Ukrayna’nın başkenti , Dinyeper Nehri’nin iki yakasına yerleşmiş, sosyal yaşam itibariyle renkli bir kent.
Orta Çağ’ın ilk dönemlerine uzanan tarihi ve Sovyetler Birliği dönemindeki ehemmiyeti hasebiyle Kiev gezilecek yerler manasında ziyaretçilerinin geçmişe değin çok kıymetli bulgular öğrenebilecekleri mekânları barındırıyor.

Kiev Gezilecek Yerler Listesi
Dünya Muhabereyi esnasında gerçekleşen Nazi işgalinin sonrasında Kiev Gezi Rehberi

bıraktığı büyük yıkımın izlerini, Sovyet yönetimi altında geçirdiği senelerde başarı ile silen ve tarihi değerlerini aslına makul olarak yeniden inşa eden Kiev’de ulaşım epey ferah.
Dünyanın en büyük metro ağlarından birisine sahip kentte tramvay ya da troleybüs gibi seçenekleri kullanarak dolaşmak dilediğiniz mekanlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kiev Gezilecek Yerler Haritası

Kiev Gezi Rehberi

Kiev gezilecek yerler yazımıza evvel gezi noktalarının konumları ile ilgilimalumat sunarak başlayalım.

Merkezde konaklarsanız çoğu yere yürüyerek ulaşabilirsiniz.
Bunun dışında kentte çok tesir ve ucuz bir metro şebekesi da var.

1. Aziz Sofya Katedrali

Kiev Gezi Rehberi
İsmini İstanbul’da tespit edilen Ayasofya’dan alan Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral) 11.
yüzyılda inşa edilmiş.
Zaman içinde çevresi birden fazla Ukrayna Barok tipinde bina ile çevrelenen dini yapı, şehirde Bizans mimarisinden izler taşıyan yapıların başında geliyor.
1000 senelik geçmişinde Ortodoks ve Katolik topluluklar doğrulusunda sarfedilen kilise son zamanlarda müze olarak hizmet sağlıyor.
Müzenin girişinde tespit edilen çan kulesine çıkarsanız, bütün kenti kuşbakışı izleyebilirsiniz.
2. Maidan Nezalezhnosti
Kiev Gezi Rehberi
Tarihsel ehemmiyeti hasebiyle tatilcilerin Kiev gezilecek yerler listelerine ekledikleri Maidan Nezalezhnosti (Bağımsızlık Meydanı), geçmişte Yüksek Koru olarak isimlendirilen alan üstüne inşa edilmiş.
Ortasındaki sütunun üst bölümünde Başmelek Mikail’in tasvir edildiği bir heykelin yer aldığı meydanda, kentin kurucuları kabul edilen 4 efsanevi karaktere adanmış bir abide yer almakta.
SSCB’den bölünme ve Turuncu Devrim esnasında tertip eden birçok gösterinin ve toplantının yapıldığı meydanın etrafındaki binaların üst katlarından Kiev’in tarihi bölümünü görmek olası.
3. Khreshchatyk

Kiev Gezi Rehberi
Kiev’in ana caddesi statüsündeki Khreshchatyk mağazaları, kafeleri, restoranları ve tarihi binaları ile kentin en ehemmiyetli cazibe merkezlerinden birisi sayılıyor.
Üzerindeki binaların 2.
Dünya Savaşı’nda tamamiyle yıkılmasının sonrasında Kızıl Silahlı güç doğrulusunda Stalinist mimariyle yeniden inşa edildiği cadde, hafta sonları ve resmi tatillerde vasıta trafiğine kapatılıyor.
4. Kiev Pechersk Lavra

Kiev Gezi Rehberi
Bulunduğu bölgeye ismini veren manastır Kiev Pechersk Lavra (Kiev Monastery of the Caves) 1051 seneninde heyetmiş.
Kurulduğu dönemde Doğu Avrupa’daki Ortodokslar içersinde ehemmiyetli bir dini merkez pozisyonundaki manastırın altındaki mağaralar son zamanlarda müze olarak fonksiyon görüyor.
Keşişlerinin yaşamlarını sürdürdükleri, iman ettikleri galerilerin ziyaretçilere sergilendiği müze dışında bölgede tespit edilen çan kulesi ve kilise kısmı görülmeye kıymet bölümleri meydana getiriyor.
5. Altın Kapı

Kiev Gezi Rehberi

Konstantinopolis’in ana kapısının kopyası derecesindeki askeri emelliyapı olan Altın Kapı (Golden Gate, Zoloti Vorota), Kiev Prensliği’nin kurucusu Yaroslav Mudri’nin buyruğuyla 1017-1024 seneleri arasında inşa edilmiş.
Güneş üstünden doğduğu içersinde mahalli halkın “Gökyüzü Kapısı”adını verilen yapının nerdeyse bütün orta çağda yıkıldığı içersinde 1982 seneninde kenti yöneten Sovyet yetkililerin arzusuyla aslına en yakın şekilde yeniden yapılmış.
6. Andrevski Yokuşu

Kiev Gezi Rehberi
Tarihi dokusu, Dinyeper Nehri manzaralı kafeleri hasebiyle Kiev gezilecek yerler listesine aldığım Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk), geçmişte kentin idare bölümü olan üst bölgesiyle halkın yaşadığı alt bölgeyi birbirine bağlayan ehemmiyetli bir geçitmiş.
Üzerinde St.
Andrew’s Kilisesi, Mikhail Bulgakov Müzesi gibi mekânların yer aldığı Arnavut kaldırımlı yaya yolunda ayrı olarak Ukrayna’ya ilişkin kültürel ve tarihi eşyaların satıldığı birçok dükkân yer alıyor.
7. Mariyinsky Sarayı

Kiev Gezi Rehberi
Dinyeper Nehri kıyısındaki bir tepede tespit edilen Mariyinsky Sarayı (Mariyinsky Palace), Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna’nınarzusuyla 1744-1752 seneleri arasında inşa edilmiş.
Zamanının meşhur mimarı Bartolomeo Rastrelli’nin tasarımını yaptığı saray, Barok mimari stilinden izler taşıyor.
Savaş döneminde Kiev Bağımsızlık Komitesi’nin karargâhı olarak sarfedilen yapı son zamanlarda resmi resepsiyonlar, devlet başkanlarının kabul merasimleri ve turizm emelli geziler içersin de  kullanılıyor.
8. Mariinsky Park

Kiev Gezi Rehberi
1874 seneninde kurulmasının sonrasında ismi fazla zaman “Tsarsky” olarak hatıralan Mariinsky Park’a devrimin sonrasında yakınındaki saraydan esinlenilerek mevcut adı verilmiş.
Etrafında birden fazla resmi binanın yer aldığı park, sakin atmosferiyle yürüyüş inşa etmek ve resim çekmek içersinde en uygun.
Üstelik parkta yürürken muhtelif dönemlerde gerçekleşen ehemmiyetliolaylara adanmış anıtları ve bu olaylarda can veren kişilerindefnedildikleri mezarlıkları ziyaret edebilirsiniz.
9. St. Michael Altın Kubbeli Katedral

Kiev Gezi Rehberi
Dinyeper Nehri’nin kıyısında tespit edilen ve Aziz Sofya Kilisesi’ne göre kuzeydoğuda kalan bir uçurumun kenarında bulunan St.
Michael Altın Kubbeli Katedral (St.
Michael’s Golden-Domed Monastery), öncelikle 1108-1113 seneleriarasında heyetmiş.
Zaman içinde etrafına barok stilde binaların inşa edildiği katedralin manastır olarak sarfedilen binası belirli sürelerle felaket ve yine inşa süreçleri geçirmiş.
Altın kubbelerinin arasında Başmelek Mikail’e adanmış bir anıtın yer aldığı yapı mozaikleri ve freskleri ile ziyaretçilerini büyülüyor.
10. Mother Motherland

Dünya Muhabereyi Müzesi’nin bir parçası olan abide Mother Motherland (Rodina Mat), 62 metre yüksekliğinde ve çelikten üretilmiş.
Kılıcının bir bölümü, Pechersk Lavra’nın hacından henüz yüksektebulunduğu içersinde kesilen anıtın kalkanında Sovyetler Birliği’nin amblemi yer alıyor.
Anıtın altında tespit edilen müze binasındaki mermer plakada muhabereesnasında şehit düşmüş 11.600 askerin ve 200 işçinin adları yer almakta.
11. Ulusal Opera Evi

Klasik müzik dinlemekten hoşlanan gezginlerin Kiev gezilecek yerler listelerinde kesinlikle yer verdikleri Milli Opera Hanesi (National Opera of Ukraine) 1867 seneninde açılmış.
Barok tipi binasının muhteşem mimarisi ve ses akustiği ile ziyaretçilerini büyüleyen opera evinde Ukrayna-Rus balesi çoğunlukluolmak suretiyle sene içinde birçok performans gözler önüne seriliyor.
Tüm bunların yanında bina içinde tespit edilen Güzel Sanatlar Müzesi’ni gezerek çok kıymetli fotoğraf ve ikon koleksiyonlarına göz atabilirsiniz.
12. II. Dünya Muhabereyi Müzesi

Görkemli Anayurt Heykeli’ne ev sahipliği yapmış II.
Dünya Muhabereyi Müzesi (Great Patriotic War Museum), Alman-Rus Savaşı’nda kazanılan zafer hatırasına 1974 seneninde açılmış.
Açık ve kapalı 2 alandan meydana gelen müzede dünya savaşındasarfedilen silah envanteri başta olmak suretiyle belgelerden,resimlerden ve Naziler doğrulusunda katliamlardan sarfedilenaraçlardan meydana gelen 300.000 parçalık bir koleksiyon gözler önüne seriliyor.
13. A.V. Fomin Botanical Garden
Kiev Gezi Rehberi
1839 seneninde Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi’nin kendisiiçeriğinde kurduğu bahçeyle esasları atılan A.V.
Fomin Botanical Garden, Ukrayna’nın ve külüstür Sovyetler Birliği ülkelerinin en büyük nebat koleksiyonunu barındırıyor.
Uzun müddet yöneticiliğini yapmış, akademisyen Aleksandr Vasiljevich Fomin’in ölümünün sonrasında ismi değiştirilen botanik bahçesinde aralarında Kuzey Avrupa’daki en ihtiyar palmiye ağacının da yer aldığı 13 binden fazla nebat, çiçek ve ağaç türü yer alıyor.
14. Pirogovo Açık Hava Müzesi
Kiev Gezi Rehberi
Kiev’in güneyinde tespit edilen ve mahalli dilde “Pyrohiv” olarak isimlendirilen köy son zamanlarda Pirogovo Açık Hava Müzesi (Pirogovo Open Air Museum) olarak kullanılıyor.
Geçmişi Bronz Çağı’na kadar uzanan köy, 1969 seneninde Ukrayna Halk Mimarisi ve Yaşamı Müzesi’ne dönüştürülerek ülke dışından gelen gezginlere Ukrayna kırsal hayatı ile ilgili malumat verilmesihedeflenmiş.
Açık hava müzesinde ahşaptan yapılmış 300 binadan ve 70.000 parça eşyadan meydana gelen bir koleksiyon gözler önüne seriliyor.
15. Gorodetsky House

Ukrayna Başkanlık Binası’nın yakınında bulunan Gorodetsky House (House with Chimaeras), devresinin tanınmış mimarı Vladislav Gorodezhkii doğrulusunda 1901-1903 seneleri arasında özel ikametgâh olarak inşa ettirilmiş.
Bahçesindeki ve iç kısmındaki büyük küçük birçok heykel vasıtası ileepey enteresan bir görüntüye bulunduran binanın tasarımında Kievli mimar Art Nouveau akımından etkilenmiş.
Yerel halkın vakit içinde ile ilgili birden fazla efsane ürettiği bina, özgünlüğü vasıtası ile Kiev gezilecek yerler listesinde yer almayı hak ediyor.
Kiev’de gezilecek başka yerler
Eğer Kiev seyahatinizde yeterli zamanınız varsa altta adı geride bıraktığımız şu noktaları da Kiev gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz:
St Volodymyr’s Cathedral, Hidropark, Mykola Syadristy Microminiatures Museum, Ukrainian National Chornobyl Museum, Babi Yar, St Andrew’s Church, Hryshko National Botanical Garden, Besarabsky Market, Ekmek Müzesi, Khreschatyk Park, Kiev Olimpiyat Stadyumu, Kiev Spor Sarayı Palace of Sports, Klov Sarayı (Klov Palace), Kyoto Park One Street Museum ve PinchukArtCentre.

Bir önceki yazımız olan Antakya Gezi Rehberi başlıklı makalemizde antakya hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın