Tarihi İpek Yolu’nun Anadolu ile kesiştiği coğrafyada bulunan Kars, nihai senelerde seçenek yolcu rotası arayanlar için cazibe merkezine dönüştü.  Özellikle Doğu Ekspresi yolculuğunun nihai durağı olarak ünlenen şehir; kültür, tarih, lezzet ve tabii güzellikleri ile öne çıkıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir’den yapılan dolaysız uçak seferleri ile hızlıca ulaşılabilen ; tarihi geçmişi, çarpıcı mimari yapıları, tabiat ve kış turizmi, leziz mutfağı, konuksever halkı ve seçenek rotaları ile eğlenceli tek yolcu tecrübesi yaşatıyor. gezilecek yerler için birkaç günden daha çok vakit ayırmak gerekmektedir.

Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer
kars

Kars’ta Görülesi Yerler :
1. 

Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer
Taş Köprü

Kars Kalesi’nden şehre bakıldığında ilk göze çarpan yapılardan bir tanesi olan Taş Köprü, Kars Çayı üzerindeki geçişi sağlıyor. Kale İçi Semti ile Sukapı Mahallesi’ni birleştiren köprü, 1579 senenin de Osmanlı Padişahı III. Murat döneminde yaptırılmış.Tamamı kesme bazalt taşlardan inşa edilen köprünün vakit içinde yıkılan kısımları 1725 senenin de Karahanoğlu Hacı Ebubekir doğrulusunda yine inşa edilmiş. Gürül görül akan Kars Çayı üstünde kentin atmosferini hissetmek için Taş Köprü, en iyi duraklardan biri.

2. Ebu’l Hasan-ı Harakani Türbesi

Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer
Ebu’l Hasan-ı Harakani Türbesi

Kars’ta isimiyle en fazla karşılaşılan şahıs Ebu’l Hasan-ı Harakani. Kars Havalimanı’nın tam ismi Kars Harakani olarak geçiyor. Mevlana, Yesevi ve Nakşibendi’nin ruhani hocası ve Mevlana’dan 200 sene evvel yaşamış olan Harakani, 1033 senenin de Selçukluların Anadolu’ya girişini basitleştirmek için uygulanan savaşta şehit düşmüş.Evliya Camii ve Hasan-ı Harakani Türbesi içinde Harakani’ye ilişkin türbenin çevreninde 21 gelenek kabir yer alıyor. Anadolu’nun dört tek yanından ziyaretçilerin dua etmek için ziyarete geldiği türbe, geniş tek külliye alanından oluşuyor.

 

Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer

Kars Kalesi’nin güneyindeki Havariler Kilisesi, Kars kent merkezindeki en muhteşem Ermeni kiliselerinden biri. Bagratlı Krallığı devresine uzanan kilise 937 senenin de inşa edilmiş.
Konik biçimli kubbesi ve bazalt kesme taş kaplamasıyla mevki mimarisini yansıtan yapı çarpıcı güzelliğe sahip.Kars Kalesi’ne çıkış güzergahında, Evliya Camii ve Hasan-ı Harakani Türbesi’nin yanı başında tespit edilen Havariler Kilisesi, yakın devreye kadar camii olarak kullanılmış. Restorasyon ve etraf düzenlemelerinin devam ettiği kilise,Kars’ta kesinlikle görülesi yerler arasında.

4.

Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer
Yanık Kilise (Kazım Karabekir Camii)

Ruslar doğrulusunda 19. yüzyılın sonlarında inşa edilen Yanık Kilise, Sarıkamış’ın en çarpıcı yapılarından biri. Baltık mimarisindeki kilise, son zamanlarda Kazım Karabekir Camii olarak ibadete açık. Yapımında kiliseye dahil olan çan kuleleri şu zamana kadar kadar ulaşmayan yapıya ardından minare eklenmiş.Rus işgalinin sonlanmasıyla beraber uzun seneler işlevsiz kalan kilise, tek devre sinema şeklinde de kullanılmış. 1970’lerde yaşanan yangının sonrasında camiye çevrilen Yanık Kilise, Sarıkamış Hükümet Konağı’nın yakınında, İnönü Mahallesi’nde yer almakta.

5.

Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer
Namık Kemal Evi

Ünlü Şair Namık Kemal’in 1853-1854 senelerinde çocukluğunu geçirdiği ev, son zamanlarda Namık Kemal Hanesi olarak anılıyor. Restore edilerek Aşıklar Evi’ne dönüştürülen ev, Kars kültürünü yakından tanımak için devasa tek fırsat. Kars yöresinin ehemmiyetli ananeleri arasındaki aşıklık kültürü, tertip eden ‘Aşıklar Gecesi’ faaliyeti ile yaşatılıyor. Etkinlikte türkü ifade eden, doğaçlama atışma yapmış aşıklar, gülümsemek ve enerji depolamak için bire tek.

6.

Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer
Katerina Köşkü

Osmanlı-Rus Savaşı’nın (1877-1878) sonrasında Kars ve etrafında 40sene devam eden Rus işgali döneminde, Ruslar doğrulusunda askeri mevki ilan edilen Sarıkamış, o senelere ilişkin çoğu izi taşıyor. Sarıkamış’ta toplum arasında Katerina’nın Köşkü olarak adlandırılan Av Köşkü de bu yapılardan biri.Özgün mimarisi ile ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan Katerina Köşkü, yer aldığı koordinat hasebiyle Sarıkamış’ı gören mükemmel tek manzaraya sahip. Yapılış tarihi net olarak bilinmese de 1914 senesinde Rus Çarı II. Nikola ve eşinin konakladığı köşkün, 1900-1902 senelerinde inşa edildiği düşünülüyor.

7.

Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer
Çıldır Gölü

Kars ile Ardahan arasında bulunan Delir Gölü’nün bütün kış aylarında donuyor.
Bölgeye kış sezonunda gelenlerin kesinlikle ziyaret ettiği Delir Gölü’nün her köşesi, bu çarpıcı tabiat olayına şahitlik etmek için makul.Çıldır Gölü, kızaklı beygir turu ve buz tutan gölde balık avı gibi heyecan uyandırıcı aktivitelere ev sahipliği yapıyor. Kars’ın Arpaçay kazası ile Ardahan’ın Delir kazası süresince uzanan gölde avlanan, mahalli halkın sarı balık veyahut şafak balığı dediği balığın tadına bakmadan dönmeyin.

8. Kars Kalesi

Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer
Kars Kalesi

Kars’ta kent dokusunu hissetmek için en iyi noktalardan biri Kars Kalesi.
Kars kent merkezine kuş bakışı bakmak ve kentin havasını solumak için seçenek edilen kale, 1153 senesin de inşa edilmiş.Su Kapısı veyahut Çeribaşı Kapısı, Kağızman Kapısı ve Behram Kapısı olmak suretiyle 3 kapısı olan kalenin içinde 12. yüzyıldan kalma Celal Baba Türbesi de yer alıyor. Askeri koğuşlar, tarlalar, cephanelik ve mescitle geniş tek bölgede heyeti olan kalede tespit edilen kafe de oturup kenti seyretmenin tadını çıkartın.

9.

Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer
Sarıkamış Kayak Merkezi

Kar niteliği ve kayak pistleri yönünden gezegenin en makul tesisleri arasında gösterilen Sarıkamış Kayak Merkezi, Kars’ın göz bebeği.  Yurtiçi ve yurt dışından birden fazla kayak severin kış sezonu süresince seçenek ettiği kayak merkezi, 12 km uzunluğunda, 5 etaplı piste sahip.Etrafı çamlarla kaplı kayak merkezi, billûr karı ile tanınıyor. Günde 5,000 kayakçıyı ağırlayacak kapasitedeki Sarıkamış Kayak Merkezi, etrafında tespit edilen konaklama tesisleri ile tatile makul yapıda. Habitat Otel, Çamkar Otel, White Park Otel, Dolina Otel, Snow Life Otel kayak ortasında konaklama uygulanabilecek otellerden.

10.

Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer
Ani Antik Şehiri ()

Ermenistan-Türkiye hududunda, Arpaçay Nehri’nin kıyısında tespit edilen Ani Antik Şehiri (Ani Harabeleri) Kars’ın en fazla tanınmış gezilecek yerlerinden. 4 bin 500 metreyi aşan uzunluğu ve 8 metreye ulaşan yüksekliğe sahip surlarla çevrili antik şehir, tadına doyum olmayan ve her saniyesinde kişiyi vakit yolculuğuna sürükleyen özellikte. Kars’a 42 km mesafedeki antik şehir, yıllardan beri Anadolu’nun geçiş güzergahında güvenilir tek geçiş kapısı görünümün deymiş. Geçmişten şu zamana kadar ‘Ani tek dünya fakat dünya tek Ani değil’ sözüyle hatırlanan kent, 6. yüzyıldan bu yana yerleşimin gördüğünüz, değişik inanç kümeleri ve etnik yapılardan insanların yaşadığı, çok kültürlü tek yapıya sahip.
Arpacay-Nehri-Kars Arpaçay Nehri, Türkiye- Ermenistan sınırını oluşturuyor
Antik şehir içinde görülmesi lüzumlenen binalar arasında, Tigran Honents Kilisesi, Devasa Katedral, Manuçehr Camii, Bakireler Manastırı, Kız Kalesi, Gagik Kilisesi, Abdulhamrants Kilisesi, Ateşgede, Selçuklu Sarayı, Gürcü Kilisesi, İpek Yolu Köprüsü ve Surp Amenap’rkitch Kilisesi yer alıyor.

Kars’ta Görmeniz Gereken 10 Yer
Manuçehr camii

Türkiye’nin varlıklı turizm potansiyeline sahip şehirlerinden Kars, her geride bıraktığımız sene çoğalan ziyaretçi sayısıyla marka şehir olma iddiasını güçlendiriyor. Köklü tarihi geçmişi, anane ve görenekleri, arkeolojik alanları, çarpıcı mimari yapıları, tabii güzellikleri, kayak merkezi ve leziz yemekleri ile şehir; birçok beklentiyi karşılayacak seviyede.

Bir önceki yazımız olan Muş Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Arak Manastırı, Haçlı Gölü ve Kayalıdere Ören Yeri hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın