Adım adım keşfederek oluşturduğumuz Kırgızistan gezi planı serimizin sonuna doğru yaklaşıyoruz.

Son Kul

Ülkenin ikinci büyük dağ gölü olan Son Göl yada Kırgızca yazılışıyla Son Kul’a ulaşmak için son derece enterasan vadilerden ve yollardan geçiliyor. 3000 metre yükseklikte bulunan Son Kul’un çevresi doğal koruma alanı olarak belirlenmiş. Son derece zengin bir bitki örtüsüne sahip göl çevresindeki topraklarda inekler, koyunlar ve atlar dolaşıp besleniyorlar.
Kırgız kültüründe önemli bir yeri olan atları yalnızca Sol Kul çevresinde değil bir çok yerde görebilirsiniz.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan 3-Sona Doğru Bu keyifli göl kenarında konaklamak isterseniz Kırgızistan gezi planı dosyanıza son derece modern ve konforlu olan yurtları da ekleyebilirsiniz.

Arslanbob

Denizden 1600 metre yüksekte Bazarkorgon yakınlarında tarihi bir dağ köyü olan Aslanbob, aynı adı taşıyan nehrin vadisinde, gezegenimizin en eski ve en büyük ceviz ormanı. Son derece bereketli bir doğası olduğundan dolayı bölgeye oldukça minnettar olan insanlar başta olmak üzere Arslanbob devlet tarafından da korunuyor.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan 3-Sona Doğru

1500 nüfusu olan köy, iki tane şelalesiyle, Babaş-Ata Dağı eteklerinde olmasından dolayı harika manzarasıyla, dağ yürüyüşleri ve tatiller için son derece uygun bir yer.Arslanbob Nehri’nin geçtiği vadinin etrafındaki 600bin hektarlık alanın neredeyse her santimi elma, vişne, şam fıstığı gibi meyve ve ceviz ağaçlarıyla kaplı ve buradan dünyanın pek çok yerine ceviz ihracatı yapılıyor.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan 3-Sona Doğru

Arslanbob’la ilgili bir efsaneye göre Büyük İskender ordusuyla bu bölgede dinlenmiş ve askerlerine doğudaki görevlerini tamamladıkları için bu bölgede yetişmiş olan tüm meyveleri ve cevizleri toplamalarını söylemiş. Toplama işi tamamlandıktan sonra memleketlerine geri dönmüşler. Yunanistan’daki büyük ceviz ağaçlarının ortaya çıkışının bu efsaneye dayandığı düşünülüyor. Zaman içinde Yunanistan’da büyüyen cevizler Yunan Cevizi adını almış olsa da bu cevizlerin aslen Kırgız Cevizi olduğunu bilmekte fayda var.

Celalabad

Ülkenin güneybatısında yer alan 3. büyük şehri Celalabad kaplıcaları ve Arslanbon gibi ceviz ağaçlarıyla ünlü. Özbekistan ve Kırgızistan sınırında, Kugart  Nehri kıyısında, Babaş Ata dağı eteğinde, tarihi İpek Yolu’nun da üzerinde bulunan şehrin nüfusunun yarıya yakınını Özbek vatandaşları oluşturuyor.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan 3-Sona Doğru

Oş’a 60 kilometre uzaklıkta, düzenli ve yemyeşil, caddeleri ve parklarıyla şehir hayatının betondan ibaret olmadığını kanıtlayan şehire üç gözlü, pembeli mavili üç kubbeli gösterişli bir kapıdan giriliyor. Şehrin en çok ziyaret edilen yeri merkezden 5 kilometre uzaklıkta ve 700 metre yüksekteki Eyüp Dağı’ndaki doğal mineralli suların aktığı kaplıcalar ve sanatoryum.

Ülkenin güneybatısında bulunan 2. büyük şehri Oş da tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Tarihi 3000 yıl öncesine kadar giden kent Türk Tarihi için önemli olduğu kadar İslâm dini açısından da kutsal.
UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıp Orta Asya’daki bozulma oranı diğerlerine göre oldukça az olan kutsal Süleyman Dağı’nın eteklerine kurulu Oş şehrinde sonradan camiye dönüştürülen Babür Evi, ülkenin en büyük camisi Şehit Tepe Camii, 16. yüzyılda yapılan Rabat Abdullah Han Camii gezilip görüşmesi gereken yapılar arasında.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan 3-Sona Doğru
Babür Evi

Bölge kültürüne ışık tutan Oş Tarih ve Kültür Müzesi, Kırgızların ulusal kadın kahramanı Kurmancan Datka heykeli Kırgız kültürü hakkında bilgi edinmek için Oş’ta ziyaret edilmesi gereken yerlerden bazıları.
Biraz da renkli şeyler görmek isteyen ziyaretçilere Kırgızistan gezi planı için Akbura Nehri ile 1 kilometre boyunca uzanan Oş Pazarı’nı, heykellerle donatılmış yemyeşil bir bahçenin içine konuşlandırılmış modern bir bina olan Oş Drama Tiyatrosu’nu önerebiliriz.

Sarı Çelek Gölü

Calalabad’a 120 kilometre uzaklıkta, 2000 metre yükseklikte, dik yamaçlarla çevrili olan göle kışın donduğundan dolayı ulaşmak pek kolay olmasa da yaz aylarında gezi planınızda mutlaka yer vermenizi düşünüyoruz. Çatkal Dağları eteğinde bulunan ve Türkçe’de ”sarı kova” anlamına gelen göl ve çevresi milli park olarak koruma altına alınmış.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan 3-Sona Doğru

Bir ülke tanıtımının daha sonuna geldik. Elbette hiçbir yerin her şeyi kelimelerle ifade edilemez. Hatırımızda kalmayan, belki adımlarımızın yetmediği, bizim de keşfedemediğimiz onlarca güzelliği daha vardır Kırgız Cumhuriyeti’nin. Siz keşfederseniz bize de haber edin. 🙂

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın