Kırklareli’ne bağlı Kıyıköy Beldesi turizmciler için çok fazla bilinen bir yer değil. Kıyıköy’ün sahip olduğu tarihi eserler ve doğal güzellikler, burayı günübirlik olarak ziyaret edenlerin dahi çok rahatlıkla, bir gün içinde gezebilecekleri bir yer haline getiriyor. Buraya gelip de Kıyıköy Mağarası ‘nı gezmeyi ihmal etmeyin.

Daha çok İstanbul ve çevre illerden ziyaretçi alan Kıyıköy’de bulunan önemli yerlerden bir tanesi de Kıyıköy Mağarası. Yüzyıllar içinde doğal bir şekilde olmuş olan bu mağara, kireç taşının içinde bulunan fosillerden meydana gelmiş. Bu bölge insanı Kıyıköy Mağarası’nı Büyük Kurudere olarak telaffuz ediyorlar. Mağaraya ulaşım oldukça zor. Ancak mağaralara meraklı olanların bu zorluğun üstesinden gelmeleri çok zor olmayacaktır. Kıyıköy Mağarası, yamaç üzerinde bulunduğu için buraya ulaşım biraz zahmetli olmakta.

Kıyıköy Mağarası’na gelince şanslı olanlar, mağara içerisinde bulunan yarasa ve kelebekleri gözlemleyebilirler. Bazı zamanlar ortaya çıkmayan bu hayvanlar, günün saatine ve mevsime bağlı olarak mağaranın içinde uçuyorlar. Hiçbir zararı bulunmayan bu yarasa ve kelebekler Kıyıköy Mağarası’nı kendilerine mesken tutmuşlar.

Kırklareli'nin Muhteşem Kıyıköy Mağarası

Yıllar İçinde Değişime Uğramış

Uzmanlar, Kıyıköy Mağarası’nın iç kısmında geçmişte bir şelale olduğunu söylemekteler. Bunun en büyük belirtisi ise bu şelalenin günümüze çok cılız bir şekilde akan bir su olarak gelmesi. Mağaranın içi yaz aylarında da serinliğini korumaya devam ediyor. İlk bahar ve kış aylarında ise içeride nemli bir ortam oluşuyor. Kıyıköy Mağarası’nı ilk bahar ve kış aylarında ziyaret edecek olanların en çok dikkat etmeleri gereken nokta ise bu nemden kaynaklı olarak kayaların üzerinin kaygan bir hal alması. Mağaranın zemininin düz olmadığını göz önünde bulundurursak, bu durum oldukça tehlike yaratacak bir durum.

Kıyıköy’e ulaşım son derece kolay. Özel araçla gelecek olanlar İstanbul’dan Edirne yönüne doğru gelirken Çerkezköy ayrımından çıktıktan sonra Vize tabelasını takip edecekler. Vize üzerinden yaklaşık 25 dakikalık bir yolculuktan sonra Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz. Otobüs ile gelecek olanlar ise Esenler otogarından iki buçuk saatlik bir yolculuktan sonra Kıyıköy’e ulaşabilirler.

Bir önceki yazımız olan En Ünlü Mağaralar başlıklı makalemizde mağaralar hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın