Keşfedilmemiş güzelliklerin ülkesi Kırgızistan gezi rotamıza bir önceki yazımızda başlamıştık, şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

Karakol

Issık Gölü’nün doğu kıyısında yer alan Karakol, 75 binlik nüfusuyla ünü gün geçtikte ülke sınırları dışına çıkmaya başlayan bir şehir. 1895 yılında yapılan, tamamı ahşaptan olan Rus Ortodoks Katedrali, fıstık yeşili çatısıyla, altın renkli soğan biçiminde kubbeleriyle, ahşap süslemeleriyle adeta görenleri kendine hayran bırakan bir şaheser. Şehirde tümü ahşaptan, bir tek çivi bile kullanılmadan yapılan diğer yapı ise Dungan Camii. Müslüman Çinliler olarak bilinen Dunganlar şehir nüfusunun büyük bir bölümünü oluşturuyorlar.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan 2-Kaldığımız Yerden

Karakol’da yaşayan yerel kültürler kendilerine münhasır mutfak kültürlerine sahipler ve halk arasında ”ashlah-fu” olarak anılan yemekleri dillere destan bir lezzete sahip.
Karakol’da konaklamak isterseniz halk tarafından işletilen homestay pansiyonları tercih edebilir, Destination Karakol’un düzenlediği 2,5 saatlik ücretsiz yürüyüş yürüyüş turlarına katılıp kültürleri hakkında ilk ağızdan bilgi edinebilirsiniz. 2,5 saatlik yürüyüşten daha fazlasını isterseniz Kırgızistan gezi planınıza USAID’ın desteğiyle hazırlanan Karakol ve Kochkor arasında işaretlenen, 300 kilometrelik dünyanın en güzel yürüyüş parkurlarından birinde adımlamayı da ekleyebilirsiniz.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan 2-Kaldığımız Yerden

Su yoluyla da yolculuk yapmak isteyenler Karakol şehir merkezine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Issık Gölü’nde yapılan tekne turlarına da katılabilirler.
Aladağlar’ın eteğinde yer alan Karakol aynı zamanda son derece büyüleyici ve vahşi bir doğal yaşam alanıyla çevrili.
Tüm bunların yanında Karakol’a gelmişken Yedi Öküz Kanyonu, Ala Kul Gölü, Aksu Kaplıcaları, Karakol Milli Parkı, Araşan Boğazı da görülmeye değer doğal güzellikler arasında.

Sıra dışı görünümüyle fazlasıyla dikkat çeken Skazka Kanyonu Issık Gölü’nün güney kıyısında Tosor Köyü’nden yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta yer alıyor.
Kırmızı kil ve kumtaşından oluşan kayaçların yıllar boyunca rüzgar, su, buz ve hava tarafından aşındırılmasıyla oluşan ve oldukça tuhaf görünüme sahip kanyon adını Rusça masal anlamına gelen Skazka kelimesinden alıyor.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan 2-Kaldığımız Yerden

Kanyonda sarı, pembe, kahverengi, turuncu renklerde pek çok farklı yapıda oluşum olduğundan, bu masal diyarında kendinizi kaybetmemek için yürüdüğünüz yerleri zihninize kaydetmek yararınıza olacaktır.

Bokonbayevo

Kırgızistan’ın Issık Gölü güneyinde yer alan Tong Bölgesi merkezi Bokonbayevo çoğu zaman gölü ziyaret etmeye yada Aladağlar’ın güneyinden geçmeye çalışan gezginlerin  istirahat noktası oluyor.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan 2-Kaldığımız Yerden Bokonbayevo’da yurt konaklaması ve kartalla avlanma geleceği Salburun hakkında bilgi ve deneyim sahibi olunabilecek bir yer. Bel Tam Yurt Camp Issık Gölü’nün kıyısında, enfes manzarası olan, atlı keşif ve trekking gezileri için gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Bölgedeki yurt kampları 3 öğün yemek ve tur gibi aktiviteler organize edebiliyorlar. Aktivitelerle ilgili bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan 2-Kaldığımız Yerden

Koçkor

Adını aynı adı taşıyan vadiden alan Kochkor Köyü’nün 15 binlik nüfusunun büyük çoğunluğu sığır yetiştiriciliği ve tarımla ilgileniyor. Koçkor Köyü’nün konar göçer insanların geleneksel hayatlarına dahil olmak, yurt adı verilen çadır evlerde kalmak, geleneksel lezzetler tatmak ve misafirperver halkla iletişim kurmak dışında uzun zaman geçirmek için pek cazip bir tarafı yok.

Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan 2-Kaldığımız Yerden Yemek molası vermek ve geleneksel el yapımı hediyelik eşya dükkanlarından sevdiklerinize bir şeyler almak için uğrayabileceğiniz bir yer. Üstelik sırf bu dükkanlara uğramak için yolunuzu değiştirmenize gerek yok, Issık Gölü’nden Song-Kul’a geçerken yolunuzun üzerinde kalıyor.

Bu yazımızı da burada noktalarken bir sonraki yazımızın Keşfedilmemiş Güzellikler Ülkesi Kırgızistan yazı serimizin son kısmı olacağını belirtmek istiyoruz. Eğer sizin Kırgızistan hakkında bildiğiniz, gezilmeye değer başka yerler de varsa yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın. Yolunuz açık olsun…

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın