Konum olarak beldemiz tarihi güzelliklere sahip bizleri gecesiyle ve gündüzüyle adeta büyüleyen Nevşehir ilimizdedir. Kent merkezine 20 km uzaklıkta bulunan Kaymalı Yer Altı Şehri kasabasında bulunur.

Kaymaklı Yer Altı Şehri

Giriş ücreti 30 tl’ dir. Giriş saatleri ise sabah 8 akşam 17:00 arasındadır. En önemli kültürel zenginlikleri taşıyan bu beldemiz tüf kayalıkların oyulması sonucunda oluşmuştur. Kapadokya’ da bu tarz yer alt şehirlerine çokça rastlamanız mümkün. Bölgede en fazla bilinen yer altı şehirleri Derinkuyu ve Kaymaklıdır. Bunun yanı sıra gezmek için çok vaktiniz var ise Gümüşkent, Mucur, Gökçetoprak, Özkonak ve Ovaören gibi yeraltı şehirlerini de ziyaret edebilirsiniz. Toplam olarak ziyaret edilmekte olan yeraltı şehri sayısı 36′ dır. Tarihte Kapadokya bölgesinin sık sık saldırılara maruz kalması sonucunda bir nevi sığınak olarak bu yeraltı şehirleri inşa edilmiştir. Küçüklü büyüklü beldenin bir çok yerinde sığınma alanı benzeri yapılara rastlamanız mümkündür.

Kaymaklı Yer Altı Şehri

1964 yılında ziyarete açılmış olan Kaymaklı Yer Altı Şehri toplamda 8 katlıdır. Lakin sadece 4′ ü ziyaret edilebilmektedir. Zaman içerisinde yer altı şehri temizlenip restore edilmesi sonucunda ziyaret alanını arttırmıştır. Bölgede bulunan yer altı şehirleri arasında 0en büyük yer altı şehri Kaymaklı Yer Altı Şehri’ dir. Yer altı şehrinin tarihte ilk katının ahır olarak kullanıldığı tahmin edilmekte hayvanlar için aşağı katlara inilip çıkılması zor olması sebebiyle alt katlara inildiğinde ise kliliseler, yaşam alanları ve mezarlıkların sizleri karşıladığını söyleyebiliriz

Kaymaklı Yer Altı Şehri

Bunun yanı sıra yer altı şehrinde birbirine bağlı olarak konumlandırılmış odaların yanı sıra depolar, mutfak, su mahzenleri, havalandırma alanları, karmaşık tüneller ve daha birçok kullanıma müsait alanlar olduğu ön görülmekte.

Kaymaklı Yer Altı Şehri

 

Yer altında en çok dikkati çeken yapılardan bir tanesi de sürgülü taşlarla yapılmış bir geçitten geçerek bir alt kata geçmeniz.

Kaymaklı Yer Altı Şehri

Bir önceki yazımız olan Mardin’de Çağdaş Bir Medrese: Savurkapı Medresesi başlıklı makalemizde mardin ve savurkapı medresesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın