Kelebekler vadisi, dik kayalıklar ve denizle ana dünyadan izole olmuş tek konumdadır. Etraf kirliliğinin negatif etkilerinden korunan mevki bu özelliği ile sanki tabii park görünümündedir. Bu kaliteyi vadinin kelebek hayat kısmı olarak halen korunmasını sağlamaktadır. Kaplan kelebekleri dünyanın değişik yerlerinde de görülmelerine mukabil sürü durumunda dolaştıkları tek yer Kelebekler Vadisidir.

Kelebekler Vadisi ; Masmavi Bir Masal
kelebekler-vadisi

Akdeniz ve bölgenin nemli ve bunaltıcı hava ısısı vadi içerisinde hissedilmez. Gündüz saatlerinde esen meltemler ve gece süresince sarp dağlardan gelen akım hava üstünden pozitif bir katkı sağlar. Sonbaharın yaz ayı gibi hissedildiği alanda bahar aylarının tadı çok farklı olur. “Dünya Mirasını Savunma Vakfı” doğrulusunda savunması lüzumlenen 100 dağ arasında bulunan Baba Dağı, bu arada Kültür ve Doğa Varlıkları Savunma Heyeti doğrulusunda sit kısmı olarak ilan edilmiştir.

Kelebekler Vadisi ; Masmavi Bir Masal
kelebekler vadisi manzara

Kelebekler Vadisi Kamp Alanı
Kamp bölümünde uygulanan konaklamalarda sabah 08.00 ila 10.00 arasında açık büfe kahvaltı servisi veriliyor. Akşam yemeğiyse 20.00-22.00 arasında alınabilir. Kamp kısmı şartlarına göre oldukça kalifiye yemeklerin çıktığı hizmetler, öğle saatlerinde de snack büfe şeklinde sunuluyor. Vadinin içerisinde bulunan tırmanış parkurlarında vakit geçirmek için profesyonel olmaya lüzum yok.Şelale tırmanışı ve Faralya Köyü tırmanışı sahip olunan iki tercih olarak ilgi çekiyor.

Kelebekler Vadisi ; Masmavi Bir Masal
Kelebekler Vadisi Kamp Alanı

Bölgede alt bölümde görülen su birikintisi şelale değil. Bu noktaya ulaşmak için dik tek tırmanış yapması gerekiyor. Tırmanış sırasında evvel kayaya tutturulan merdivenlere ve sonrasında da tırmanma ipi kullanılarak noktaya ulaşılabiliyor. Neticede ulaşılan manzaraysa her şeye değer. Birden fazla kamp alanının yer aldığı alanda, verilen görev oldukça kaliteli. Konaklama türüne, süresine ve alınan hizmetlere göre değişikliğe uğrayan fiyatlar normal tek tatil bedeliyle aynısı seviyelerde.

Kelebekler Vadisi Konaklama
Çadır hayatıyla haşır neşir olmayanlar bungalovları seçenek edebilir. Çadır sevenler kendisi ekipmanlarını götürebilecekleri gibi kamp bünyesindeki işletmeden de çadır ve ihtiyaç duyulan malzemeleri tedarik edebilirler. Vadinin zemininin taşlık bulunduğu bilinirse tatil için çadırı seçecek olan çadır altı branda ve donuk ile ilgili tedarikli olabilirler. Çadır gölgelik tek alana kurularak gerilimli dünyadan uzak vakit geçirilebilir ve hatıra yakalamak kolaylaşabilir. Hazır heyeti hamaklarda yaşamın keyfini çıkarmaya hazır mısınız?

Kelebekler Vadisi Nerede Kalınır
Bölgede kalabileceğiniz en iyi otel ve pansiyonlar ise şu şekilde;
Nautical
Zakros Exclusive
Tonoz Beach
Montenegro Motel
Montana Pine Resort

Kelebekler Vadisi Plajı ve Denizi
Berrak ve temiz tek denize bulunduran alanda deniz epey soğuk. Fakat tek kere girenin tek henüz çıkmak istemediği deniz suyu, classic tatil anlayışının dışında tabii tek hava yaratıyor. Derince fakat derince mümkün oldukça da şeffaf tek görünüme bulunduran deniz, kazanın en temiz koylarını bu alanda barındırıyor. Noktaya tatile giden fakat sığ tek deniz arayanlar için seçenek adres ise Ölüdeniz. Bölgede uygulanan günübirlik tekne turlarıyla Akdeniz’in görkemli billûr renkli sularında yüzme molaları verilir.

Kelebekler Vadisi ; Masmavi Bir Masal
Kelebekler Vadisi Plajı ve Denizi

Bu turlarda uğranan duraklar arasında; Mavi Mağara, Soğuk Su, Akvaryum Koyu, Deve Plajı ve St.Nicholas Adası yer alır. Fethiye’ye gelmişken gezilecek yakın yerler arasında; Belcekız Plajı, Kabak Koyu, Kıdrak Koyu, Hisarönü, Kayaköy, Gemiler Adası, Likya Yolu, Çalış Plajı, Fethiye Kral Mezarları ve Fethiye Müzesi sayılabilir.Fethiye’de tespit edilen birçok güzelliği

Kelebekler Vadisi Nerede ve Sebep Gidilir
Vadi, Muğla ilinin Fethiye kazasında ve Ölüdeniz beldesinde yer almaktadır. Bungalov ve çadır tarzı konaklama olanağı yayınlayan Kelebekler Vadisi kamp alanına iki değişik şeklinde ulaşım sağlanabilir. Bunlardan ilki Faralya mevkine gittikçe aşağı doğru yürümektir. Ölüdeniz üstünden tekne ile de noktaya ulaşım sağlanabilir. Vadinin kendisine ilişkin tekne her saat başı Ölüdeniz’den kalkarak noktaya ulaşım sağlar. Bilhassa yaz aylarından nihai tekne kalkış saati 18.00 olarak belirlenmiştir. Fethiye otogarı üstünden binilen minibüsler ile birlikte nihai durakta inerek Ölüdeniz teknelerine binilebilir. Nihai kez saatini kaçıranlar kalifiye taksi gibi gayret gösteren teknelerle kesintisiz ulaşım sağlayabilirler. Vadiye yolcu edecekler kazanın realite isimini Güdürümsu olduğunu bilmelidir. 1987 seneninde turizme açılan vadinin ismi bölgedeki kelebek popülasyonu hasebiyle “Kelebekler Vadisi” olarak güncellenmiştir. “Doğayla ahenkli yaşam” şartlarının döneme alındığı alanda işletmelerin birçok faaliyetleri biyolojik analiz eder esasına dayalı olarak sürdürülmektedir. Vadide bulunan nadir ve endemik çeşitler kendi kendine yetişmektedir.

Bir önceki yazımız olan Norveç Tromso gezi ve kuzey ışıklarını yaşama rehberi başlıklı makalemizde Tromso gezi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın