yolculuğunuz sırasında, Pazar ilçesinde yer alan Kız Kalesine rahatlıkla vakit ayırabilirsiniz. Turistik olarak genelde ziyaret edilen mekanların rotası üzerinde bulunan bu kale, çok fazla ayakta kalabilmiş olmasa da, yine de görülmeye değer.

Kız kalesi – Rize

Özellikle Rize programınızda, yol üzerinde mutlaka denk geleceğiniz , özel olarak gidilmeye değer bir yapı olmasa da, programınızı aksatmayacak biçimde dahil edilebilir.

Kız kalesi – Rize

Kız Kalesi’nin en önemli özelliği, kalede uygulanan taş işçiliğinin, dönemin en güzel örneklerinden olmasıdır. Şu an yalnızca gözlem kulesi ayakta kalabilen Kız Kalesi’nin yapım tarihi kesin olarak belli değildir. Ancak bölgede yapılan araştırmalarda, özellikle Kız Kalesi’nin taş işçiliği hakkında bol bol bilgi edinilmiştir. Bu araştırmaların sonucunda, kesin olmamakla birlikte, Kız Kalesi’nin 13. yüzyıldan kalma olduğu sonucu ortaya çıkmış.

Kız kalesi – Rize

Rize ili, etkileyici doğası kadar, köklü tarihiyle de ilgi çekici bir şehir. Tarihi boyunca, pek çok medeniyetin isteyip alamadığı bir yer olan Rize, bu özelliğini kalelerine borçlu. Çok iyi bir savunma sistemine sahip şehir, çok uzun asırlar boyunca düşmanlara geçit vermemiş. Bu savunma sistemlerinin en güzel örnekleri hala ayakta olan Rize’deki kaleler olarak verilebilir. Rize’de herhangi bir kalıntısı bulunamayan ancak tarihi kayıtlarda geçen yirmiden fazla kale olduğu biliniyor.

Kız kalesi – Rize

Rize’deki Kız Kalesi, adını İstanbul’da bulunan Kız Kulesi’ne benzemesinden alıyor. Pazar ilçesinde, denizin ortasında bulunan bu yapı, fırtınalı havalarda muhteşem bir görüntü yaratıyor. Dalgaların duvarlarını yaladığı, fırtınanın tüm heybetine rağmen hiç kıpırdamadan, yüzlerce yıldır ayakta kalan bir yapıyı izlemek gerçekten etkileyici.

Kız kalesi – Rize

Kalenin bulunduğu bölgede çok güzel tesisler ve kafeler bulunuyor. Aktif bir turizm bölgesi sayılabilecek Pazar ilçesinde, gününüzü geçirmek isterseniz gidebileceğiniz pek çok alternatif mevcut. Yine aynı şekilde, hediyelik eşya alışverişi yapmak için, bu bölgede yer alan dükkanları ziyaret edebilirsiniz. Hesaplı ve özgün pek çok alternatif bu bölge etrafında bulunabilir.

Kız kalesi – Rize

Kız Kalesi’nin bulunduğu sahil şeridi boyunca, deniz manzaralı çay bahçeleri bulunabilir. Bunların pek çoğu kalenin manzarasına da sahip. Eğer yorulduysanız veya hırçın Karadeniz dalgalarını izlemek istiyorsanız, bu mekanlardan birini tercih edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kaz Dağları Adatepe Köyü başlıklı makalemizde adatepe, kazdağları ve zeus hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın