Kayseri il sınırları içerisinde bulunan Erciyes Dağı, sadece bir dağ olarak değil, önemli bir turizm merkezi olarak da insanlar tarafından biliniyor. Burası her yıl özellikle kış aylarında binlerce turistin akın ettiği tarihi bir yer olma özelliğine de sahip.

Kayseri Erciyes Dağı

Erciyes, Kayseri merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunan bir yer. Buraya geldiğinizde karşınızda hemen Erciyes Dağı’nın heybetli görüntüsünü buluyorsunuz. 3196 metre yüksekliğe sahip olan bu dağ, son derece eşsiz manzaraları da ziyaretçilere sunuyor. Erciyes Dağı’nın zirvesinde kar hiçbir zaman erimiyor. Bu bakımdan da dağın zirvesine çıkmak isteyenleri her dönem zorlu hava koşulları beklemekte. Zirveye çıkanlar ise eğer biraz şanslılarsa ve açık bir havaya denk gelirlerse buradan hem Akdeniz’i hem de Karadeniz’i görme fırsatını yakalıyorlar.

Kayseri Erciyes Dağı

Eşsiz Zirve Manzarası

Zirveye çıkıldığında sizi sadece güzel bir manzara beklemiyor. Bu noktayı iyi tanıyan kişilerle dağ yürüyüşü yaptığınızda sizlere Kral Mezarlarını ve dağınık bir halde duran pek çok tarihi eser kalıntılarını da göstereceklerdir. Bu kalıntılar arasında en önemlileri de insanlığa ışık tutan çeşitli yazıtlardır. Ayrıca bu noktada bulunan Roma Havuzu, binlerce metre yüksekliğe çıkmışken mutlaka görülmeden geçilmemesi gereken tarihi bir eser.

Erciyes Dağı’nın zirveye yakın yamaçlarında bulunan mağaralar da önemli turistik yerler arasında. Eski çağlarda Bizanslı rahipler bu mağaralarda inzivaya çekilirler ve çeşitli dini gereklilikleri bu mağaralarda yerine getirirlermiş. Günümüzde bu mağaralara çetin hava koşulları ile karşılaşan dağcılar sığınmaktalar. Erciyes Dağı, güzel bir kayak merkezine sahip olmasının yanında, tırmanmayı göze alabilecekler için de oldukça zengin bir tarihi eser merkezi.

Bir önceki yazımız olan Şanlıurfa Şuayip Antik Kenti başlıklı makalemizde Harran Şuayip Antik Kenti, Şuayip antik kenti ve Şuayip Antik Kenti'ne nasıl gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Her kış gitmeye çalışırım, sadece türkiyeden değil bir çok farklı ülkeden turistleri görebilirsiniz kayseri erciyes dağında, yani kışın iyi bir tatil için çok güzel bir mekan.

  2. Kayseriye çok yakın sadece 25 km mesafede bulunuyor, eğer kış aylarında kayseriye giderseniz erciyes dağınıda uğrayın, güzel vakit geçirmek için bire bir.

  3. Bu kış biz erkeklerle toplanıp gitmiştik, gerçekten beklentimizin çok üstünde oldu, hem kalabalık hem otelleri çok güzel…

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın