Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, pireler berber, develer tellâl iken ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken diye başlar değil mi hep masallar. İşte Çarşısı da her İzmir’li için bir masal tadındadır. Her İzmirlinin bu tarihi çarşıda en azından iki kelime söyleyecek bir anısı mutlak vardır. AVM ler yok iken insanlar bakkallardan alış veriş yapar iken İzmir’in tek büyük çarşısı yada şimdiki adları ile AVM si burasıdır. İçerisinde gıdadan giyime ,hırdavattan yedek parçaya herşeyi bulabileceğiniz en güzeli ise her bütçeye uygun bir mağazanın bulunduğu yerdir. Geçmiş zamanlarda sadece  yılbaşında ve dini bayramlarda pazar günleri açık olan diğer  günler akşam yedi gibi kapanan bir çarşıdır burası. Şuan oda AVM kültürüne uymuş haftanın yedi günü açıktır. içinde “ Hanı”  adı ile anılan tarihi hanı barındırmaktadır.   Çarşısı bir ucu Konak Meydanına diğer ucu İkiçeşmelik tarafına bağlanmaktadır. Burada ulaşım merkez olduğu için çok çok rahat olup metro, otobüs, vapur ile yapılabilmektedir. Özel aracınız ile gelmek isterseniz ki kesinlikle park sorunu yüzünden tavsiye etmiyorum otoparklara yer bulursanız 🙂 koyabilirsiniz.

İzmir Kemeraltı Çarşısı

 

 

Peki burada neler yapabilirsiniz ?

Her bütçeye uygun giyim alışverişlerinizi buradan yapabilirsiniz, evlenecekseniz yada sünnet olacak bir oğlunuz varsa buradan tabiri caizse tepeden tırnağa hazırlığını yapabilirsiniz,her türlü eşyanıza yedek parça bulabilirsiniz,mutfak alışverişinizi yapabilirsiniz.,güzel bir yemek ziyafeti çekebilirsiniz bilhassa Kızlarağası etrafında odun ateşinde döner,balık restaurantları ,fast food tarzı gıdalar yiyebilirsiniz. Ne yerseniz kendi zevkinize göre yiyin fakat Kızlarağası’nda mutlaka bir kahve içmelik zaman kendinize ayırın. Evet bu büyüleyici masal gibi handa bir kahve içip kendinizi ödüllendirin.

Kemeraltı Tarihi Çarşı herkesin gelip görmesi gereken bu havayı soluması gerekilen gerçekten tarifsiz bir yer. ESki günlerdeki gibi olmasa da genede ilgisini koruyan her bütçeye hitap eden gezilesi görülesi biryerdir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Rengarenk KALE İÇİ ANTALYA başlıklı makalemizde antalya, antalyadagezilecekyerler ve hıdırlıkkulesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın