Karadeniz bölgesi doğu ve batı Karadeniz olarak ikiye ayrılmaktadır. Gezilecek yerler olarak çok zengin kültürlerle dolu olan Karadeniz Bölgesi’nde ilk olarak aklımıza Ayder Yaylası, Uzun göl, Boztepe vb. kültürel bölgeler bunların başında gelmektedir.
Trabzon’dan başlayacak olursak manzara muhteşemliğini gözler önüne seren Boztepe ilk sıralarda bulunmaktadır. Çamlıca tepesi olarak görülen bu tepe şehre farklı açıdan bakmamızı sağlamaktadır.

Karadeniz demişken yine Rize’nin serin yaylası olan Pokut yaylası olsun Arap Düzü Mesire Alanı olsun muhteşem bir manzaraya sahip olup kendisine hayran bırakmaktadır. Ayder yaylasından bahsedilmeden geçilmemektedir. Yaz aylarında dahi olunda dağlarından karı eksik olmayan Ayder Yaylası Rize’nin en meşhur yerlerindendir.

Tarihi açıdan inceleyecek olursak yine güzel şehrimiz Trabzon’un bir parçası Sümela Manastırının tarihi 14.yüzyıla dayanmaktadır. Deniz seviyesinden 1.50 metre yükseklikte yer alması ve Maçka dağındaki kayalıklara kurulmuş yapısıyla Türkiye’nin anlatılmaz güzelliklerindendir. Karakol görevini üstlenen manastırda Osmanlının fethinden sonra herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Yine aynı şekilde Karabük’e ait olan Safranbolu Kristal Teras da koca bir dağın üzerine yapılmış olan bir yapıttır.

Karadeniz Gölleri

Karadeniz Turu ve Gezilecek Yerler

Göllerden bahsetmişken Artvin’in Kara gölü,  Gümüşhane’nin Limni Gölü ve Bolu’nun Gölcük Gölü çevresinde ormanlık alanlar bulunduran nadir karşılaşabileceğimiz bölgelerdendir. Trabzon da bulunan Uzun göl ise sık ormanları ve doğal güzelliğiyle her yönden güzellik katan, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmaktadır. Gölün çevresinde bulunan konaklama yerleri ise tercih edilmesi için fazladan bir sebep olarak görülmektedir. Güzelliğini tek bir gölle bitirmeyen Trabzon Sera Gölüyle de adını duyurmaktadır. Akçaabat İlçesinde bulunan heyelan gölü olan, Sera Gölü en turistik alanlardan sayılmaktadır.

Karadeniz Kaleleri

Karadeniz Turu ve Gezilecek Yerler

Söz konusu tarihi yapıtlara geldiği zaman Karadeniz bölgemizde Rize yine ön planda olmaktadır. İlçe merkezinin güneyinde, Fırtına Deresi’nin batı yamaçlarında kurulmaktadır. İstanbul da görmeye alıştığımız denizin üzerinde ki manzaradan karadenizimiz de bulunmaktadır. Küçük bir burun üzerine kurulmuş olan Kız Kalesinin tarihi 13-14. yüzyıllara uzanmaktadır. Son olarak Rize Kalesinden bahsetmek gerekirse kuş bakışı manzarasıyla memleketi izlemek isteyenlerin tercihleri arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Ayvalık Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Ayvalık Gezi Rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın