ’ dadır.

Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu' dan Peynir Helvası

Peynir helvası her ne kadar helva olarak anılsa da normalde kahvaltılık sunumlarda tükettiğimiz helvalardan tamamen farklıdır. Tat olarak Balıkesir, Kırklareli, Kırşehir illerinde yapılan geleneksel tatlı höşmerim tatlısını andırsa da peynir helvasının tadı bambaşkadır.

Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu' dan Peynir Helvası

Şu bir gerçek ki Trakya bölgesi et ve süt ürünleri konusunda neredeyse tüm Türkiye’ ye kendini ispatlamış durumdadır. Bundaki en temel etmen ise bölgede yetişen hayvanların tamamen doğal ve sağlıklı ortamlarda yetiştirilmesi ve bakılmasından kaynaklıdır. Öyle ki Tekirdağ’ ın Malkara ilçesinde tanınmış olan bir çok tesis et kalitesi ile rağbet görmekte ve profesyonel şeflerin tercihleri arasında yer almaktadır.

Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu' dan Peynir Helvası

Peynir helvası yapımında her ne kadar süt, şeker ve un bulunuyor olsa da maharetli eller tarafından yapıldığında eşsiz bir tada sahip olduğunu sizlerde göreceksiniz. Peynir helvasının yapılış amacı ise hıdrellez zamanı bereketin ve bolluğun artış göstermesi üzerine müjde amacı niteliğini taşımaktadır.

Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu' dan Peynir Helvası

Meraklısı İçin Peynir Helvası Yapılışı

Koyun ve inek sütü ile yapılan peynir helvası süt kaynama derecesine getirilerek yapılmaktadır. Belirli bir sıcaklığa erişen süt kaynamaya başladıktan sonra pastorizasyondan geçirilir ve peynir mayası ile mayalanır. birkaç saat sonra elde edilmiş olan tuzsuz peynir rendelenerek kazana ilave edilir. Peynir rendesi hafif ateşte eritilir ve kaynamaya başladığında içine un ilave edilerek bir güzel dövülür. Lifli bir görünüm elde ettiğinde ve rengi sarıya çaldığında şeker ilavesi yapılarak homojen karışımın dağılması sağlanır.

Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu' dan Peynir Helvası

Meşhur Gelibolu peynir helvanızı yaz ayarında dondurma ile veya tereyağlı olarak kızartılmış yani fırınlanmış şekilde yemeden tatilinizi sonlandırmayın deriz.

Kültürlerin Geçiş Noktası Gelibolu' dan Peynir Helvası

 

 

Bir önceki yazımız olan Korkuteli'nin Meşhur Yanıksı Dondurmasını Denediniz mi??? başlıklı makalemizde antalya, dondurma ve korkuteli hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın