Kosova Gezi Rehberi

Balkanların taze ülkesi Kosova… 2008 senesinde vermiş olduğu büyük mücadeleyi kazanarak bağımsızlığını ilan eden Kosova’da, gezip görülecek yer bakımından oldukça kısıtlı. Ancak mevcut yerler ise birbirinden harika ve eşsiz bir güzelliğe sahip. Hem Türkiye’ye olan yakınlığından hem vizesiz gidilebildiğinden hem de güzel vakit geçirmek isteyenler için ideal bir ülke.

 

Kosova Gezip Görülecek Yerler

 

Priştine

Kosova’nın başkenti olan Priştine, ayrıca en büyük ve en kalabalık nüfusa sahip kentidir. Burada Kosova Ulusal Kütüphanesi, Skanderbeg Meydanı, Kosova Hükümet Binası, Newborn Anıtı, Saat Kulesi ve Kosova Ulusal Kütüphanesi gezip görebileceğiniz yerler arasında.

 

Germia Parkı

Germia Parkı, Priştine’nin kuzey doğusunda bulunan ve 60 kilometrelik bir büyüklüğe sahip. Halkın yürüyüş için sıkça ziyaret ettiği parkın tam ortasında yer alan gölde, balık tutma imkanı da bulunuyor.

 

Rugova Kanyonu

Rugova Kanyonu, Karadağ ile İpek kenti arasında kalan bir nehir kanyonudur. Bin metre derinliğe ve 25 kilometre uzunluğa sahiptir. Turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu yer Avrupa’nın da en derin ve en uzun kanyonlarından biridir.

 

Prizren

Geçmişte Osmanlı şehirlerinden biri olan Prizren, ayrıca Türklerin en çok yaşadığı Kosova şehridir. Bu sebeple Prizren’de Osmanlı mimarisine sahip yapıları sıkça görebilirsiniz. Buraya seyahat ettiğinizde kendini Türkiye’deymiş gibi hissedeceksiniz.

 

Ak Drin Şelalesi

İpek kentinin kuzeyinde bulunan Ak Drin Şelalesi, Peje’ye de 11 kilometre uzaklıktadır. Ak Drin Şelalesi’nin toplam yüksekliği 25 metredir. Kosova’nın en çok turist çeken noktalarından biri olan Ak Drin Şelalesi’ne gittiğinizde, muazzam bir manzarayla karşılaşacaksınız.

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Kosovaya çok kısa bir süreliğine gitmiştim, o sürede başkentine gittim gerçekten muhteşem bir yer eğer kosova ya giderseniz kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim.

  2. Rugova Kanyonu kezilecek yerlerin başında geliyor bence doğallığın tam anlamıyla yaşandığı bir yer Rugova Kanyonu.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın