Yazın sonuna ne yazık ki büyük bir hızla yaklaşırken hâlâ tatil planı yapmayanlardansanız gezi yazımızda sizler için hazırladığımız oldukça keyifli tatil önerilerini okuyup, tatil planınızı şekillendirebilirsiniz. Güneşin içinizi ısıtacağı bu harika adaya gidip denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarabilir, üstüne kültürel birikiminize de pek çok şey katabilirsiniz.

4 yanı masmavi denizlerle çevrili, masalsı bir güzelliğe sahip ada, tarihin türlü sahnelerine de tanıklık ettiğinden dolayı bünyesinde tanıklıklık ettiği dönemlerden izler taşımaktadır. Her birini tek tek incelemeye kalksak bu yazıya sığdıramayız ancak gelin hep beraber bir kaç tanesini inceleyelim.

Lefkoşa Surlar İçi

Kıbrıs Gezi Rehberi

Kıbrıs Adası’nın ilgi çekici tarihinden pek çok medeniyet geçmiş ve her biri ardında birbirinden güzel eserler bırakmıştır. Lefkoşa’da surların içinde gezmeye doyum olmayacaklar mekanlar bulunuyor. Girne kapısından girildiği anda Osmanlı ve Venedik’e ait kitabeler gezginleri karşılıyor. Cami ve kiliselerin pek çoğu da bu bölgede yer alıyor.

Girne Kalesi

Kıbrıs Gezi Rehberi

Yüzyıllar önce Bizanslılar tarafından Arap-İslam akınlarına karşı savunma amaçlı yapılan kaleye bir hendeğin üzerinden geçerek erişilebilmektedir. Günümüzde bu kalenin içinde Batık Gezi Müzesi, gene Bizans dönemine ait bir kule ve Venediklilerin savaş cephaneleri sergilenmektedir. Kale oldukça büyük olduğundan dolayı geziniz sırasında soluklanıp bir şeyler içmeniz için kalenin içinde bir kafe de bulunuyor. Adanın tarihi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız Kıbrıs gezi planınıza mutlaka eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi

Kıbrıs’ta 1974 Barış Harekatı’nın ardından açılan ilk müze olan Güzelyurt Arkeoloji ve Doğa Müzesi iki katlı ve iki katında da farklı eserlerin sergilendiği bir müzedir. Müzenin ilk katında Kıbrıs’ya yetişen bitkiler, Kıbrıs’ta bulunan taş türleri, Akdeniz’deki canlı türleri serginlenmektedir. Müzenin ikinci katı ise arkeolojik eserlere ayrılmış durumdadır. Neolitik Çağ’dan Orta Çağ’a kadar pek çok önemli tarihi eserin sergilendiği  bu katta attığınız her adımda gördüğünüz her şey sizi kendine hayran bıraktıracak güzellikte olduğu için Kıbrıs gezi planınıza elbette burayı da eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Kıbrıs Gezi Rehberi

Salamis Harabeleri

Milattan önce 11. yüzyıla ait olduğu düşünülen Salamis Harabeleri Kıbrıs’ın Gazimağusa şehrinde bulunmaktadır. 11. yüzyıldan bugüne dek gerek depremler gerek diğer doğa olayları dolayısıyla tahrip olduğu düşünülse de ziyaret ettiğinizde tiyatro, hamam, forum, agora gibi Roma dönemine ait olduğu bilinen pek çok yapıyı görebilirsiniz.

Kıbrıs Gezi Rehberi

Karaoğlanoğlu Müzesi ve Şehitliği 

1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşen askerlerin anısına inşa edilen oldukça değerli bu şehitlik Girne’de bulunuyor. Şehitlik adını Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit düşen alay komutanı Albay İbrahim Karaoğlanoğlu’ndan almıştır. Kıbrıs Gezi Rehberi

Mavi Köşk

Mavi Köşk İtalyan asıllı Rum Paulo Paolides tarafından 1957 yılında inşa ettirilmiştir. Silah ticareti yaptığı halde bunu gizlemek için avukatlık da yapan Paulo Paolides bunu gizlemeyi başarabilmek için köşkü dışardan kimsenin göremeyeceği ancak kendisinin her yeri görebileceği, kolaylıkla silah dağıtımı yapabileceği bir şekilde tasarlamış. Silah taciri Paulo Paolides Barış Harekatı sırasında çok sevdiği bu köşkü arkasında bırakıp köşkün içinde bulunan tünelleri kullanarak kaçıp kendini kurtarmak zorunda kalmış.

Kıbrıs Gezi Rehberi

Mavi Köşk günümüzde Türk Silahlı Kuvvetleri himayesinde bir ibret müzesi olarak pazartesi günleri hariç her gün sabah 9 akşam 5 saatlerinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Namık Kemal Meydanı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Gazimağusa’da yer alan müzede Namık Kemal’in Vatan Yahut Silistre’si sahnelendikten sonra izleyicilerin başlattığı olaylar dolayısıyla Namık Kemal’in Mağusa’daki zindana kapatılması ve burada geçirdiği 38 ay boyunca oluşturduğu ve diğer tüm eserleri, hayatı hakkında bilgiler sergileniyor. Namık Kemal burada geçirdiği 38 ay boyunca pek çok hastalığa yakalanmış olsa da sanatını icra etmeye ara vermemiştir.

Kıbrıs Gezi Rehberi

 

Bir önceki yazımız olan Medellin Gezi Rehberi başlıklı makalemizde medellin , Medellin gezilecek yerler ve medellin keşfi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. yanı başımızdaki bize benzeyen insanların olduğu yeri gezmek elbette çok eğlenceli olacaktır. umarım fiyatları daha makul seviyelere çekebilirler

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın