Karayiplerde bulunan ve Fransa’ya bağlı olan bir ada olan , sahip olduğu tropikal iklim ile yılın her ayı dünyanın her yerinden turistlerin akınına uğruyor. Ada, özellikle yatları ile dünya turuna çıkan iş adamlarının ve zenginlerin uğrak noktalarından bir tanesi.

Fransa’nın bir ili olan ada, bu sebeple Avrupa Birliği toprağı sayılıyor ve resmi para birimi olarak Euro kullanılmakta. 400 Bin nüfusu olan adanın da resmi dili Fransızca. Ancak Martinique adasının yerlileri arasında yaşı 60’ın üzerindekiler adanın unutulmaya yüz tutmuş yerli dilini de kullanıyorlar. Adadaki okur-yazarlık oranı yüzde 93.

Ada üzerinde pek çok tarihi ve turistik yapı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri ise Saint-Pierre kilisesidir. Denizin hemen yanında bulunan bu kilise 1902 yılındaki büyük volkanik patlamada hasar görmüş ancak tadilatla tarihi yapısı bozulmadan günümüze kadar gelmiştir. Bununla birlikte ada doğa kampçılığı için son derece uygun bir iklime sahiptir. Tarım alanları sadece yüzde 5 oranındadır. Martinique adasının yüzde 65’lik kısmını ormanlar oluşturuyor.

Karayiplerin İncisi Martinique Adası

Tam Bir Turistik Ada

Ada, 2000 yılında 500 Bin turist ağırladı. Bu yıl içinde adadaki tüm çalışan nüfusun yüzde 7’lik kısmının turizm sektöründe çalıştığı görüldü. Şu anda adada bulunan tüm iş sektörlerinin arasında en fazla büyük sektör yüzde 16’lık oranla turizm sektörü.

Adada konaklama yapılabilecek pek çok otel mevcut. Aynı zamanda butik otel konsepti de oldukça yaygın. Butik oteller konusundaki dikkat edilmesi gereken tek nokta tropikal bir ada olması sebebiyle sivrisinek ve böcek türlerinin fazlalığı. Bu adaya özgü çeşitli sinek türleri, ısırdıkları zaman günlerce geçmeyen bir kaşıntıya sebep oluyorlar.

Karayiplerin İncisi Martinique Adası

Martinique adasına deniz yoluyla ve uçak ile gelmek mümkün. Şunu unutmamak gerek; bu adaya gelmek için Fransız vizesinin dışında ayrıca Martinique vizesi de almak gerekiyor. Buraya Avrupa’dan olan uçuşlar genellikle Paris üzerinden. Paris’ten uçağa binerken pasaportunuzda Martinique vizesi olmadan uçağa binemiyorsunuz. Bu yüzden bu adaya gelecek olanların hem Fransa hem de Martinique vizesi almaları gerekiyor. Paris’ten yaklaşık 8 saatlik bir uçuş mesafesinde olan adada hava, yaz kış ortalama 20-30 derece aralığında seyrediyor. Bununla birlikte Eylül-Ekim ayları adada kasırga zamanı olarak adlandırılmakta. Bu aylarda Fransa’da evi olanlar Fransa’ya gidiyorlar.

Bir önceki yazımız olan Hatay Gezi Rehberi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın