Hakkında pek de bilgi sahibi olmadığımız Orta Asya Türk cumhuriyetlerinden biri olan Kırgızistan -resmi adıyla Kırgız Cumhuriyeti- İpek Yolu üzerinde yer alan ülkelerden olmasına rağmen çok az inceleme yazısına konu oluyor. Buna rağmen Kırgızistan tarihiyle, 3000in üzerinde tektonik kökenli gölün bulunduğu doğasıyla, sıra sıra uzanan dağlarıyla, kültürüyle, insanıyla dünyamızın son derece zengin, zengin olduğu kadar keşfedilmemiş, keşfedilmeye değer bir ülkesi.

Gelin hep beraber Kırgız Cumhuriyeti’nde gezilebilecek yerlere bakalım.

Kırgız Cumhuriyeti başkenti Bişkek, 1 milyonu aşkın nüfusuyla ülkenin en kozmopolit, şehri. 19. yüzyılın sonlarında kurulmuş, Sovyet mimarisi ile fazlasıyla ferah bir his veren, geniş caddeli, sakin ve dingin bir şehir olan Bişkek,, ormanı aratmayan geniş parklar ve anıtlar barındırıyor.
Şehrin kalbi olarak kabul gören Ala-Too meydanında fıskiyeli havuzlar, keyifli vakit geçirilebilecek kafeler, Kırgızların efsanelerinde yer alan kahraman Manas heykeli bulunuyor. Bunlar dışında meydanda bulunan Ulusal Tarih Müzesi, Kırgız Milli Resim Müzesi, Başbakanlık Konutu, Meclis Binası da görülmeye değer yerler arasında.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan

Bişkek’te yer alan tren istasyonun 1946 yılında Alman savaş esirleri tarafından yapıldığını bilmek ülkenin tarihi konusunda bilgi edinmek için iyi bir başlangıç noktası olacaktır.

Kırgızistan’ın yerel kültürü hakkında bilgi edinmek isteyen ziyaretçilere Oş, Orto Say ve Dordoy halk pazarlarına uğramalarını tavsiye edebiliriz. Popüler caddelerde şehir yaşantısının tadını çıkarmak isteyenler Sovetskaya, Gorki, Panfilov, İbraimov ve Çuy caddelerini ziyaret edebilir.

Ülkenin doğal güzellikleriyle baş başa kalmak isteyenlerin uğrak noktası olan, içinde mis kokulu çam ormanları, derin vadiler, teper, şırıl şırıl akan derelerle Ala-Arça Milli Parkı Bişkek’in 40 kilometre güneyinde yer alıyor. Araçla gidildiği taktirde milli parkla birlikte Konorchek Kanyonu’da gezilebilir.

Balasagun

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan

Bişkek’in 84 kilometre doğusunda, Çu Nehri havzasında, Tokmok kenti yakınlarında tarihi bir kent olan Balasagun, ilk Türk İslam Devleti Karahanlılar’ın 10. yüzyıldaki başkentiydi. Türk Edebiyatı’ndaki ilk siyasetname ve mesnevi olan Mutluluk Veren Bilgi anlamına gelen kitap Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacib’de Balasagun’da yaşamıştır. Kent UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almakla beraber, antik yerleşimlerin çoğunun hammaddesi kerpiç olduğundan dolayı zaman yapıların çoğunu yıpratmış ve geriye yalnızca Burana Kulesi ve balballar kalmış.

Issık Gölü

Kırgızistan’da bulunan 3000i aşkın tektonik kökenli göllerin en büyüğü, Dünya’da bulunan 2. en büyük krater gölü olan Issık Gölü, en önemli turizm noktalarından.
Issık Gölü ülkenin kuzey kesiminde, denizden 1609 metre yüksekte olmasına ve çevresinde zirveleri karlı dağlar olmasına rağmen kışın donmuyor. Gümüş gibi parıldayan berrak suyuyla Issık Gölü tatil dönemlerinde Kırgızların ve Rusların sıklıkla uğradığı bir yer oluyor.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan

Huzur arayanlar için adeta bir cennet olan Issık Gölü’nün çevresinde Karakol ve Çolpon-Ata şehirleri bulunuyor. Kuzey kıyısında çok sayıda otel, termal kaynaklar, çamur banyoları, masaj merkezleri, kımızla detoks tedavisi yapan merkezler bulunuyor.
Göl kıyısında kış mevsimlerinde kayak, yaz mevsimlerinde ise at turları ve rafting yapılarak oldukça keyifli vakit geçirmek mümkün.

Çolpan-Ata

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan

Issık Gölü kıyısında bulunan bu şehirde masaj, çamur banyosu gibi aktivitelerin yapılabileceği çok sayıda kaplıca ve otel bulunuyor. Kırgız kültürü hakkında bilgi veren, her ziyaretçisine ruhsal gelişime adım atma ve kendini keşfetme imkanı sunan, çeşitli kültürler ve dinlerden unsurları da sunan ”Ruhsal Merkez” anlamına gelen Ruh Ordo Açık Hava Müzesi’nde asırlardır ilmek ilmek ulaşan Kırgız milli bilincinin yanında insanlığın temel değerleri de sunuluyor. Bu müzeyi gezmek için ne kadar zaman yeterli gelir bilemiyoruz. İyisi mi siz vaktiniz yettiğince, doyana dek oralarda kalın.

Bu yazımız burada sona eriyor, Kırgız Cumhuriyeti hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, takipte kalabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın