Kıbrıs Gezisi

 

Kıbrıs Akdeniz’ in en büyük üçüncü adası olarak bilinen ve mutlaka gezi programı içerisine dahil edebileceğiniz yerler arasında olup, tüm ihtişamıyla yıl içerisinde pek çok ziyaretçiye kapılarını açmaktadır. Adanın mimarisini ve tarihini görmek isteyenler için Kıbrıs gezi rehberi seçeneklerine dahil edebileceği pek çok yer ve mekan olmasının dışında yaşanabilecek tek olumsuzluk ulaşımın kısıtlı olmasıdır. Bilinen en kapsamlı ulaşım alanı Ercan havalimanıdır. Bu yolla kuzeyden ve güneyden adaya kolaylıkla giriş yapılabilmektedir. Ada içerisinde de toplu taşıma araçlarında yaşanan sıkıntı hem yerli halkı hem de çeşitli ülkelerden gelen tüm ziyaretçileri rahatsız etmektedir.  Bu yüzden rahatlıkla geçirilen Kıbrıs gezisini tamamlayan ziyaretçilere özel araç tahsisi konusunda yardımcı olunmaktadır.  Bu kapsamda keyifli bir gezi yapabilmeniz için belli periyotlarda düzenlenen turlarda kendinize yer ayırtıp verilen rehber eşliğinde ada gezinizi tamamlayabilirsiniz.

Kıbrıs’ A Gittiğinizde İlk Önce Karşınıza Çıkabilecek Olumsuzluklar

Kıbrıs Gezisi
Kıbrıs

Kıbrıs, geçmişten günümüze gelene kadar, Fenike,  Antik Mısır, Hitit Ve Asurluların egemenliği altına girmiş, gezilecek yerler konusunda görkemli yapısıyla mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Ülkemizde birçok konuda gelişim gösteren tur şirketleri hemen hemen her sezon adaya gelen ziyaretçilere araç kiralamaları yönünde önerilerde bulunarak, seyahatlerini daha kolay hale getirmek için çalışmalarıma devam etmektedir.  Özellikle son yıllarda fazlalaşan araç kiralama şirketlerinin bazıları ada kuralları gereği, sınırları aşamamakta ve yurtdışı sınırı getirilmesiyle tatil yapmak isteyen kişilerin giriş yaptıktan hemen sonra havaalanında araç kiralamalarına yardımcı olmuşlardır. Bu kapsamda Kıbrıs’ın en büyük, en kaliteli ve en geniş araç kiralama şirketi ile işbirliği halinde olup kiraladığınız araç ile tatilinizin veya iş seyahatinizin rahatlıkla geçirebileceksiniz. Kıbrıs gezi rehberi içerisine dahil edebileceğiniz pek çok yeri gezerek kurallarının içeriğini öğrenebileceksiniz.

Kıbrıs Gezi Rehberi,

Kıbrıs Gezisi
Girne

Kıbrıs özellikle turizm açısından sezon içerisinde yoğun bir ilgiyle karşılaşıp, sezon dışı veya iş seyahatlerinde de oldukça fazla tercih edilebilen bir yerdir. Burada bulunan Girne adası ise kalabalık ve gelişmiş yapısıyla ziyaretçileri kendine çekmektedir. Kıbrıs gezi rehberi sayesinde düzenlenen turlarla gidilen beşparmak dağlarının kuzeyinde bulunan Girne adasına vardığınızda en kaliteli ve adaya görsel açıdan adaya büyük katkısı olan modern kampüs binalarıyla karşılamaktadır. Kayalar köyü ve servili tepelerinin çevrelediği bu alan şehrin ihtişamına bir adım daha yaklaşmanızın habercisidir. Normal şartlarda şehrin yüz ölçümü 50 km kare, en yüksek noktası ise 1023 metre olan ve birbiri ardına sıralanan servili tepeleridir.

Toprakları ise oldukça verimli olup, bu bölgeye has keçiboynuzu, zeytin ve narenciye bahçeleri ile şehrin ekonomisini canlandırmak hedeflenmektedir. Şehrin en önemli ve dikkat çekici özelliği at nalı şeklinde olan limanıdır. Buraya ulaştığınızda pek çok restoran, kafe, bar ve konaklama merkezleri göze çarpmakta ve en ideal mola yerleri olarak ziyaretçilere farklı bir atmosfer yaratmaktadır. Yinelimandan söz etmişken su altı dünyasının da dikkatleri üzerinde topladığı görülmektedir. Çünkü burada pek çok uçak ve gemi batıkları meydana gelmiştir. Bu batıkları görmeden gitmek istemeyen ziyaretçiler iyi bir araştırmacı gibi gözlem yapmayı tercih ederek burada belli bir süre vakit geçirmektedirler. Bu kapsamda tarihi ve turistik yerleri ile de zengin donanımlara sahip olan Girne adası mutlaka gezinize dahil edebileceğiniz yerler arasında olmalıdır.

Kıbrıs Nasıl Bir Yer

Kıbrıs Gezisi
kıbrıs

Ulaşımın zorluğu konusu Kıbrıs’ a gitmek isteyen pek çok ziyaretçinin kafasını karıştırsa da yenilikçi çözümler üreten pek çok firma bu durumun önüne geçecek projeler ile yanınızda olmaya devam etmektedir. Ziyaret esnasında daha uçaktan iner inmez bir araç tahsis etmenize yardımcı olan firmalar şoför desteği de sağlamaktadır. Zaten sol tarafta olan direksiyon sizleri zorlayacağı için şoför tahsis edilmesini sağlayan firmalar, ziyaretçilerin keyifli bir seyahat yapmasına yardımcı olmaktadır. Ancak seyahatinizi deniz yolu yaparak geldiğiniz Kıbrıs adası, ülkemizden Taşucu’ ndan kalkan feribotlarla veya deniz otobüsleriyle yapılmaktadır. Bu kapsamda hakkında bir araştırma yaptıysanız 1987 yılında gemi trafiğine açılan firmanın sağladığı imkanlardan yararlanabilirsiniz. Her ne olursa olsun Kıbrıs gerek eğlence mekanları gerek se tarihi mekanları ile seyahat etmeyi sevenler için müthiş bir tatil merkezi haline gelebiliyor.

 Kıbrıs Sorunları Olan Bir Yer Midir?

Kıbrıs ülke ekonomisini katkısını üniversitelerden sağlıyor. Bunun dışında kalan kısmı sanırım tamamen turizme ayrılıyor. Tarım ve hayvancılığın yaygın olmadığı bu yerde bakır bulunan madenler arasında yer alıyor. Oldukça fazla casinoya sahip olan Kıbrıs, dünya ülkelerinin pek çoğundan sezon başladığında pek çok ziyaretçi ağırlıyor. Bu kapsamda pek çok otelinin doluluk oranı gözlerden kaçmıyor. Kıbrıs’ın en önemli sorunlarından bir tanesi tabi ki, susuzluk. Bu durum kurak toprakların var olmasına sebep olurken yağan her birkaç damla yağmur, burada yaşayanları oldukça heyecanlandırıyor. Kıbrıs deyince tabi ki trafik ve araç sorunu da akıllara geliyor.

Çok yoğun ve akıcı olan bir trafik üstten sağdan akınca özellikle Türk’leri heyecanlandırabiliyor. Tamamen kafa karışıklığına sebep olsa da burada toplu taşıt beklemek gideceğiniz yere zamanında varmanıza engel olabiliyor. Bu kapsamda araç kiralama şirketleri havalimanı yakınında müşterilerle pazarlık yaparak konforlu bir gezi yapabilmeniz için kolaylık sağlayabiliyor. Burada önemli olan trafiğe çıktığınızda sağdan aktığını unutmamanız gerektiğidir. Solda olan direksiyon da aynı zamanda bir sorun ve çoğu kez trafikte tuhaf karşılanabiliyor. Bu sebeple özellikle viraj alırken kurallara uymanız ve ufacık bir hata sonucu kaza yapmanız büyük sorunlara yol açacağından dikkat gerektiriyor.

Kıbrıs’ta Araç Tanıma Sistemi

Bilindiği gibi Kıbrıs’ ta trafik yoğun, sağdan akıyor ve direksiyon solda bulunuyor. Oldukça kafa karıştıran bu duruma çözüm önerisi sunan pek çok kaliteli araç kiralama firmaları içerisinde şoför desteği de vererek isteyenlerin daha konforlu bir seyahat etmesine yardımcı oluyor. Kıbrıs’ a geldiğinizde ilk göze çarpan detaylar arasında olan tabi ki araçların plaka renkleri oluyor. Normal araçların önü beyaz ve arkası sarı olurken, kiralık araçların ise kırmızı renkte olduğu görülüyor. Dolmuş ve servislerde seyahat etmek sorunsuz ve ucuz gibi gözükse de bekleme süresinde geçen zaman zaten günü tamamlamamıza sebep olabiliyor. Normal şartlarda gezeceğiniz yerler hakkında hiç bilginiz yok ise turlara katılmanız tavsiye ediliyor. Böylelikle hem bölgede pek çok yer ziyaret edilebiliyor hem de keyifli vakit geçirmeniz sağlanıyor. Ancak tek başınıza ya da ailecek araç kiralayıp gezmek istiyorsanız pek çok tarihi mekanın yerini görebileceğiniz tanıtım kitaplarından alarak size yol göstermesi diğer öneriler arasında yer alıyor.

Kıbrıs İlçeleri Ve Gezilecek Yerler

Kıbrıs Gezisi
kibris-arac

Sardunya adası ve Sicilya adasından sonra üçüncü büyük ada olarak bilinen Kıbrıs, Akdeniz bölge sularında yer alıyor. Burada yaşayan Yürk nüfusu % 35 oranında değişiklik gösterebiliyor. İlçeleri arasında Lefkoşa, Girne, ve Güzelyurt kalabalık nüfusun başını çekiyor. Kıbrıs, Kybele restaurant yemek yenilebilecek en özel yerler arasında gösterilirken, boğaz şehitliği, Namık Kemal’in kaldığı zindanlar, adanın doğu tarafında olan Kapaz denizi gibi farklı mekanlar dikkat çekiyor. Örneğin Kapaz denizi köpek balığı tehlikesinden dolayı, rengine nazaran denize girmeyi engelliyor. Manastırlar, Türk ve Rum kahvelerinin yoğun olduğu bu yer gözlerden kaçmayan bir güzelliğe sahiptir.

Kıbrıs Gezisi
Gazimagusa

Kıbrıs’ın Tarihi Mekanlarını Gezelim Görelim

Kıbrıs’a ister günlük ister haftalık isterseniz aylık olarak gelmek için planladığınız tatilinizi son derece keyifli hale getirmek için yapmayı unutmamanız gereken şeyler de vardır tabi ki. Bunlar öncelikle tarihi mekanlar;

Mavi Köşk Hikayesi

Kıbrıs Gezisi
Mavi Köşk

Mavi köşk zamanında İtalyan bir avukat ve silah kaçakçılığı yapan bir mafya babası tarafından tüm detaylar düşünülerek özenle inşa edilmiş yapılar arasında yer almaktadır. Namı ile Kıbrıs’ ta oldukça rağbet gören tarihi mekandır. Son derece dikkat edilerek askeriye tarafından korunan bu köşk hem de turistlerin ziyaret edebileceği bir yere dönüştürülmüştür. Çok öncesinde bile sonrası düşünülerek hazırlanan bu köşk, ses geçirmeyen perde, havalandırma sistemleri,  bahçe dizaynı ve manzarası, deprem gibi doğal afetlerin yaşanmasına karşı uyarı veren heykel, sıcağı görünce renk değiştiren heykel ve iguana derisi olduğundan bahsedilen dolaplar evin muhteşem görünmesine ve mimari özelliklerine dikkat çekmek için inşa edilmiştir. Burada yaşayan mafya babası Rumlara silah pazarlığı yapmakta iken Türklerin çıkarma yapması üzerine yatak odasında gizli olan tünelden kaçarak, sonrasında yakalanmamak ve tüneli yıkmıştır. Yıllar boyunca bu savaşın bitmesini bekleyen ancak bir türlü sona ermemesi üzerine evin korunması için para gönderen mafya babası bir daha köşküne kavuşamamıştır. Oldukça ilgi çekici olan bu hikaye Kıbrıs’ a tatil yapmak için giden pek çok ziyaretçinin dikkatini çekmiş ve ilgi odağı olmuş olan bu yapı, yıllardır askerler tarafından korunarak turistik ziyaretleri hala devam etmektedir.

 

 Kıbrıs Yemek Kültürü

Kıbrıs Gezisi

Kıbrıs mutfağı bakılacak olursa yöre insanı kapsamlı bir yemek kültürüne sahiptir. Şeftali kebabı, aslı şef ali, molehiya- ekşili sebze, norlu börek, hırsız kebabı( küp kebabı) gibi lezzetler tadılması gereken yemekler arasında yer alıyor.Ancak hellim peyniri ve kahve mutlaka tadına bakılması gereken ürünler arasında yerini alıyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kenya Rehberi başlıklı makalemizde Kenya, masailer ve Nairobi Kenti hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın