İtalya’nın kuzeyinde yer alan ve hemen hemen her yerin kızıl renkte olduğu cıvıl cıvıl bir şehir . Her yıl farklı festivalleri, yer altı gösterileri, eğik kuleler, tarihi Doğu-Batı çizgileri ve Dünya’nın en eski Üniversitelerinin yer aldığı bu “tadımlık” küçük memleket, turizm cenneti olarak kabul edilmektedir.

 

KIZILŞEHİR BOLOGNA

İndirimli vize imkanları ve tur indirimleri ile turistlerin en büyük tercihlerinden olan Bologna’da her gün farklı bir şeyler yapmak ilginizi çekecektir. Farklı yerler, tarihi kalıntılar, uluslar arası festivaller ve eşsiz binalar ile harika bir deneyim geçireceksiniz.

KIZILŞEHİR BOLOGNA

 

Roma dönemi şehri olan Bologna, kızıl şehir olarak anılmaktadır. Yolların ve tarihi binaların bu renkte olması, şehrin bu adla anılıyor olmasını sağlamış. Buna bir de sol siyasi görüş eklenince ortaya “Kızılşehir Bologna” çıkmış. Peki, Bologna’da neler yapılabilir?

KIZILŞEHİR BOLOGNA

Sabah, şehrin en işlek caddelerinden olan Neptün Çeşmesi ile gizemli yolculuğa başlayabilirsiniz. Park of Montagnola ile yola devam edebilir ve sağda solda beliren tarihi saray ve çeşmelere baka baka ilerleyebilirsiniz. İnanın bu eşsiz ve açık hava müzesini görmek, size farklı bir heyecan yaşatacaktır. Leonardo Da Vinci’nin eserlerinin bir kısmını tarihi yol kenarı duvarlarına resmetmiş ressamların, boya kokuları ile kendinizden geçeceksiniz.

KIZILŞEHİR BOLOGNA

Uzun bir yol olan Piazza Del’ 8 Agosto ( 8 Ağustos Meydan’ından) geçerken, hemen yan taraftaki San Petroino Bazilikasına da kısa bir tur atmak isteyebilirsiniz. Sakın kendinizi kırmayın ve bu harika bölgedeki, şehirle özdeşleşen sos olan Bolonez Soslu hamburger ve yemekleri tadabilirsiniz. Ucuz olmasa da doyurucu olan bu eşsiz tatlar, İtalya’nın yemek kültürünün neden bu kadar ünlendiğine şahit olacaksınız.

KIZILŞEHİR BOLOGNA

Şehirde, Antik Yunan ve Mısır çizgilerine sıklıkla rastlayabilirsiniz. Buna bir de Doğu Roma kalıntıları eklenince, mükemmel bir tatil keyfi çıkaracağınıza emin olabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Göçmen Kuşların Ev Sahibi Göller Bölgesi BURDUR başlıklı makalemizde aglasun, burdur ve burdurgölü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın