adeta tabiat ananın özene bezene yarattığı, doğal gerçekliğin tam ortasında muazzam güzellikte bir coğrafyayı içermektedir. Ülkemizin kuzeyindeki denizden ismini alan Karadeniz’de gezilecek yerler keşfedilmesi gereken tabiat harikaları ve yeşilin bin bir tonunu barındıran pek çok yayla bulunmaktadır.

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Bölgeye bağlı iller: Karabük, Trabzon, Amasya, Samsun, Artvin, Bolu, Bartın, Rize, Çorum, Bayburt, Düzce, Gümüşhane, Zonguldak, Giresun, Ordu, Sinop, Kastamonu ve Tokat’tır. Bu 18 ilin mutlaka görülmesi gereken tarihi ve turistik mekanlarını Karadenizde gezilecek yerler listesinde bir araya getirdik. Liste, ve olarak iki bölümden oluşmaktadır. Çünkü Karadeniz Bölgesi, Sakarya Ovası’nın doğusundan Gürcistan’a kadar uzanan geniş bir alanı içermektedir.

Doğu Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadenizde Gezilecek Yerler | Turistik ve Tarihi Alanlar

Trabzon/Sümela Manastırı

Maçka ilçesinden ve Trabzon merkezden toplu taşıma vasıtalarıyla rahatlıkla ulaşabileceğiniz Sümela Manastırı’nın Bizans İmparatorluğu tarafından 375-395 yılları arasında yaptırıldığı düşünülüyor. Tarihi manastırın binlerce yıl önce insan gücüyle nasıl inşa edilebildiği akılları kurcalarken, 1150 metre yükseklikteki konumu ve ihtişamı da ziyaretçilerin şaşkınlık içerisinde kalmasına neden oluyor. Bu nedenle Karadenizde gezilecek yerler rotasını Sümela Manastırı ile başlatmamak olmaz. Süslemeleri, iç mimarisi, freskleri ve dış mimarisiyle ülkemizin değerli tarihi eserlerinden biridir.

Gümüşhane/Limni Gölü

1700 rakımlı Limni Gölü, ladin ve sarıca ağaçlarının oluşturduğu harika manzarasıyla Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler listesinde yer almaktadır. Göl çevresi 1999’da mesire alanı ilan edildikten sonra 2004’te A tipi mesire yeri olarak kayıtlara geçti.

Karadenizde Gezilecek Yerler | Turistik ve Tarihi Alanlar

Rize/Zil Kalesi

Karadeniz’de gezilecek yerlerin bir diğeri Zilkale’dir. Tarihi Orta Çağ’a kadar uzanan kale, 13. yüzyılda Fırtına Vadisi’ndeki yüksek bir tepede Rum İmparatorluğu tarafından yaptırılmış. Yeşillikler içinde göz kamaştıran Zil Kalesi’ne Çamlıhemşin’in merkezinden yaklaşık 30 dakikada, Çinçiva köyünden de 10 dakikada varabilirsiniz.

Artvin/ Karagöl

Yolunuz Artvin’e düşerse Gürcistan sınırındaki bu ilde bulunan Karagöl’ü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Borçka ilçesine yaklaşık 25 km uzaklığı olan Karagöl, dünyanın en güzel doğal göllerinden biridir. Ağaç yapraklarının yeşil yansıması, çiçeklerin renkliliği ve doğanın inanılmaz güzelliği adeta saklı bir cenneti andırdığı için bu göl kesinlikle Karadenizde gezilecek yerler listesinde olmayı hak ediyor.

Karadenizde Gezilecek Yerler | Turistik ve Tarihi Alanlar

Doğu Karadeniz’de Gezilecek Yerler Yaylalar

Batı Karadenizde gezilecek yerler listesine geçmeden önce bölgenin doğusunda yer alan eşsiz yaylaları da görmenizi öneririz. Özellikle yurtdışından gelen turistlerin büyük ölçüde ilgisini çeken bu yaylalar, bölge halkının da çeşitli şenlikler düzenledikleri alanları içermektedir. Görülmeye değer yaylaların birkaçı: Trabzon’da Haldizen ve Sis Dağı, Rize’de Gito, Ayder, Pokut ve Elevit, Artvin’de Maçahel.

Batı Karadenizde Gezilecek Yerler

Karadenizde Gezilecek Yerler | Turistik ve Tarihi Alanlar

Karabük/Kristal Teras

Tokatlı kanyonunu ayaklarınızın altına seren Kristal Teras, Safranbolu’nun gezilesi en güzel mekanlarından biridir. Tabanı 70 ton ağırlığı kaldırabilecek, oldukça dayanaklı bir camdan yapılmış. Ancak en fazla 30 ziyaretçinin girmesine müsaade edilmektedir. 80 metre yükseklikten Tokatlı kanyonunu izlemek inanılmaz heyecanlı.

Bolu/Gölcük Gölü

Batı Karadenizde gezilecek yerler dediğimizde, Bolu sınırları içerisinde ilk akla gelen Abant Gölü oluyor. Oysaki Abant kadar duvar posterlerini süsleyen, ülkemizin en özel noktalarından biri de Gölcük Gölü’dür. Adını, tabiat parkından alan göl Bolu merkezden 15 km uzaklıktadır. Burası, Karadenizde gezilecek yerler içerisinde bol bol resim çekebileceğiniz en doğal harikalardan birisidir.

Karadenizde Gezilecek Yerler | Turistik ve Tarihi Alanlar

Kastamonu/ Valla Kanyonu

Pınarbaşı ilçe merkezinden yaklaşık 25 kilometre giderek, kısa sürede ulaşabileceğiniz Valla Kanyonu’na gerekli ekipmanlarınız olmadan giremezsiniz. Çünkü 1994’te dört öğrencinin kanyonda kaybolması sonucunda vahşi cennet olarak anılmaya başlanan Valla Kanyonu, tam takım ekipman gerektirmektedir.

Düzce/Fakıllı Mağarası

1012 metre bilinen uzunluğu ile ülkemizde en çok ziyaret alan mağaralardan biridir. Fakıllı’nın sadece 350 metresi ziyarete açıktır ve havasının, astım rahatsızlığı olanlara iyi geldiği söylenmektedir. Bu nedenle Batı Karadenizde gezilecek yerler içerisinden doğal güzelliği kadar şifasıyla da dikkat çeken bir yer arıyorsanız, Fakıllı Mağarası’nı tercih edebilirsiniz. Mağaranın beyaz odaları, damlataş bakımından oldukça zengin ve içerisinde çeşitli yönlere giden galeriler yer almaktadır. Galerilerde ziyaretçilerin en çok dikkatini çeken ise dikit ve sarkıtlardır.

Karadenizde Gezilecek Yerler

Doğu Karadenizde gezilecek yerler ve Batı Karadenizde gezilecek yerler bölümlerinde yer almayan fakat vaktiniz varsa mutlaka gezilmesi gereken diğer yerler aşağıda listelenmektedir. Dilerseniz bunlar içerisinden de seçim yaparak, gezi rotanızı belirleyebilir ve ülkemizin yüz ölçümü açısından 3.bölgesi olan Karadeniz’i tüm yönleriyle keşfe çıkabilirsiniz…

Trabzon-Çal Mağarası

Rize-Kız Kulesi

Ordu- Çiseli Şelalesi

Giresun-Mavi Göl

Düzce- Akçakoca Ceneviz Kalesi

Ordu- Perşembe Yaylası

Trabzon-Uzungöl

Rize-Fırtına Deresi

Düzce- Güzeldere Şelalesi

Artvin- Atatepe

Gümüşhane-Karaca Mağarası

Düzce- Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı

Ordu-Boztepe

Rize- Ovit Yaylası

Gezi rehberimizi beğendiyseniz sosyal medyalarda paylaşarak, Karadenizde gezilecek yerler ve keşfedilmeye değer güzellikleri daha çok insanın tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca rehberimize eklenilmesini istediğiniz tabiat harikaları, müzeler, tarihi dokular ve yaylalar varsa yorum bölümüne yazarak Karadenizde gezilecek yerler listesini zenginleştirebilirsiniz. Şimdiden iyi tatiller dileriz…

Bir önceki yazımız olan Çeşme Gezilecek Yerler | Çeşme Gezi Rehberi başlıklı makalemizde çeşme, Çeşme gezilecek yerler ve Çeşme gezisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: batı karadenizde gezilecek yerler, karadeniz sahilinde gezilecek yerler, Karadeniz turistik alanlar

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın