Ruh Ordo (Ruhların Yeri Müzesi)

Kırgızistan Ruh Ordo (Ruhların Yeri Müzesi)

Orta Asya Türk Cumhuriyeti kapsamında keşfedilmeyi bekleyen yerlerden bir tanesi de Ruh Ordo Açık Hava Müzesi’ dir. Kırgızistan’ da bulunan müze keşfedilmeyi bekleyen oldukça güzel bir yapıttır. Kırgızca’ da tercüme edildiğinde Ruhsal Merkez anlamına gelen yapıt ziyaretçilerine kendilerini keşfetme ve ruhsal gelişim alanında katkı sağlamaktadır. Bölge çeşitli kültürleri yansıtmakta olan ve bir çok dini unsuru bir arada bulunduran bir müzedir. Dünya kültürünü yansıtan bu müzede hiç bir şekilde ayrımcılığa gitmeden dünyanın ruhuna etkileşim ve katkı sağlamakta olan kişilerin fikirlerinin onurlandığı bir kültür merkezi olmakta.

Kırgızistan Ruh Ordo (Ruhların Yeri Müzesi)

İnanç yapısı bakımından barışçıl bir zihniyet barındıran yapıtta 5 farklı dine özgü ibadet yerleri bulunmaktadır. Açık hava müzesi içerisinde Katolik ve Ortodoks Kilisesi, Müslümanlar için Camii, Yahudi sinagogu, Budist ibadethanesi, bir arada bulunmakta. Bu ibadethanelerin her biri ziyaretçiler ve halk tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Her biri eşit büyüklükte tasarlanmış olup her biri benzer mimariye sahip yapıdadır. Müzenin bu şekilde tasarlanmasının nedeni inanış yapısı bakımından son derece anlamlı bir mesaj barındırmaktadır. Öyle ki bu şekilde ibadethanelerin bir arada yapılması farklı inanışlara sahip olmuş olabiliriz lakin sonucunda tüm yollar Yaradan’ a çıkar ifadesi taşımaktadır.

Kırgızistan Ruh Ordo (Ruhların Yeri Müzesi)

Kırgız tarihi ve kültürü ile ilgili bilgi sahibi olmanız için müzeyi ziyaret etmeniz en ideal seçim olacaktır. Yenisey Irmağı boyunca göçebe olarak yaşam süren Kırgızlar Hun hükümdarlığı ile bir süre yaşadıktan sonra Yenisey Kırgız Hanlığını kurmuştur.

Kırgızistan Ruh Ordo (Ruhların Yeri Müzesi)

Ruh Ordo Müzesi’ nde önemli yere sahip ayrıntılardan bir tanesi de kültür merkezinin adını Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’ dan almasıdır. Eserlerinde aşk ve romantizmin yanı sıra mitolojiye, tarihe ve halkın yaşamını da ele almaktadır. Dünyanın en büyük edebiyatçılarından bir tanesi olan Aytmatov ”Selvi Boylum Al Yazmalım’, Dişi kurdun rüyaları, Yüz Yüze, Gün Olur Asra Bedel, Toprak Ana, Gülsarı, Cemile” gibi önemli eserleri ile 150′ e yakın çevrilerek yayınlanan tiyatro ve filmlere konu olmuştur.

Kırgızistan Ruh Ordo (Ruhların Yeri Müzesi)

Müze içerisinde Aytmatov’ un bir de heykeli bulunmaktadır. Hatıra amaçlı bu noktada resim çektirebilirsiniz.

Ruh Ordo Müzesi barındırdığı yapıtlar ile cesur bir şekilde düşünce özgürlüğünü yansıtmaktadır. Ruh Ordo Müzesi’ nde geçmişten günümüze kadar ünlü bir çok kişinin heykellerini görebilmeniz mümkün. Özellikle Kırgız ruhunu yansıtan tarihsel figürler, modern zamanı yansıtan eserler ve antik heykeller bulunmaktadır. Bunun yanı sıra müzede tıp, astronomi, politika, edebiyat, bilim, siyaset ve sanat adamlarının da heykelleri bulunmaktadır. Dünya üzerinde evrensel olarak verilebilecek en güzel mesaj bu müze tarafından sizlere sunulmakta olup inanca, ırka ve benzerindeki ayrımlara bakılmaksızın yer almaktadır.

Kırgızistan Ruh Ordo (Ruhların Yeri Müzesi)

Müzede dikkatleri üzerine çeken bir diğer ayrıntı da Issık Göl, Talas, Çuy Vadisi, Tanrı Dağları’ ndan toplanan taş balballardır. 6. yy da bulunan bu taşlar yarı göçebe olan Türk kavmine aittir. Burada bahsetmek istediğimiz bir diğer ayrıntı da Kırgız efsaneleri arasında yer alan ” mankurt” rastlamanız mümkün olan heykellerden bir tanesidir. Markut adı verilen uygulama eski dönemlerde işkence etmek amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Mankurt yapılmak istenen kişinin ilk olarak saçları kazınmakta olup sonrasında başına ıslak deve derisi geçirilmektedir. Elleri ve kolu bağlı olan kişi güneşin altında günlerce bekletilir ve güneş ışınlarının da etkileri ile deve derisi başı mengene gibi sıkar. Bu etkileşim sonrasında saç teli kafanın içine doğru büyüyerek inanılmaz bir acı vermektedir. Böylelikler kişi ilk olarak bilincini kaybetmekte ve sonrasında ölmektedir.

Bir önceki yazımız olan Tayland' a Ne Zaman Gitmeli başlıklı makalemizde Bangkok ve tayland hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın