Günübirlik tatil yapmak isteyenler için birebir tavsiyelerden bir tanesi olan Kocaeli’ de Karadeniz’ e kıyısı olan bir belde olmaktadır. Sakarya’ ya çok yakın konumda bulunan beldemiz ulaşım kolaylığı bakımından da oldukça tercih edilebilir.

Konumda yer alan plajların bir çoğu ücretlendirme konusunda son derece ekonomik ve ailece gidebileceğiniz yapıya müsaittir. Gezi alanları bakımından ise planlı bir gezi düzenlediğinizde bir gün içerisinde beldenin tüm birimlerini gezerek bitirebilirsiniz. Hadi başlayalım!

Kefken Gezi Rehberi

Koylar ve Plajları

Midye Koyu

Kapri Plajı’ na komşu olan bu koy oldukça tenha koylardan bir tanesidir.

Kefken Gezi Rehberi

Yeşil Koy

Özellikle yaz mevsiminde kamp için kullanılmakta olan bu alan Pembe Kaya’ lara oldukça yakın mesafededir. Ateş yakmanın yasak olduğu koyda elektrik, su bulunmamaktadır ve oldukça tenhadır.

Kefken Gezi Rehberi

Kerpe

Kefken yakınında bulunan Kerpe Ege’ nin mavi bayraklı koylarına ev sahipliği etmektedir. İstanbul’ dan gelecek olan kişiler ortalama 2 saat gibi bir süre zarfı içerisinde bölgeye seyahat edebilmek mümkündür.

Kefken Gezi Rehberi

Cebeci Plajı

Yaklaşık 6 km büyüklüğünde bir kumsala sahip olan Cebeci Plajı kumsal boyunca konaklama alanı, kamp alanları ve tesislere ev sahipliği etmekte. Özellikle tatil dönemlerinde bu bölgenin daha kalabalık olduğunu söyleyebiliriz.

Kefken Gezi Rehberi

 

Pembe Kayalar

Cebeci ve Kefken konumu arasında kalan bu kayalıklar tamamen doğal oluşum sonucunda bu görünüme bürünmüştür. Pembe Kaya adını almasındaki sebep kayaların tümünün özellikle günbatımı esnasında belirgin bir düzeyde pembeye dönüşmesinden kaynaklanmaktadır. Doğal SİT alanı ilan edilen beldede herhangi bir çalışma veya yerleşme söz konusu değildir. Çok eski dönemlerde Sultanahmet Camii gibi birçok caminin yapımından buradan alınan taşların camii yapımında kullanıldığı bilinmekte. Belde o kadar doğal bir yapıda korunmakta ki etrafında ne bir konaklama alanı nede bir tesis bulunmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Denizli’nin İncisi Pamukkale Travertenleri başlıklı makalemizde pamukkale hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın