Önemli şehirlerimizden bir tanesi olan , tarihi güzellikler bakımından çeşitli yapılar sahiptir. Bunun için her mevsim önemli oranlarda turist çekebilen şehirde Pontus krallarına ait çok sayıda bulunmaktadır. Kral Kaya Mezarları Amasya için tarihi ve kültürel bir yapı olmakla birlikte yapılan kazılar sonucunda ulaşılmıştır.

Kral Kaya Mezarları Amasya

21 mezar olduğu bilinmekle birlikte günümüze ise sadece birkaç tanesi taşınabilmiştir. Dar sokakların takip edilmesiyle ulaşılan mezarların dışında Amasya Kalesi de ziyaret edilen yerler arasında gösterilmektedir.

 

Kral Kaya Mezarları Amasya

 

Yeşil ırmak’ın yanında bulunan Harşena Dağı’nda yer alan Amasya Kalesi’nin tarihi ise oldukça eskilere dayanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Hititlilerden kalma olasılığı yüksektir. Amasya’nın en güzel manzarası sunan Amasya Kalesi dışında en özel mağarası ise Aynalı’dır. Aynalı Mağarası yapı bakımından da birçok farklılığı beraberinde getirmektedir. Gökyüzü ve doğal güzelliklerin buluştuğu yer olan Yedi Kuğular Kuş Cenneti ise doğayı dinlemek isteyenler için bir fırsat niteliğindedir.

 

Selçuklulardan kalan Gökmedrese Cami ise hala aktif olarak kullanılabilmektedir. Ağaç oymacılığının farklı örneklerini barındıran bir mimariye sahip olan tarihi yapının ihtişamı da görülmeye değerdir. Bununla birlikte çok daha farklı bir şekilde olan Beyazıd Külliyesi’nde Amasya açısından büyük önem taşımaktadır. Kesme taştan yapılan odaların bulunduğu Külliye içinde çınar ağaçları da asırlara meydan okumaya devam etmektedir.

Kral Kaya Mezarları Amasya Kral Kaya Mezarları Amasya

Padişah Beyazıd tarafından Amasya’ya hediye edilen Külliye hem kültürel hem de tarihi bir yapı olma özelliğine sahiptir. Çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan Amasya’da birçok önemli arkeolojik kazı çalışmaları yapılmaktadır. Bunların ortaya çıkarılmasıyla sergilenen örneklerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Amasya Arkeoloji Müzesi’nin gezilmesiyle farklı dönemlere ait binlerce yıllık ürünler, kalıntılar ya da malzemeler görülebilmektedir. Böylelikle eski uygarlıklar hakkında bilgi sahibi olunması da mümkündür.

Kral Kaya Mezarları Amasya

 

Bir önceki yazımız olan Karabük – Safranbolu’da Kısa Soluklu Tatil başlıklı makalemizde karabük ve safranbolu hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. sayfanızda kullandığınız 4. fotoğraf Amasya Kral Mezarları değildir. Hata yapılmıştır. Sizin bu hatanız İnternet üzerinden Amasya resmi indirmek isteyenleri yanıltmaktadır. Hatırı sayılır gazetelerin ve dergilerin turizm sayfalarında dahi bu bariz hatalara yer verilerek gülünç duruma düşürülmektedir. Lütfen bu fotoğrafı kaldırıp yerine gerçek Amasya Kral Kaya Mezarlarına ait fotoğraflardan birini koyunuz ki hatalar zincirine devam edilmesin.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın