Kocaeli

Doğayı ve ormanlık alanları seven kişiler bu tabiat parkını muhakkak ziyaret etmeliler. Ballı kayalar, harika bir doğa gezisine çıkmak isteyen kişiler için keşfedilmeyi bekleyen bir doğa harikasıdır.  1995 senesinde, Bakanlar Kurulunun aldığı kararla Kocaeli Gebze sınırları içerisinde yer almaya başlamıştır. Bölge civarında yaşayan halk, hafta sonları veya özel günlerde kendilerine en yakın yer olan tabiat parkına gelerek stres atmaktadırlar. İstanbul’dan ve çevre illerden de çok fazla sayıda ziyaretçiyi de ağırlamaktadır.

Kocaeli Ballı Kayalar Tabiat Parkı

Tabiat Parkında Doğal Yaşam

Ballı kayalar vadisi tabiat parkı olarak koruma altına alınmıştır. 2 km’lik bir alanı kaplayan tabiat parkı içerisinde birçok endemik bitki türü yer almaktadır. Ayrıca farklı kuş türleri, köstebek, çakal, keçi, tilki gibi canlılar da parkın içerisinde yaşamlarına devam etmektedirler.

Vadi içerisinde çok büyük olmasa da, irili ufaklı çay ve şelaleler de yer almaktadır. Kayaların arasından süzülen çayların yarattığı ses ve harika görünüm eşliğinde gezi yapmak, tüm stresinizi atmak için birebirdir. Vadi içerisinde gezi parkurları ve tırmanış için yerler bulunuyor.

Kocaeli Ballı Kayalar Tabiat Parkı

Ballı Kayalar Vadisinde Neler Yapılır?

Vadi, 1995 senesinde koruma altına alınmaya başladı. Tabiat parkı, uzun süredir dağ sporlarına ev sahipliği yapmaktadır. Trekking sporu, Ballı kayalar mevkiinde yapılan en önemli dağ sporlarından birisidir. Doğa yürüyüşleri gruplar halinde yapılmaktadır. Doğa yürüyüşünde birçok canlıyla karşılaşmanız mümkündür. Vadinin en egzotik noktalarını keşfetmeniz de mümkündür. Ballı kayalar tabiat parkında trekking düzenleyen birçok şirket bulabilirsiniz. Ayrıca vadiye giriş alanının sol tarafında piknik yapmak için alanlar yer almaktadır. Piknik alanının ortasından nehir akmaktadır. Ayaklarınızı serinletebileceğiniz gibi harika bir görsel şölene de ev sahipliği yapmaktadır.

Kocaeli Ballı Kayalar Tabiat Parkı

Ballı Kayalarda Tırmanmaya Ne Dersiniz?

Dağcılık, heves etmeye korkulan, zorlu ve tehlikeli dağ sporları arasında yer almaktadır. Dağcılık, Ballı kayalar tabiat parkında yıllardır yapılan en popüler sporlardan birisidir. Profesyonel dağcıların ve hocaların da yardımlarıyla siz de, dağa tırmanmak için kısa bir eğitim alabilirsiniz. Bu deneyimi profesyonellerle beraber yaşayabilirsiniz. Ballı kayalarda dağcılık deneyimin yaşamanız için birden fazla firma sizi bekliyor.

Kocaeli Ballı Kayalar Tabiat Parkı

Ballı Kayalarda Kamp Yapabilirsiniz

Dağ sporlarından bahsederken, tabiat parkının içerisinde kamp alanlarının da yer aldığını ifade etmek gerekmektedir. Ballı kayalarda kamp için ayırılmış belirli bir bölge bulunmuyor. Fakat piknik yapılan yerlerde tuvalet ve su imkânı olduğu için kampçılar bu alanda daha çok yoğunlaşmış durumdadır. Burada 20-30 lira gibi bir ücret karşılığında çadır kiralamanız mümkündür. Piknikçilerden uzak bir bölümde kamp yapmak isteyen kişilerin, tüm eşyalarını taşımaları ve parkın içlerine doğru gitmeleri gerekmektedir.

Ballı Kayalar Tabiat Parkı Giriş Ücreti

Tabiat parkına girmek için herhangi bir giriş ücreti alınmıyor. Ancak özel aracıyla gelen kişilerin, 10-20 lira gibi bir otopark ücreti ödemeleri gerekmektedir.  Ayrıca piknik yapmak isteyen kişilerden ekstra 10-20 TL civarında bir masa parası kiralama ücreti alınmaktadır.  Kamp yapmak isteyen kişilerden de 20-30 lira gibi bir çadır ücreti alınmaktadır. Piknik alanında kendin pişir kendin ye tarzında bir ocak ve restoran tarzında işletme de bulunmaktadır. Yanına içecek almayı unutan kişiler bu restorandan satın alabilmektedirler. Piknik için gelen kişilerden park alanını temiz bırakmaları istenmektedir. En nihayetinde bölge doğal bir alandır ve içerisinde bitki örtüsü ve hayvanlar yaşamaktadır. Çöplerin atılabilmesi için konteynırlar bulunmaktadır.

Kocaeli Ballı Kayalar Tabiat Parkı

Ballı Kayalar Tabiat Parkı Nerede ?

Ballı kayalar tabiat parkının açık adresi; Barış Caddesi, 41400 Tavşanlı Köyü – Gebze / Kocaeli olarak geçmektedir.

Ballı Kayalar Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?

Tabiat parkı, Gebze’ye yaklaşık olarak 8 km kadar uzaklıkta yer almaktadır. Tavşanlı Köyü’ne 1 km uzaklıkta bulunmaktadır. İstanbul üzerinden Gebze yolu izlendiğinde Tavşanlı Köyü tabelalarını takip etmek, tabiat parkına ulaşmak için yeterli olacaktır. Gebze’ye trenle ya da otobüsle ulaşan kişiler, tavşanlı köyüne gitmek için minibüsleri de kullanabilir. Veya Tavşanlı Köyü yakınlarından geçen Tepecik otobüslerine binmeleri gerekmektedir. Özel aracıyla gitmek isteyen kişiler tabelaları takip ederek veya açık adresi internet üzerinde aratarak tabiat parkına ulaşabilirler. Özellikle hafta sonlarının yoğun olduğu parka, sabah saatlerinde gelmek en mantıklı karar olacaktır. Öğleden sonra trafiğin yoğun olduğu ve piknik yapacak alanın kalmadığı bilinmektedir. Ailenizle harika bir gün geçirmek için bu doğal alanı ziyaret edebilirsiniz.

Kocaeli Ballı Kayalar Tabiat Parkı

Bir önceki yazımız olan Ulugöl Sonbaharda Başka Güzel başlıklı makalemizde Ulugöl hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın