Berrak masmavi sularında yüzdüğünüz Kaş’ın, görülecek, keşfedilecek ne kadar sırrı var öğrenmek isterseniz, en doğru yere geldiniz. Hemen başlayalım.

Kaputaş Plajı

Kaş’a 20 kilometre uzaklıkta Antalya’nın Kaş ve Kalkan ilçeleri arasındaki plaj, Türkiye’nin en güzel, en çekici, en görülesi, kumuna gömülesi, denizinde yüzülesi plajlarından.

Kanyon ağzı bir plaj olan Kaputaş uzun yıllar gözlerden uzak kaldığından, ulaşımı uzunca basamaklı bir yoldan sağlanıyordu. Ancak geçtiğimiz yıllarda plaj yakınlarına yapılan kafe sayesinde ulaşım yolu düzenlendi, tuvalet ve soyunma kabinleri de yapıldı.

Kaş Gezi Planınıza Eklemeniz Gerekenler

Denizi, kumu böylesine güzel bu plaja giriş de ücretsiz.

Antiphellos Antik Kenti

Gittiğiniz yer her neresi olursa olsun, orayı kelimenin tam anlamıyla keşfetmek istiyorsanız, ayak bastığınız topraklarda yüzyıllar önce neler yaşandığını öğrenmelisiniz.
Kaş’ı keşfetmek istiyorsanız binlerce yıllık tarihine şahitlik eden Antiphellos Antik Kentine’ Kaş’tan yürüyerek ulaşabilirsiniz.
Bu antik kentte sizi kendine hayran bırakacak sur kalıntıları, Likya lahitleri, kaya ve anıt mezarlar, 4000 kişilik antik tiyatro karşılayacak.

Kaş Gezi Planınıza Eklemeniz Gerekenler

Kekova

Kekova, Türkiye’nin tek batık kentine ev sahipliği yapmasından dolayı doğal SİT alanı olarak koruma altına alınan yerlerden.

Kaş Gezi Planınıza Eklemeniz Gerekenler

Kara ulaşımının olmamasından dolayı dünyayla bağlantınızı kesmek istediğinizde ziyaret edebileceğiniz, gitmişken Türkiye’nin en iyi dalış rotalarından biri olarak kabul edilen bu yerin su altı güzelliklerini keşfedebileceğiniz ve Simena Antik Kenti’ni de görebileceğiniz Kekova, bizce Kaş’a gitmişken mutlaka görmeniz, o büyülü atmosferinin tadına bakmanız gereken yerler arasında.

Kalkan

Son yıllarda doğallığını korumayı başarabilmesiyle özellikle İngiliz turistler tarafından dikkat çeken Kalkan plajı, Kaş’a 20 kilometre uzaklıkta.

Kaş Gezi Planınıza Eklemeniz Gerekenler

Xanthos Antik Kenti

Fethiye Kaş karayolunun 70. kilometresinde bulunan Likya uygarlığının en eski yerleşim yeri Xanthos, Kaş’ın en büyük antik kenti. Milattan önce 7. yüzyılda kurulduğu düşünülen Xanthos Antik Kenti’nde 1840’lı yıllarda kazı yapan İngiliz Fellows’un gün yüzüne çıkardığı tarihi eserler British Museum’da ziyaretçilerini bekliyor.
Kaya mezarları, lahit mezarlar, Likya kültürüne ait dikme mezar anıtları ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Xanthos Antik Kenti’nde bulunmaya devam ediyor.

Kaş Gezi Planınıza Eklemeniz Gerekenler

Demre

Likya döneminden kalan mezarların içinde olduğu Myra Antik Kenti’ni de barındıran Demre, Antalya’nın en şirin ilçelerinden.

Bu antik kent gezisinin ardından Demre’nin merkezinde bulunan, Noel Baba olduğuna inanılan, Aziz Nicholaos’ın ölümüyle yapılan ”Noel Baba Kilisesi” de ziyaret edilebilir.

Kaş Gezi Planınıza Eklemeniz Gerekenler

Patara Plajı

Kaş ve Fethiye arasında yer alan Patara Plajı, Türkiye’nin en güzel 15 plajından biri olmasına rağmen değeri yeterince bilinmiyor.
Patara Plajı’nın uzun ve geniş kumsalları Yeşilçam filmlerinin çöl sahnelerine de ev sahipliği yapmış.
Caretta caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları, Kaş’a 40 dakika uzaklıktaki bu plaj, daha uzun yıllar Patara’da yürürken yavru caretta carettaların ayak izlerini görebilelim diye koruma altında.

Kaş Gezi Planınıza Eklemeniz Gerekenler

Saklıkent Kanyonu

Rivayetlere göre keçisini arayan çobanın keşfettiği Saklıkent Kanyonu, yılda 300 bine yakın ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.
Saklıkent’in bu kadar ziyaretçi almasının en önemli sebebi rafting, trekking gibi doğa sporlarının yapılmasına elverişli olması. Bu yüzden olsa gerek 1996’da Milli Park ilan edilerek koruma altına alınmış.
Siz de Kaş’tan 1 saatlik yolculukla Saklıkent Kanyonu’na ulaşabilir ve belki de bu yıl kanyonu ziyaret eden 300001. kişi olabilirsiniz.

Kaş Gezi Planınıza Eklemeniz Gerekenler

Kaleköy (Simena)

Günümüzde Kaleköy olarak anılan ulaşımı yalnızca deniz yoluyla sağlanan Simena, Kaş’la Finike arasındaki antik Likya kentlerinden.

Kaş Gezi Planınıza Eklemeniz Gerekenler
Binlerce yıllık tarihi ve doğal güzellikleri içinde barındıran Simena’ya, suların altındaki Likya Lahdi’ne hayran olup, geceyi orada geçirmek isterseniz bunun pek mümkün olmadığını üzülerek belirtmemiz gerek. Kaleköyde toplam 100 yatak kapasiteli 4 pansiyon var ve bu yatakların hepsi aylar öncesinden doluyor. Bir  sonraki yaza artık..

 

Bir önceki yazımız olan Saklı Huzur Bahçesi Atatürk Arboretumu - İstanbul başlıklı makalemizde Arboretum gezi, İstanbul Atatürk Arboretum ve Sarıyer Gezi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın