Diğer yörelerimizde olduğu gibi Karadeniz bölgesi de Türk mutfağını en güzel şekilde gösteren, lezzetiyle dillere destan olan mutfak kültürümüzün birer aynası olmaktadır.
Karadeniz deyince akla ilk olarak gelen hamsi pilavların ve tavaların vazgeçilmezleri arasına girmektedir. Meşhur tereyağı ise pidelerden tut kuymağa kadar her yemeğe farklı lezzet katmaktadır.

Trabzon yöresi ilk olarak pideyle başlamaktadır.
Mayalı hamurun köy peyniri ile tamamlanmasıyla yapılan bu pide isteğe göre tereyağı ve yumurtayla yapılmaktadır.
Daha sonra Karadeniz yöresine ait olan tomara otu sapları pişirilip tüketilen ve Karadeniz’in yemeklerinde vazgeçemediği mısır unu ve yumurtayla kızartılarak yenmektedir.
Tereyağı ve mısır ununun birleşiminden bahsetmişken  ‘Kuymak’ ve ‘Mıhlama’ da geleneksel lezzet olarak Karadeniz bölgesinde tahtını korumaktadır.

Hamsi Yemekleri

Karadeniz Bölgesi Yemekleri

Hamsi deyince akla ilk olarak gelen en meşhur ve lezzetli Hamsili Pilav Rize şehrine ait bir yemektir.
Pilava pirincin yanı sıra kuş üzümü ve dolma fıstığı eklenerek yöreye özgün hale getirilmeye çalışılmaktadır. Pişen pilavın üzerine hamsilerin dizilerek fırına verilmesinden sonra servis edilen yemek Karadeniz’in vazgeçilmezleri arasına girmektedir.

Hamsi Buğulaması ise kuru soğanların ve eritilmiş salçanın hamsiyle bir araya gelmesinden oluşmaktadır. Lezzet açısından ekşiliğe önem veren Karadeniz ince ince limonları da hamsilerin üzerinde süsledikten sonra pişirip servis etmektedir.
Yine hamsiden devam edecek olursak bu kez Ordu’ya ait olan hamsili köfteden bahsedelim, normal yediğimiz köftelerden hariç olarak kıyma yerine balığın gelmesiyle oluşan lezzet bu yöreyi de bir hayli güzel yansıtmaktadır.

Karadeniz Tatlıları

Karadeniz Bölgesi Yemekleri

Son zamanlarda ününü baya duyurmuş olan Laz böreği, ilk defa duyanların gözünde adını her ne kadar börek olarak canlansa da Laz Böreği Karadeniz’in en lezzetli tatlı seçenekleri arasına girmektedir. Bunun yanı sıra Pepeçura, Hamsiköy Sütlacı da beğenilen tatlılar arasındadır.
Basit bir tatlıdan bahsedecek olursak Kukla’da yine bal kabağın mısırla ezilip üzerinde süt ve şekerin buluşmasıyla oluşan hafif bir tatlıdır.
Yine aynı şekilde hemen hemen her yörede bulunan helva, Karadeniz Bölgesinde de irmik unu ve vanilyanın karıştırılmasıyla yapılan bir tatlıdır.

Bir önceki yazımız olan Tokat Meşhur Yemekleri başlıklı makalemizde Tokat Meşhur Yemekleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: EN GÜZEL KARADENİZ YEMEKLERİ

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın