, ananesel mahalli hayatı, çağdaş dünya ile birleştiren, Orta Doğu‘nun en çağdaş ülkelerinden biri.  Arabistan Yarımadası’nın doğusunda, İran Körfezi’nin kuzeyine doğru uzanan tek yarımadadan meydana gelen , 563 km’lik kesintisiz kenar şeridine sahip.
Kuzeybatıda Bahreyn, batı ve güneyde Suudi Arabistan ve doğuda Entegre Arap Emirlikleri ile çevrili olan ülkenin tek kara sınırını Suudi Arabistan meydana getiriyor.

Katar Gezilecek Yerler
katar gezisi

Katar’ın başkenti olmasının yanında, Arap Yarımadasının kültür, sanat ve ekonomi merkezi olan , gökdelenleri, dünyaca meşhur müzeleri,eğlenceli çöl aktiviteleri, pırıl pırıl denizi ve sahilleriyle turizmin artan destinasyonu.  Otantik kültürün modern dünya ile birleştiği tek şehir olan , gece hayatından, alış veriş merkezlerine, lüks yaşamından değişik kültürleri kucaklayan yapısına dek tam tek Orta Doğu metropolü konumunda.

Katar Gezilecek Yerler
doha

Katar coğrafyasındaki ilk yerleşim taş devrine dek uzanırken, Babil, Selçuklu, Emevi, Abbasi hâkimiyetlerini gören topraklar, 16.  yüzyıldan I. Dünya Savaşı’na kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun tek parçası olarak kalmış. Bir müddet İngiliz mandası altına giren ve 1971’de İngilizlerin İran Körfezi’nden çekilmesiyle başka şeyhliklerle kurulan federasyona katılan Katar, aynısı sene federasyondan bölünerek 1972’de bağımsızlığını ilan etmiş. Al Tani’nin ailesinin 130 senedir salt monarşi ile yönetmekte olduğu Katar’ın şimdiki emiri, 2013’te vazifiyeti babasından devralan Şeyh Tamim Bin Hamad Al Tani. Bahreyn ve Lübnan’dan ardından en ufak üçüncü Arap ülkesi olan Katar’da 2 milyonluk nüfusunun yarısı Doha’da yaşıyor. Sadece 300 bininin Katar vatandaşlarından meydana gelen ülkede, Orta Doğu, Asya, Avrupa, Uzak Doğu ve Türkiye’den çalışmak için gelen birçokecnebi yer alıyor.

Katar Gezilecek Yerler
katar2

Katar, temiz plajları, adaları, uçsuz bucaksız çölleri, kültürel dokusu, zarif mimarisi, nefiz müzeleri ve gökdelenleriyle keşfedilmeyi hak eden tek ülke. Son derece fakir tek tarihi geçmişin sonrasında süratle ilerleyen, çağdaş ve liberal tek Arap ülkesi durumuna gelen Katar, son zamanlarda şahıs başına düşen ulusal geliriyle gezegenin en varlıklı ülkesi konumunda. Küçük tek körfez emirliği olduğu halde, Orta Doğu siyasetinin tesirli aktörlerinden biri.

Başta Doha olmak suretiyle görülecek birçok yeri tespit edilen Katar’ın çağdaş ve lüks otelleri, Avrupai bölgeleri ve dünya mutfaklarından lezzetler yayınlayan restoranları, ülkeyi kozmopolit tek merkez durumuna getiriyor. Misafirperverliği ve çağdaş hayat tarzlarına olan saygısıyla, cıvıl cıvıl tek kültür, ticaret ve turizm merkezi olan Katar, sıcak yazların ve ılık kışların gördüğünüz çöl iklimine sahip.  Hızla ilerleyen tek turizm potansiyeline sahip bu ülkeyi ziyaret etmek için en en uygun devre ise kasım ve nisan ayları arası.

Katar Gezilecek Yerler
Dünyada refah düzeyi en yüksek ülkelerin başında gelen Katar, yeniden dünya suç oranının en düşük bulunduğu ülkelerden biri. Dini ve politik istikrara sahip güvenilir tek destinasyon olan ülkeyi ziyarete gelen bayan ziyaretçiler için de herhangi bir kıyafet kısıtlaması bulunmuyor.  Ayrıca Katar seyahatinizin ilk 3 gününde başınıza bişi gelirse bedava olarak sıhhat hizmetinden faydalanabiliyorsunuz. Resmi dili Arapça olsa da İngilizcenin süregelen tek şeklinde konuşuluyor. Başta Orta Doğu lezzetleri olmak suretiyle İtalyan, Türk, Akdeniz, Çin ve Thai mutfağına ilişkin birçok restoranı bulmak olası. Alkol satışının tekilce otellerde inşa ediliyor, bu sebepten oteller konaklamadan defa tek eğlenmek merkezi olarak görev sağlıyor. Herbirinde nefis cafe ve dünya mutfağını yayınlayan muhteşem restoranlara var.

1. Doha
Geçmişte balıkçılık ve inci avcılığı ile geçimini gerçekleştiren, kendisi durumunda tek kasaba olan Doha’nın yazgısı petrol ve doğalgaz yataklarının keşfedilmesiyle beraber değişmiş.
Doha, mükemmel ve varlıklı altyapısıyla ilgi çeken, hijyenik tek kent.

Katar Gezilecek Yerler
doha2

Katar Gezilecek Yerler

Katar, ülkenin hayatı ve gelişiminin temellerini meydana getiren derince kültürel köklere sahip, hareketli ve çağdaş tek toplum. Bu özelliğini en güzel yansıttığı yerlerden bir tanesi de Katara Kültür Köyü (Katara Cultural Village). Katara Kültür Köyü, kültür ve eğlenceyi tek tek yerde buluşturmak emeliyle geliştirilmiş, deniz kenarında bulunan, tek kültür ve sanat yerleşkesi. Etkileyici amfi tiyatrosu, birçok sanat galerisi, müzeleri ve performans mekânlarıyla sene süresince konserler, gösteriler ve sergilerden meydana gelen işlek tek uygulamaya sahne oluyor. Diğer yandan Katar’ın dünya mutfaklarından seçkiler yayınlayan restoranlarının da kesif olarak yer aldığı tek mevki burası. Su sporlarının yapılabildiği rahat, temiz tek halk plajı olan Katara Plajı’nın da yer aldığı Katara, ülkenin ve Doha’nın en zarif, en güzel yerlerinden biri.Katara’da, Güvercin Kuleleri, Katara Camii, Katara Amfi Tiyatrosu, Katara Opera Binası, Katara Drama Tiyatrosu, Katar Güzel Sanatlar Topluluğu, Katar Mühendisler Odası, Resim Sanatlar Merkezi, Çocuk Kültür Merkezi, Katar Resim Topluluğu, Katar Müzik Akademisi ve Tiyatro Topluluğu, Şahin Müzesi gibi 37 ananesel yapı yer almakta. Ayrıca, ana bölgede kitap okumayı, gönüllü ve toplumsal çalışma kültürünü teşvik etmeyi hedefleyen kitap kumbaraları, basın merkezi,muhtelif akademik tesisler ve kafelerin yanında yeşil alanlar yer alıyor. Katara’nın başka alanları ise evlerin ve villalar ile alış veriş merkezlerinden oluşuyor.

Katar Gezilecek Yerler
Souq Waqif

Souq Waqif, Katar’ın en otantik ve içten suratı. Geleneksel elbiseler, baharatlar, el sanatları, parfümler, mücevherler,armağanlık eşyalar, şahinler ve evcil hayvanların dahi satıldığı Souq Waqif’in daracık sokaklarında karşılıklı sıralanan dükkanlardan artan rayiha, bambaşka tek tecrübe yaşatıyor.Orta Doğu’ya has baş döndürücü tek çeşitlilik yayınlayan Souq Waqif, düzinelerce lokanta ve nargile salonu barındırmasının yanında, capcanlı tek atmosfere sahip. Geleneksel müzik, sanat ve kültürel etkinliklerin tertip ettiği alanda, Al Rayyan Tiyatrosu ile Souq Waqif Sanat Merkezi ufak ve sanatsal dükkanlardan meydana gelen tek seçkiyi, dar tek avlu çevreninde sergilenen sergi salonlarıyla tek araya getiriyor.
Souq Waqif bu arada 2009’da Doha Tribeca Film Festivali’nde gösterilen muhtelif filmlere set vazifiyeti de görmüş, rengarenk tek mevki.

Katar Gezilecek Yerler
İslam Yapıtları Müzesi

İslam Yapıtları Müzesi (Islamic Art Museum), Doha Limanı’nda, eşi benzeri olmayan tek dizayn harikasının olmasının yanında, yüzlerce senelik İslami sanat yapıtları ile dolu soluk kesen tek mimari eser. Katar’ın en ehemmiyetli müzesi olan İslam Yapıtları Müzesi, Paris’te tespit edilen meşhur Lourve Müzesi’nin önündeki Lourve Piramidi’nin mimarı 91 yaşında olan I.M. Pei doğrulusunda yapılmış. Emekli olduğu halde ısrarlar üstüne önerisi kabul eden mimar, İslam mimarisini tanımak için altı ay İslam ülkelerini dolaşmış ve ilhamını aldığı Kahire’deki Tolun oğulları Camii’nden ilham alınarak bu şaşırtıcı yapıyı meydana çıkarmış.
Müze binası, burka giymiş tek Müslüman kadını delegasyon ediyor.Müzede, Al-Thani hanedanlığının 1980’lerden bu yana bütün Avrupa, Afrika, Orta Doğu, Asya’dan topladığı İslami yapıtlar, el yazmaları, dokumalar, metal, cam ve seramik objelerden meydana gelen geniş tekkoleksiyon gözler önüne seriliyor.

Doha Körfezi’ni çevreleyen Corniche, İslam Yapıtları Müzesi’nden Dohakent merkezindeki West Bay olarak bilinen gökdelenler alanlarına dek uzanan 7 km’lik kesintisiz tek kordon.
Denizin doldurulmasıyla elde ettikleri yer yürüyüş alanları, bisiklet yolları, park ve bahçeleriyle nefis tek sosyal alan. Başkentin kalbinde yeşil, araçsız tek yaya kısmı yayınlayan Corniche, İslam Yapıtları Müzesi’nin de yer aldığı Corniche kıyısında ananesel ahşap Arap yelkenlileri ile tekne turu inşa etmek Doha aktiviteleri arasında yer almakta.
Palmiye ağaçlarının süslediği mevki halkın gün batımı ertesi yürüyüş ya da spor yaptığı, çimlere uzanıp sohbetlere daldığı tek alan.

Katar Gezilecek Yerler
Doha Corniche

The Pearl-Qatar

Katar Gezilecek Yerler
The Pearl Katar Gezi Rehberi

Pearl-Qatar, West Bay Sahili’nin açıklarında marinası, rezidansları, villaları ve lüks alış veriş olanağı yayınlayan alış veriş merkezleriyle, inci görünümünde geliştirilmiş suni tek ada.
Dünyanın  her yerinden birçok lezzet yayınlayan lokanta ve kafelerle çevrili olan ada, yabancıların Katar’da evlerin sahibi bulunabildiği tek mevki olma özelliğini sunan.
İnci Adası yerleşkesinde, beynelmilel markaların mağazaları ile restoranlar, spor merkezleri ve henüz birçok hayat kısmı yer alıyor. Şıklığı ve davetkârlığı ile Katar’ın lüks yüzüne şahitlik etmek için en en uygun adres.

2.

Katar Gezilecek Yerler
Khor Al Adaid

Khor Al Adaid, ülkenin güney doğusunda, Katar’ın en çarpıcı tabiat harikalarından biri.
Kendine has eko sistemiyle UNESCO doğrulusunda tanınmış tek tabii savunma kısmı olan Khor Al Adaid, denizin çölün kalbine kadar ilerlediği dünyada nadir tespit edilen yerlerden biri. Kara yolu ile erişim olmayan bu sakin su cennetine tekilce kum tepeleri aşılarak ulaşılabiliyor. Yer yer 40 m yüksekliğine ulaşan ve birdenbire denizin görülebildiği görkemli ve ebedi manzaralı kum tepelerinin yer aldığı Khor Al Adaid, Doha’dan 60 km mesafede yer almakta. Orta Doğu coğrafyasının mucizesi ve Katar’ın en kıymetli tabii hazinesi.

3.

Katar Gezilecek Yerler
Banana Island

Banana Island, Katar’ın tabiat harikası yerlerinden bir tanesi olan ve bembeyaz kumları, turkuaz deniziyle Maldivler’i aratmayan tabii tek ada. Şeklinden kaynaklı Muz Adası adını alan adaya Doha’dan 25 dakikalıkaraba vapuru yolculuğuyla ulaşılıyor.
Ada üstünde lüks konaklama hizmeti veren resort hotel, spa ve masaj merkezi, helikopter pisti, bowling ve sinema salonu, 100 metrelik lagün havuz, lokanta, golf sahası, voleybol ve basketbol pisti yer alıyor. 800 metrelik mükemmel tabii plajıyla, Doha’nın en uzun plajına bulunduran Muz Adası, tek kelimeyle büyüleyici.

4.

Katar Gezilecek Yerler
Al Zubarah Arkeolojik Alanı

Al Zubarah Arkeolojik Kısmı (Al Zubara Archaeological Site), 18. yüzyılın ortalarında Kuveyt’ten gelen tüccarlar doğrulusunda heyetmiş ve 2013’te UNESCO Dünya Kalıt Listesi’ne dahil edilerek savunma altına alınmış arkeolojik tek bölgeden oluşuyor.
Bir vakitler Hürmüz Boğazı ile Basra Körfezi’nin batı kolu arasında kalmış, ehemmiyetli tek inci avcılığı ve global ticaret merkezi olan Al Zubarah, bölgedeki 18.  ve 19.  yüzyıl yerleşimlerinin en kapsamı geniş ve en iyi korunmuş örneklerinden. Doha’dan 1 saat uzaklıktaki 400 hektarlık kısmı içine alan mevki, bu arada Katar’ın en ehemmiyetli arkeolojik sit kısmı.

5. Qatar Racing and Equestrian Club

Katar Gezilecek Yerler
Qatar Racing and Equestrian Club

Doha’nın kent merkezine tahminen 20 dakika uzaklıkta kurulan Qatar Racing and Equestrian Club birbirinden güzel atların yetiştirildiği, biniciliğin öğretildiği, milli ve beynelmilel yarışların yapıldığı Katar’ın dünyaca meşhur kulüplerinden. Ekimden mayıs ayına kadar 16.00’da başlayan bütün beygir yarışları para ödemeden seyredilebiliyor.

6.

Katar Gezilecek Yerler
Qatar Oryx Farm

Oriks Çiftliği (Oryx Farm), Katar’ın ulusal hayvanı olan ve bu coğrafya ya has ve soyu tehlike altında olan beyaz oriksleri görebileceğiniz mükemmel tek çiftlik. Katar’ın milli hava yolu firması Qatar Airways’in de logosu olan oriksleri, Doha’ya yarım saatlik uzaklıktaki çiftlikte görebilir, benzersiz tek tecrübe yaşayabilirsiniz.

Katar yeme ve içme

Katar Gezilecek Yerler
katar yemekleri

Tam tek dünya metropolü olan Doha’nın nüfusundaki çeşitlilik, yeme içme mekanlarında da kendisini işaret ediyor. Kentte, Orta Doğu mutfakları ilk olarak olmak suretiyle, Hint, Tayland, Çin, İtalyan, Kore gibi defa muhtelif mutfak türü yer alıyor. Katara Cultural Village ile şehrin ilk kurulduğu külüstür kent merkezi olan Souq Waqif’te kesif olarak tespit edilen lokantalarda, Türk mutfağı da dahil olmak suretiyle, dünya mutfaklarının en güzide örneklerini tecrübe edinebilirsiniz. Katara Cultural Village’da bulunan Ard Canaan Restaurant’ta Filistin, Lübnan, Ürdün, Suriye ve Sina bölgesini içerisine alan Kenan bölgesinden mahalli lezzetleri tecrübe edinebilirsiniz. Burası yemekten ardından yürüyüş inşa etmek için de en uygun tek mevki.

Bir önceki yazımız olan Malezya Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Batu Mağaraları, Kinabalu Dağı ve Kuala Lumpur hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın