Doğası ile son derece ilham verici ve estetik bir görünüme sahip olan bir yerden bahsedeceğiz sizlere. Köyü hem vizyonu ile özdeşen hem de onun doğal güzelliklerini görerek gittiğinize pişman olmayacağınız bir köy. ’ de zamanında hiç kimseden destek alınmadan yapılmış ve restore edilmiş yaklaşık 100 ev bulunmaktadır. Bu sayede şunu söyleyebiliriz ki buradaki yapılanmalar sayesinde yerli halkında katkıları ile bir nevi köy topluma kazandırılmıştır. Hem tarihi hem de sosyal yaşantıyı en iyi en aktif şekilde yansıtan Köyü pırıl pırıl sokakları ve tarihi evleri ile İtalya’ nın köylerini resmetmekte.

Kaz Dağları Adatepe Köyü

Kazdağı Milli Parkında Kamp Yapın

Burada hem konaklayabileceğiniz bungalow ev tarzı alanlar bulunmakta hem de orman içerisine kamp kurabilmektesiniz.

 

Kaz Dağları Adatepe Köyü

Adatepe’ de Köy Sokaklarını Dolaşın

Sokaklarda taş Rum evlerine rastlamanız mümkün. Gözlerinizin adeta bayram edeceği bu evlerin yapılanmasında ara ara Osmanlı tipi konaklara yer verilmiştir. Köyün kıyı kesiminden bir yerde deniz manzarasına karşı olarak kurulmadığının farkına varacaksınız. Bunun nedeni ise köyü deniz donanmasına karşı korumaktır. Lakin zaman içerisinde köy daha da büyüyerek sahiline de küçük bir liman yapılmıştır. Bu sayede Küçükkuyu’ da o dönemde gelişim göstererek büyümeye başlamıştır.

Kaz Dağları Adatepe Köyü

 

Taş Mektebe Uğrayın

Öncesinde bir okul olarak görev yapan bu yapı sonralarda öğrenci azlığından dolayı kapatılmış ve restore edilerek sanat, tarih, felsefe ve edebiyatı yansıtan bir yapı haline dönüşmüştür. Okul en fazla yaz aylarında faaliyet göstermektedir. Burada son derece etkili ve etnik etkinlikler bulunmaktadır.

Kaz Dağları Adatepe Köyü

Altarı

Denize nazır konumda bulunan Zeus Altarı Adatepe’ nin sırtını yasladığı ’ nın en uç noktalarından bir tanesidir. Öyle ki Edremit Körfezi, Midilli ve Küçükkuyu bakış açısı olarak tamda ayaklarınızın altında Mitolojik anlatımlara göre buradan Truva Savaşı izlenmiştir.

Kaz Dağları Adatepe Köyü

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Zilkale – Rize başlıklı makalemizde Zilkale hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın