Yüzyıllık restorasyonu tamamlandı. Kahramanmaraş’ın kültürünü bilhassa dışarıdan gelen insanlara tanıtmak Konak içinde Kahramanmaraş’la alakalı yayınlanan yapıtların tümünün yer alacağı tek kütüphane, Eklendi odası, müzik odası, süsleme sanatları atölyesi ile Kahramanmaraş’a dışarıdan olan misafirlere, Maraş mutfağının yemeklerinden ikram edileceğini, ara salonlarında sanatla alakalı sergiler, bahçesinde muhtelif kokteyllerin yapılacağını ifade etti.

Kocabaş konağı: Maraş Kültür Evi
kocabaşkonağı_kahramanmaraş

Kayabaşı Semti Çiçekli mevkiindeki 500 metrekare arsa üstüne heyeti bu tarihi yapı 12 Şubat kurtuluş bayramı törenlerine yetiştirilecek. 3 katlı her katta 4 odası ve 4 ayrı holü tespit edilen bu konak tek yüzyıllık tarihe sahip. Bu konağın katlarına hem dış taraftaki ahşap merdivenlerden hatta içerideki merdivenlerden çıkılabiliyor.

Kocabaş konağı: Maraş Kültür Evi
kocabaşkonağı_kahramanmaraş

tefrişat çalışamları devam ediyor.Maraş’ın çoğu konağı bu yolla restore çalışmaları devam edip olup tarihimize turizme kazandırılacak.2011 senesinde defa henüz güzel şeyler olacak.Memleketimiz Endüstri enerji tarımdan ardından Turizmde’de ağırlığını koyacak.Hayırlı ve uğurlu olsun Maraşlılar’a.

Kocabaş konağı: Maraş Kültür Evi
kocabaşkonağı_kahramanmaraş

Kahramanmaraş mutfağının yöresel ve çağdaş tatlarını bulabileceğiniz en güzel mekanlardan biri Kocabaş Konağı.  Maraş Kültür Hanesi şeklinde de malum konak, yalnızca restorandan öte, yakın tarih şehir hayatına ait bulundurduğu etnografik ögelerle de müze niteliğindedir.Geçmişle İç İçe Tarihi Maraş evlerinden olan konağın tahminen 150 yaşında bulunduğu öngörülüyor. 1985 senesinde tescillenerek savunması ihtiyaç duyulan kültür zenginliği olmuş.  2008 senesinde kamulaştırılmıştır. 2010 senesinde bitiren restorasyon çalışmaları ile Kahramanmaraş’ta kültür hazinemize kazandırılan ilk sivil mimari yapı meydana gelmiştir.

Kocabaş konağı: Maraş Kültür Evi
kocabaşkonak

Kocabaş Konağı Yöresel Yemekleri
Bugün Büyükşehir Belediyesi mülkiyetinde olan Kocabaş Konağı, kamulaştırılmadan evvelki nihai sahiplerinin ismiyle dile getirilmektedir.  Geleneksel ahşap ve taş işçiliğinin harmanlandığı, Maraş’ın en eski semtlerinden Kayabaşı’nda tespit edilen konak 2012 senedinden ardından Kadriye Hanım doğrulusunda Maraş Kültür Hanesi isimiyle lokanta olarak işletilmektedir. İçli köfte, mumbar, kuru dolma çeşitlerini sahibi olan yöresel tabağı, eli böğründe, ekşili çorba gibi Maraş’a özgü lezzetleri, birçok ızgara çeşitlerini, devasa çağrı ve organizasyonlarda kuzu tandır gibi ağır yemekleri bu konakta tadabilirsiniz.

Kocabaş konağı: Maraş Kültür Evi
Kocabaş Konak

Kocabaş Konağı Mekanları
Yemeklerinizi isterseniz taş döşeli avluda, her biri birbirinden değişik yöresel motiflerle süslenmiş odalarda ya da konağın avlusuna ve külüstür mahallelere bakan balkonlarda yiyebilirsiniz.

Kocabaş konağı: Maraş Kültür Evi
Kocabaş Konak

Yemeklerinizi beklerken konağı gezebilir, Maraş halkının seneler evvelki ev yaşamlarında  yolculuğa çıkabilirsiniz. Konakta kimi akşamlar, Türk musikisinin nadide yapıtlarını işlek dinleyebilirsiniz.

Kocabaş konağı: Maraş Kültür Evi
Kocabaş Konak

Kentteki yüksek maliyetli mekanlar arasında tespit edilen konakta, yemek, içecekler, tatlı-dondurma dahil metnin tarihi bakımından şahıs başı 35-40 TL arası fiyatlarla karşılaşırsınız.

Kocabaş Konağı Nerede ?
Tarihi şehir merkezine yanlızca 800 m uzaklıkta tespit edilen konağa, Kahramanmaraş Ulu Camii’nden, iki yönü tarihi konaklarla süslü Kanlıdere veyahut Çukuroba Caddelerini kullanarak 15 dakikada yürüyerek ulaşmanız olası.

Bir önceki yazımız olan Antakya’da Ne Yenir, Ne İçilir, Nerede Yenir? En İyi Restoranlar başlıklı makalemizde antakya ne yenir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın