Derin tarihe dalmak ve keşfe çıkmak istiyorsanız soluğu ’ de almalısınız. ’ de tarihi açıdan ele aldığımızda Selçuklu Dönemi’ ne ait olacak fazlasıyla gezilecek yerler bulunmaktadır. Dünyaca bilindik bir ülke olan ilimizde medeniyetlere ait kalıntılara rastlamak mümkün. ’ ye özellikle yemek için, müzelerde bulunan eserleri ve eski dönemlere ait izleri gözlemlemek için muhakkak ziyaret etmelisiniz. Haydi başlayalım!

Kayseri Gezilecek Yerler

Kayseri Arkeoloji Müzesi

Milli Eğitim Bakanı Esat Bey tarafından müze ile ilgili görüşmeler yapılmış ve müze 1938 yılında burada açılmıştır. Müze içerisinde 2 farklı salon bulunmaktadır. Müze yapısı gereği tamamen tarihi eserler barındırmaktadır. İçerisinde testiler, tabletler ve Hitit döneminden kalma kaya kabartmaları bulunan müzede bunun yanı sıra Bizans ve Roma dönemine ait kalıntıları görmek mümkün.

Kayseri Gezilecek Yerler

Etnografya Müzesi

1955 yılında açılan bu müze Etnografya Müzesi olarak açılmış olup ziyarete açılan Güpgüpoğlu Konağı’ dır. Müze içerisinde yaklaşık 1121 tarihi eseri barındırmaktadır. Konak içerisinde haremlik bölümü, döneme ait kadın-erkek kıyafetleri, ahşap eşyalar, el yazmaları, dokuma halılar ve beraberinde daha bir çok eser bulunmaktadır. Bunun yanı sıra müze içerisinde eski döneme ait Türk sikkelerini de görmeniz mümkün.

Kayseri Gezilecek Yerler

Kültepe Ören Yeri

Kayseri ören yeri olarak bir çok alanda gezilecek en önemli yapıtları barındırır. Anadolu’ nun tarihine ışık tutan Kültepe Ören Yeri’ nde tarihi açıdan ilk yazılı belgeler bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 50 metre boyunda olan ören yeri karum adı verilen şehirden oluşmakta. Beldede Tunç Çağı’ na ait kalıntılar bulunmakta. Belde zaman içerisinde Frigler, Romalı’ lar ve Hititler’ e ev sahipliği etmiştir.

Bölgede çivi yazıları, kalıntılar, resmi ve dini olarak oluşturulmuş yapıtlar, tarihe ev sahipliği eden evler ve mimari ile sanatsal özellikleri barındıran bir çok yapı bulunmaktadır.

Kayseri Gezilecek Yerler

Soğanlı Yeşilhisar Ören Yeri

Kayseri ilimizde gezilmesi gereken bölgelerden bir tanesi de Kayseri Ören Yeri olmakta. Roma dönemine ait kalıntılar bulunan bölgemizde birden fazla oyma kilise ve mağara bulunmakta. Her ne kadar bu bölgede 50 kilisenin daha kayıp olduğu söylense de ortalama 15 kilise gezilebilen kiliseler arasında yer almaktadır. Kilise duvarlarında bulunan freskler ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmekte. Bu bölgedeki kiliselerden bazıları Geyikli Kilise, Kubbeli Kilise Karabaş Kilise ve Yılanlı Kilise olmakta.

Sultanhanı Kervansarayı

Selçuklu dönemine ait olan yapıt beldede bulunan kervansaraylardan en büyüğü olmakta. Ortasında Köşk Mescit bulunduran bu yapıt 4 odadan ve bir hamamdan oluşmaktadır. Bunun yanı sıra kervansarayın doğu ucunda ahır hizmetinin sağlandığı birde revak bulunmaktadır.

Kayseri Gezilecek Yerler

Erciyes Kayak Merkezi

Özellikle Aralık ve Nisan ayları içerisinde ziyaret edeceğiniz Erciyes Kayak Merkezi kayak yapma adına ziyaret edebileceğiniz popüler alanlardan bir tanesidir. Konaklama adına çevresinde birçok tesis ve otel barındırmaktadır. Bunun yanı sıra tesis alanında 2 adet de teleferik sistemi bulunmaktadır.

Kayseri Gezilecek Yerler

Mazakaland Eğlence Merkezi

Mazakaland Eğlence Merkezi tema park niteliğinde bir eğlence merkezidir. 70 bin metrekarelik alan üzerinde kurulmuştur. Uygarlıklar temasıyla kurulan eğlence merkezi 4 ana bölümden oluşmaktadır.

Kayseri’ de Ne Yemeli

Kayseri derken bir durup düşünüyorsunuz ve hemen ilk aklımıza gelen şey mantı olmakta. Kayseri’ de leziz bir mantı ziyafeti çekmek istiyorsanız hemen Kaşık-la da yerinizi alacaksınız. Burada mantı, kesme un çorbası ve çeşit çeşit mantı tarifleri sizleri karşılamakta.

/ Mantı sonrasında Kayseri’ nin en meşhur lezzetlerinden bir tanesi de haliyle olmakta. Bunun yanı sıra bölgede tandır kebabı, güveçte kuru fasulye, odun ateşinde pişirilmiş olan kadayıf, sucuk, iskender, çıtır çıtır pideler yiyebilirsiniz.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Doğu Anadolu İllerimiz başlıklı makalemizde doğu anadolu hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın