Müze olarak ziyarete haftanın tatil günleri de olmak üzere açık olan Mevlana Türbesi, her yılın yaz aylarında, bahar aylarında ve kış aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği türbede halka açık olarak Yeşil Kubbe adı verilen türbe, Mevlana’ya ait olan dergâh eşyaları, çok büyük değer taşıyan ve el yazması olan kitapları, sekiz telli kemanı ve birçok sabır taşı sergilenmektedir.

 

Konya Mevlana Türbesi Ziyareti

Dünyaca varlığının huzuru ve insancıl sözleri ile anılmakta olan Mevlana Türbesi, UNESCO tarafından 2007 yılının Mevlana yılı ilan edilmesine sebep olmuştur. Hatta 2007 yılında Mevlana felsefeleri ve hoşgörüsü ile Avrupa ülkelerinde de birçok etkinliklerle anılmıştır. Bu nedenle Türkiye’de gezilmesi gereken yerler listesinde bu türbenin yeri ayrıdır

Konya Mevlana Türbesi Ziyareti

Neden Mevlana İle Anılmaktadır?

Horasan’ın Belh şehrinde 1207 yılında doğan Mevlana’nın babası Belh Şehrinin ileri gelen kişilerinden olup, yaşadığı zamanlar içinde Bilginlerin Sultanı olarak anılan Hüseyin Hatibi Oğlu Bahaddin Veled olarak bilinmektedir. Mevlana’nın annesiyse Belh Emiri olan Rükneddin Efendinin kızı Mümine Hatun olarak bilinmektedir. Mevlana ve ailesi Konya Karaman’da 7 yıl kadar kaldı. Daha sonra bu şehirde babasının müridlerinden olan Şerafeddin Lala’nın kızı Gevher Hatun ile dünya evine girdi. Uzun süre bu şehirde yaşadığından dolayı Konya Mevlana ile anılan bir şehir oldu.

Konya Mevlana Türbesi Ziyareti

Mevlana’nın Türbesinin Özelliği Nedir Kısaca

XIII. yüzyılda yaşamış olan Mevlana, asırlardan beri çok büyük bir sufi olarak bilinmektedir. “Gel ne olursan ol, yine gel” sözü ile dünyaca tanınmış olan Mevlana, insanlar arasında hiçbir ayrım gözetmeden insanın insan olduğu için sevilmesi gerektiğini vurgulayan bir âlimdir. Bu kişiliği ile birlikte tek Müslüman âleminin değil tüm insanlığın kendisine hayran kalmasını sağlamıştır. Hayata ve insanlığa çok geniş bir persfektiften bakan büyük düşünür Divan-ı Kebir, Mesnevi,  Fihi Mafih, Mecalis-i Seba ve Mektubat gibi dünyaca tanınan bu kitapların da yazarıdır.

Konya Mevlana Türbesi Ziyareti

Bir önceki yazımız olan Tarih Kokan Yapısı İle İstanbul’u Taçlandıran Ayasofya başlıklı makalemizde Ayasofya hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın