Kenya Rehberi

Seyahat planlaması yapan çoğu insan, hem hoşuna gidebilecek hem de merak ettiği bu yeri gezerek, görerek ve yaşayarak aldığı bilgilerle tatmin olabilecek bir yer olmasını hayal eder. Tüm planlarını bu yönde yapar.  İlk önce hayatına farklı bir anlam katacak yerleri tespit eder, daha sonra oraya gidebilecek ulaşım imkanını sağlamak ister. Gideceği ülkemi olsun yoksa küçük bir beldemi karar verdikten sonra sırasıyla hayallerini gerçekleştirmeye başlar. Örneğin Kenya seyahati yapmak isteyen ve oradaki yaşam tarzını merak eden kişiler için düzenlenen Kenya gezi notları yazısıyla, Kenya hakkında pek çok bilgi verilip, planlamaya dahil edilip edilmemesi hakkında öngörüde bulunmaktayız.

Kenya Nasıl Bir Yer

Kenya Rehberi
Kenya

Yokluk ülkesi diye anılan Kenya; gezip görmek için tercih edebileceğiniz ülke konumunda bir yer olduğu için gitmeden mutlaka hakkında araştırma yapmanız, orada rahat vakit geçirmenize sonuna kadar yardımcı olabilecek firmalar ile işbirliği halinde olmanız sizlere fayla sağlayacaktır. Kenya, bilindiği üzere etrafı Tanzanya, Etihopya, sudan ve Somali ile çevrili yerlerden bir tanesidir.  43 milyon nüfusa sahip olup, mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Oldukça fakir ülkelerden bir tanesi olan Kenya nüfusunun geneli Müslümanlar ile kaplı olup kesinlikle hırsızlık gibi bir sorunla karşılaşılmamaktadır.Seyahat edebilmek için tercih edebileceğiniz Kenya,  yaşam standartları gereği hem pasif hem de oldukça ucuz bir ülkedir. Bu ucuz ülkede deneyim kazanmak isterseniz mutlaka Kenya gezi notları hakkında araştırma yapmalı ve ardından kaliteli bir tur ile anlaşarak rehber eşliğinde gezinizi veya iş seyahatinizi tamamlayabilirsiniz.

Kenya Gezi Notları Edinerek Vahşi Yaşamı Tanıtabilirsiniz.

Kenya günümüz koşullarında değerlendirildiğinde en vahşi yaşam alanlarına sahip olan yerleşim yerlerinden bir tanesidir. Ülkemizden edinilen bilgilere göre, bu vahşi yaşam, kafanızda oluşan onlarca sorunun cevabını bulabileceğiniz yazımızda kapsamlı bir şekilde yer verilmektedir. Birbirinden farklı turların düzenlediği tanıtım videolarının dışında hiçbir yerde karşılaşmadığımız bu yaşam alanına tatil planı yaparak farklı bir izlenim elde edebilirsiniz. Kenya’ ya gitmeye karar verdiğinizde pek çok hayat tarzları, birbirinden farklı yaşam alanları ve karakterlerin içinde kendinizi bulabilirsiniz. Orada hem keyifli, hem eğlenceli hem de dramatik günler geçirmenize hem de tecrübe sahibi, olmanıza yardımcı olabilecektir. Bunun için düzenlenen gezi turları veya Kenya gezi notları hakkında araştırma yaparak, size en uygun planı uygulamaya sokmanız ileri ki zamanlarda anlatacağınız hikayelerin olmasına vesile olabilecektir.

 Kenya’ ya Gitmeye Karar Verildiğinde Ne Yapmak Gerekmektedir?

Afrika’nın doğusunda yer alan ve Hint okyanusuna kıyısı bulunan ülke, son yıllarda yapılan araştırmalara göre 40 milyon nüfusa sahiptir. 1963 yılında özgürlüğünü eline alan Kenya, Jomakenyatte isimli bir vatandaş tarafından özgürlükleri tekrar geri alınmıştır. Bu kapsamda lidere pek çok bölgede önem verilmektedir. Resmi dili swahili olan ve İngilizceden de yardım alınan bu ülkeye yapılan girişlerde kolaylıkla vize alınabilmektedir. Yine ülkemizde 50 dolardan başlayan bir fiyatla gezmek isteyen kişilere vize vermektedir. Bu ülkeye ister iş için isterseniz gezmek için gitmeye karar verirseniz sadece bir form doldurup teslim etmeniz yeterli olabilecektir. Yine her ne olursa olsun mutlaka sıtma aşısı olarak kendinizi yaşanabilecek sıkıntı verici hastalıklara karşı koruma altına alabilirsiniz. Son derece ucuz bir hayatın olması Kenya gezi notlarıkafanızda yer edinen pek çok bilgiyi saklamanıza yardımcı olabilecektir.

Kenya’nın İklimi Nasıldır?

Kenya ekvator çizgisi üzerinde bulunduğu için şehir merkezinde sıcaklık değerlerinin hiç inmediği görülmektedir. 22 ve 28 derece arasında değişen bu sıcaklık değerleri sebebiyle valizinize kalın hiçbir kıyafet koymamanız önerilmektedir. Ancak bazı durumlarda güneş tersini dönerse 15 derece civarında bir değere düşecek ve bu da gidip gelen sıcaklıklar ile üşümenize neden olabilecektir. Bu kapsamda düşünüldüğünde ne çok yakan bir güneş ne de çok üşüten bir havaya maruz kalmayacaksınız.

Ülkede Karşılaşılan Hastalıklar

Kenya Rehberi
Kenya

Kenya gezi notları arasına kaydedebileceğiniz en önemli şeyler arasında tabiki açlık ve yokluk sınırı yüksek olan bir ülkeden beklenen hastalıkların boy göstermesi yer almalıdır. Bu hastalıkların olması gerektiğini önceden tahmin etmeli ve her ne koşulda olursa olsun Kenya’ ya gezi planı yapmadan önce aşı yaptırmanız gerekecektir. Bu durumda;

  • için önlem olarak aşı
  • Sıtma önlem olarak antibiyotik
  • Sivrisinek sokmalarına karşı önlem olarak sivrisinek kovucu
  • Güneşten korunmak için güneş kremi
  • Mide ilacı ve bol bol ağrı kesici

Gibi rahatsızlıkların önlemini almak seyahat etmek isteyenlere fayda sağlayacaktır.

Kenya’da Yaşam Şartları

Kenya’ya giden pek çok kişi tarafından verilen bilgilere göre çok sık bir kelime sürekli karşınıza çıkabilecektir. Bunlar;

Jambo: sorun yok, dert etme

Hakunamatata:sorun yok, dert etme

Tüm bunların yaşanmasının yanında son derece özel yapılmış lüks otellerinde, Kenya şehrinde bulunması sizleri oldukça heyecanlandırabilir. Bahçe formunun yenilikçi çözüm anlayışı olarak düzenlenmesi Kenya’ ya gidip kötü yaşam şartlarını gören her seyahat severi heyecanlandırıyor. Konaklama yeri olarak düzenlenen bu yapıt gelenleri son derece mutlu eden odaları ve manzarasıyla tamamen büyüledikten sonra yine Naivasha gölü’ de özel korumaların nöbetleşe beklediği otelle karşılaşılmasına olanak tanıyor. Tamamen farklı bir medeniyet farklı bir kültürle buluşmasına sahne olan bu oteller yaşanabilecek tüm konforlu yanlarıyla hizmet vermekte olduğu görülüyor.

Doğal Ortamın Göbeğinde Kurulu Bir Çatırda Konaklamak İstermisiniz?

Normal şartlarda çadır denilince akıllara gelen çadırlarla hiçbir alakası olmayan bu sistem tamamen bir oda gibi dizayn edilmiş yerler arasındadır. İçerisinde ışık, lavobo, banyo gibi ihtiyaçların karşılandığı tam olarak otel odası formatında bir yer olarak karşınıza çıkabilmektedir. Çadırın fermuarını açana kadar göl kenarında kurulu bir yer olarak ziyaretçileri hiç memnun etmese de fermuarı açtıktan sonra karşılaşılan manzara tamamen bir hipopotamla karşılaşmanıza sebep olabiliyor. Seyahat sırasında nerden geldiğinizi düşünecek olursanız tam anlamıyla büyük bir maceranın ortasında kaldığınız hissi uyandırabiliyor. Bu çadırlar dışında biraz daha ilerilerde oda şeklinde yerler bulunduğu ancak buraların gece hipopotamla karşılaşılma ihtimalinin yüksek oluşu sebebiyle güvenlik açısından önerilmiyor. Daha sonra ki programda ise gölde gezinti yapılması ve kartalların avlanmasını izlemeniz önerilebiliyor. Her yerde maymunla karşılaşılması onlarla iç içe yaşanması ise burada ki ortamı sıradanlıktan çıkarabiliyor.

Masai Mara, Benekli Bölge Ziyareti, Safariye Ramak Kala

Söylenenlere göre 1500k m2’ lik doğal bir alana sahip olan bu bölgede tam anlamıyla 1 milyona yakın nüfus hayatını idame ettiriyor. Tamamen patika yol ile gidilen Masaimara’ ya çukurlara dala çıka giderken vahşi yaşamdan örnekler karşınıza çıkabiliyor. Örneğin ceylan, zebra, antilop gibi hayvanlar sizlerle birlikte ilerliyor. Burada konaklama alanında ki oldukça yüksek teller dikkat çekiyor. Ancak bir süre sonra vahşi hayvanlardan korunmak amaçlı yapıldığı anlaşılabiliyor. Burada gerçekten vahşi yaşam ile iç içe konaklama yapılması olası bir heyecan yaşayabilmenize sebep olabiliyor. Örneğin büyük beşli diye tabir edilen leopar, aslan, bufola, gergedan, fil safari jargonunda karşınıza çıkabiliyor. Burada ki en önemli kurallardan birisi bu büyük beşliyi görebilmeniz.

Kenya Rehberi
kenya2

Eğer bu büyük beşli ile jargon sırasında karşılaşılırsa safariniz tamamlanmış sayılıyor. Büyük bir heyecan ile çıkılan bu yolu, bu şekilde tamamlamak tabi ki seyahat sevenlerin ilgisini çekmeye yetiyor. Safari ye çıkan her yolcu tamamen telsizlerle yapılan anonslar ve uyarılarla yönlendiriliyor. Hayvanları gören haber veriyor ve aracı kullanan o tarafa doğru hareket ederek özellikle 2- 3 ay görünmeyen leoparı görmek için büyük çaba harcayabiliyor.  Pek çok hayvanı yakından görebilme şansı yakalayabileceğiniz Kenya yolculuğu sırasında yapacağınız safari hemen hemen tüm seyahat edenlerin deneyim kazanmasına sebep olabiliyor. Bu kapsamda Kenya yaşanılan bu özel heyecandan sonra mutlaka gelinmesi ve ziyaret edilmesi gereken yerler arasında gösteriliyor.

Masai Kabilesine Yolculuk

Kenya Rehberi

Masaimara bilindiği gibi Kenya’nın en özel yerlerinden biridir. Masai kabilesi ise burada yerleşim yeri olan masai köyünde oturuyor. Yaklaşık olarak 10 hane olduğu düşünülen kabile de önemli bir ayrıntı dikkat çekiyor. Bu da evlerinin kapılarının içeriye vahşi hayvan girmesin diye oldukça dar olmasıdır.  Özellikle geceleri bu tür saldırılara uğradıktan sonra planlanan bu yapılar gerçekten söylenenlere göre gerçekten korunmalarına yardımcı oluyor. Yine ellerinde mızrakla nöbet tutan kabile saldırılara karşı önlemler arasında bu durumun da olması gerektiğini belirtiyor.

Kenya’ Daki Modern

 

Kenya Rehberi
Nairobi Kenti

Oldukça fazla trafiğe sahip bu yer ülkelerin her yerinden gelen ziyaretçileri misafir eden en modern görünümlü kentler arasında yer alıyor. Manzarası son derece etkileyici olan bu kent oldukça yüksek binalar ve düzenli yollardan oluşuyor. Şehrin göbeğinde devasa bir park gözüküyor.  Bu kapsamda bir yerde tamamen modern diğer yerde ise tamamen ilkel bir hayatı bünyesinde barındıran Kenya tamamen farklı bir macera yaşamak isteyenlerin uğrak noktası olarak gözüküyor. Eğer sizlerde tatil planı yapmadıysanız mutlaka bu planın içerisine Kenya ziyaretini dahil etmeniz gerekiyor. Son derece keyif alabileceğiniz ve hayatınız boyunca hiçbir zaman unutamayacağınız deneyimlere sahip olmanıza sebep olabilecek bu yer ülkenin neresinde olursanız olun ziyaret etmenizi bekliyor. Bir taraftan modern bir yaşam, bir taraftan safari heyecanı diğer taraftan ise vahşi hayvanlarla iç içe bir yaşamın tadını doyasıya çıkarmak isteyenlerden vakit kaybetmeden Kenya’ yı ziyaret etmelisiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Belarus Gezi başlıklı makalemizde Aziz Simon ve Helena Kilisesi, belerus ve Diriliş Kilisesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın