Kilis iline gitmek, oralarda gezmek ve zaman geçirmek isteyenler için bu yazımızda , yöreye özgü lezzetler nelerdir? Bunlardan bahsedeceğiz. Kilis yöresine ait birçok lezzetin olduğunu ve hepsinin de birbirinden güzel olduğunu söylemek isteriz. Buraya gelen misafirleri o kadar çok lezzet bekliyor ki; anlatmakla bitirmek mümkün değil. Ancak biz sizler için, en önemli lezzetlerini ilk sıraya alacağız.

Kilis’te Ne Yenir
kilis tava

Kilis’te Ne Yiyebilirim?

Kilis’te ne yemeliyim diyenler için öncelikle adıyla bütünleşmiş olan: Kilis Tava lezzetinden başlamalarını tavsiye ediyoruz. Kilis tava yemek için lokantaya gitmenize gerek yok! Her sokakta bulunan kasapların birine gidip, Kilis tava yaptırmak istiyorum demeniz yeterli olacaktır. Kuzu zırh kıymasından yapılan ve içerisinde sarımsağın, sebzenin girdiği çok özel bir lezzettir. Defalarca yeseniz dahi, bıkmayacağınızı garanti edebiliriz. Bunun yanı sıra, o kadar çok lezzet var ki; ancak bu kadar lezzeti makalemize sığdırmamız mümkün değildir.

Kilis’te Ne Yenir
cennet çamuru

Tatlı olarak sadece Kilis’e özgü olan Cennet Çamuru yani Kaymaklı kadayıf tatlısını mutlaka yemenizi tavsiye ediyoruz. Kadayıf ve Antep fıstığının yoğrulması ile ortaya çıkan çok özel bir lezzettir. Üzerinde kaymak olan bu tatlı o kadar lezzetlidir ki; bu özel lezzeti, bu yazımızda anlatmak mümkün değildir. Bu tatlıyı yedikten sonra, hayatımda yediğim en güzel tatlı diyeceğinize eminiz.

Sonraki yazımızda Kilis yöresine ait diğer lezzetlere daha detaylı bir şekilde yer vereceğiz.

Bir önceki yazımız olan Nerede Yemek Yenir / Konya Ankara Arası başlıklı makalemizde Nerede yemek yenir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın