Küba Gezisi

Küba Gezi Rehberi
Küba Gezisi

Küba dünyanın en çok merak edilen ülkeleri arasındadır. Hemen herkes hayatında bir kez olsun Küba’ya gidip orada bir gezinti yapmayı hayal etmiştir. Eğer böyle bir hayaliniz varsa ve artık gerçekleştirmenin vaktinin geldiğini düşünüyorsanız bu yazıya bir göz atabilirsiniz. Çünkü dünyanın en güzel ve ilginç ülkelerinden birisi olan Küba’ya gittiğinizde gezilecek yerler konusunda size rehberlik edecek bilgiler bulabilirsiniz.

 

Küba deyince ilk akla gelecek olan yerlerden birisi hiç kuşkusuz Havana’dır. Havana Küba’nın kalp atışlarını duyabileceğiniz bir yerdir. Gezilecek pek çok yeri olan bu kente gittiğinizde Küba’nın ruhunu ya da kalbini dinlemek isterseniz yapmanız gereken ilk şey Havana sokaklarında acele etmeden dolaşmaktır. Her ne kadar önemli değişiklikler geçirse de Havana, Küba hakkında en çok bilgi alabileceğiniz ve Küba’yı en çok hissedeceğiniz yerler arasındadır.

Küba Gezi Rehberi
Havana

Havana ve Egzotik Yaşam Tarzı

Küba deyince ilk akla gelen şeylerden birisi egzotik bir Latin havası ya da bohem bir atmosferdir. Dansları, rahat ve farklı yaşam tarzları ile Kübalılar ve Küba’daki yaşantı herkes için merak konusudur. Özellikle Che ve Fidel Castro’nun devrimi ve sosyalist bir yaşam tarzını bu ülkede kurması Havana şehrinin yaşantısını etkileyen en önemli şey olmuştur. Zaten Küba’nın ve Havana’nın merak edilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de budur.

 

Havana’nın Bölümleri 

Havana eski Havana, Habana Centro ve Vedado olmak üzere üç bölüme ayrılabilir. Eski Havana genelde aynı isimli pek çok yerde olduğu gibi aslında kent merkezinin ilk kurulduğu yerdir. Aynı zamanda kentin en gelişmiş bölgesi olduğu için konaklama için tercih edilebilir. Öte yandan Habana Centro ve Vedado ise Küba’da görmek isteyeceğiniz eski binalarla doludur. Şehrin havasını içinize çekmek isterseniz eski Havana’dan başlayarak kiralanan klasik arabalarla burada bir tur atmalısınız. Habana Centro ve Vedado bölgesindeki mekânlarda sahneye çıkan sanatçıları dinlemekten keyif alırsınız. Küba’daki insanların nasıl yaşadığını, Latinlerdeki yaşama sevincini ve Küba’nın ruhunu hissetmek için yapabileceğiniz en güzel şey Havana’da dolaşmaktır. Şehrin içinde herkesin görmeden dönmek istemeyeceği bir Devrim Müzesi de bulunur ama aslında Havana kentinin kendisi çok geniş ve ilginç bir açık hava müzesi olarak gezilebilir. Devrim Müzesi’nde ise Che’nin ve Fidel Castro’nun özel eşyalarından eski haritalar ve belgelere kadar Küba tarihi ile ilgili pek çok şeyi görebilirsiniz. Ayrıca kentte gezebileceğiniz bir Eski Araba Müzesi ve Dans Müzesi de bulunur. Ama tabi Havana’nın en önemli özelliği gerçek Küba diye bir şey varsa onu yansıtmasıdır. Mesela El Capitolio etrafındaki sokakları acele etmeden rahat rahat gezerseniz gerçek Küba’yı ve Küba yaşantısını deneyimleyebilirsiniz.

Küba Gezi Rehberi

Havana’nın En Ünlü Yerleri

Katedral meydanı olarak adlandırılabilecek olan Plaza de la Catedral’de bir kaç tane kafe ve katedral bulunur. Ayrıca şehrin en güzel kalelerinden birisini de bu meydanda gezebilirsiniz. Armas Meydanı’nda ise eski eşyaların satıldığı oldukça geniş bir pazar kurulur. Burada eski tarihi eserlerden önemli kitaplara ve antika saatlere kadar pek çok şey bulunabilir. Ayrıca Havana Kent Müzesi, Havana Club Müzesi ve meşhur Atatürk büstü de bu meydanda yer alır. Vieja Meydanı’nda ise tavuk şiş ve harika tavuk yemeklerinin yapıldığı cafeler ve ünlü Küba kahvelerini içebileceğiniz mekânlar bulabilirsiniz. Havana’yı tepeden görebileceğiniz ve 360 derece döndürülebilen bir açıyla şehri izleyebileceğiniz Cemara Obscura da burada bulunur. Yüksek bir yerde duran bu ilginç dürbün sistemi ile şehri görmeden Havana’dan ayrılmayın. Eski Havana’dan başlayıp şehrin diğer ucuna kadar devam eden Malecon sahil yolunda gezinmek de çok zevklidir. Ayrıca burada yer alan kaleleri ve otelleri de gezebilirsiniz. Jose Marti anıtının da yer aldığı Devrim Meydanı’nı ve Castro ve Camillo’nun suretlerinin yer aldığı meşhur binaları da görmelisiniz.

 

Varadero

Eğer Küba’nın mükemmel renkli denizini ve mükemmel plajlarını görmek isterseniz gezmeniz gereken yer Varadero’dur. Aynı zamanda burası Küba’nın en iyi bakılan ve en gelişmiş yeridir. Lüks mekânlar ve tesisler bu bölgede yer alır. Ama bölgenin daha çok yerlilerin takıldığı yerleri de bulunur. Küba’nın tarihi ve mistik havasını fazla hissetmeseniz de Varadero’nun en önemli özelliği tropik denizi ve sahilidir. Kısa bir süre kalıp güneşlenmek ve denize girmek için Varadero’da kalabilirsiniz.

 

Che Guavera hayranları için kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Santa Clara’dır. Burası Che’nin devrimden önce Küba’daki ABD destekli rejim güçlerini alt ettiği yerdir. Ancak şehirde ne yazık ki Che’den izler bulmak çok kolay değildir. Sadece o zamanki çatışma sırasında Küba’daki baskıcı rejim güçlerine silah taşıyan ve raydan çıkartılan tren vagonlarının sergilendiği bir açık hava müzesi ve daha sonradan Che’nin naaşının getirildiği anıt mezar gezilmeye değer yerler arasındadır. Ama Küba’daki gece hayatının en canlı ve hareketli olduğu yerlerden birisi de Santa Clara’dır.

Küba Gezi Rehberi
Santa Clara

Cienfuegos

Bu kent Küba’da kolonyalizm ve kolonyal mimari etkilerini görebileceğiniz bir yer. Bilindiği gibi kolonyalizm sömürgeleştirilen yerlerle ilişkili bir kavramdır ve Küba da bir zamanlar Fransız kolonisi olan bir adadır. O yüzden Cienfuegos’ta Fransız mimarisine dair etkiler bulabilirsiniz.

 

Küba’nın en ufak kasabalarından olan Playa Giron daha çok su altı dalışı için tercih edilen yerler arasındadır. Eğer dalış ve su altı sporlarına merakınız varsa Küba’da bunun için tercih edilebilecek olan yerler Varadero ve Playa Giron’dur. Bu küçük kasabada yine Küba tarihini anlatan bir müze bulunur. Eğer motosiklet ya da araba kiralayıp gezmek isterseniz kasabanın yakınında doğal bir havuz etrafında kurulu bir köyü ya da bir timsah çiftliğini gezebilirsiniz.

Küba Gezi Rehberi
Playa Giron

Vinales

Küba deyince akla ilk gelen yerlerden birisi de meşhur purolar için tütün de yetiştirilen Vinales köyüdür. Küba’daki kırsal yaşantıyı merak edenler ya da at binip bisikletle tur atmak isteyenler genelde burayı tercih ediyor. Köyün içerisinde Unesco dünya mirası koruması altında olan bir milli park bulunuyor. Eğer bu milli parkta ve Vinales’in genelinde bir gezintiye çıkarsanız tütün yetiştiriciliği ve puro yapımı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca köyün yakınında şahane sahilleriyle ünlü olan Cayo Levisa adlı koyu da ziyaret edebilirsiniz.

 

Küba’nın en eski yerleşim yerlerinden birisi de Trinidad’dır. Burada Fransız mimarisinin etkilerini fazlasıyla hissedersiniz çünkü Fransız sömürgeciliğinin en çok yerleştiği yerlerden birisidir. Zamanında şekerin Küba’ya getirilmesiyle birlikte burada şeker yetiştiren çok zengin tüccarlar kendileri için görkemli saraylar inşa etmişler. Her ne kadar bu saraylar çok büyük olmasa da şehrin çehresi tamamen değişmiş. Şu an bu sarayların pek çoğu birer müze haline getirilmiş. Trinidad’a gelir gelmez şehirde bir tur atıp bu sarayları gezebilirsiniz. Ayrıca yakınlarda bulunan çok sayıda güzel plajı da gezebilirsiniz. Mimari ve bohem havası ile farklı ve egzotik bir yer görmek isterseniz Trinidad’da vakit geçirebilirsiniz.

Küba Gezi Rehberi
Trinidad

Trinidad’da Gezilecek Yerler

Yemek içmek için bir mekân ararsanız ve hediyelik eşya satın almak isterseniz Rosario Caddesi’ni gezebilirsiniz. Trinidad’ın ana meydanı Plaza Mayor’da ise görülmeye değer pek çok kilise ve müze bulunur. Puro fabrikasını ziyaret edebilir ve puro satın alabilirsiniz. Musoe Romantico da pek çok eski eşya ve ulaşım aracının sergilendiği yerlerden birisidir. Ancon Plajı’nda denize girebilir ve Casilda adasını gezebilirsiniz.

 

Küba’da Ulaşım ve Konaklama

Ne yazık ki Küba otelleri ve kalabileceğiniz evler beklentinizin biraz altında olabilir. Ama Küba bu konuda da hızla değişen bir yerdir. Ulaşım içinse motorsiklet ve araba kiralayabilir ve toplu taşıma araçlarından faydalanabilirsiniz. Küba size tamamen nostaljik bir yer gibi gelebilir. Pek çok eski ve yeni arabayı bir arada görebilirsiniz. Bu da ülkenin geçirdiği önemli değişikliklerden kaynaklıdır.

 

Gece Hayatı ve Dans

Bilindiği gibi Latinlerin yaşantısında müzik ve dansın önemli bir yeri vardır. Onların farkını ve yaşama sevincini belli eden karakteristik özellikleri dansa ve müziğe olan tutkularıdır. Ekonomik olarak sıkıntılı bir hayatları olsa da Küba’daki pek çok evde bir piyano ya da farklı bir müzik aleti ve bunları çalabilen kişiler bulunur. Kübalılar ve genel olarak Latinler için yaşam ve müzik birbirinden ayrılmaz.

Küba’da gezerken herhangi bir dükkânda ya da başka bir yerde çalışan birisinin müziğin ritmine kapılarak dans ettiğini görebilirsiniz. Kübalıların kendini müziğin ritmine kaptırarak dans etmesini izlemek gerçekten çok zevklidir. Ülkenin pek çok yerinde farklı barlar ve gece kulüpleri bulunur. Ancak gece hayatının en canlı olduğu yerlerden biri olan Santa Calra’daki gece kulüplerine giderseniz yerli Kübalıların dansları ile kendinden geçerkenki halini izleyebilirsiniz. Buradaki barlarda gözlemleyebilirsiniz ki Kübalılar için müzik ve dans sadece göstermelik bir şey değil gayet doğal ve içlerinden gelerek yaptıkları ve en çok zevk aldıkları şeydir. Hatta hayata tutkuyla bağlanma nedenleridir. Bu yüzden eğer böyle bir deneyim yaşamak isterseniz mutlaka durağınız Santa Clara’daki barlar ve gece kulüpleri olmalıdır. Ayrıca Küba’nın en meşhur müzik grubu olan Buena Vista Social Club konserine denk gelirseniz ki bu muhtemelen Varadero ya da Santa Calara’daki bir mekânda olabilir sakın kaçırmayın. Çok eski bir grup olmasıyla Küba tarihini de yansıtan bu grubun müziğini dinlemeden Küba’dan ayrılmayın.

 

Bir önceki yazımız olan Katar Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Al Zubarah Arkeolojik Alanı, Banana Island ve Doha hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın