Gezi Rehberi

Yemyeşil doğası, denizi, güneşi ile bunun yanı sıra ortaçağ tarzı yapılandırılmış binaları ile turistlerin uğrak noktalarından bir tanesi de Karadağ olmakta. Zümrüt yeşili dağları ve turkuaz denizi ile insana huzur verir niteliktedir. Ülkemizden Karadağlar’ avizesiz seyahat edebilmeniz mümkündür. Karadağlar ülkesi için Türk kültürüne yakın bir ülke diyebiliriz. Hırvatistan’ ın vize uygulaması getirmesi şartını ön koşması üzerine birçok tatilci Karadağ’ ı tercih etmektedir.

Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ Ulaşım

Havayolu ulaşım alanında İstanbul’ dan kalkan Podgorica uçağı ile ortalama 1 buçuk saatlik bir zaman dilimi sonrasında şehrin havalimanına ulaşım sağlamaktasınız. Haftada 4 kez Karadağ Podgorica uçuşu bulunmaktadır. THY uçuşları dışında farklı havayolu şirketleri alternatifi de bulunmaktadır. Uçak bileti alımını ne kadar erken tarihte yaparsanız biletinizi o kadar ekonomik alma imkanınız bulunmakta olduğunun altını çizelim.

Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ yerel halk son derece sıcak kanlı ve yardımseverdir. Belde de gezip görebileceğiniz çok şey olduğundan dolayı seyahatiniz süresinde araç kiralamanızı öneririz.

Karadağ Gezilecek Yerler

Karadağ Gezi Rehberi

Karadağ açıklarken deniz, güneş, kum 3’lüsünü ön plana çıkardık lakin Karadağ sadece bu güzelliklerle donatılmamış olup gezip görebileceğiniz birçok yere de ev sahipliği yapmaktadır. Karadağ üzerinden Dubrovnik’ e de geçiş yapabilirsiniz lakin bu alanda gerekli belgeler neler öğrenmeli ve tedarikli gitmeniz gerekir. Aksi takdirde sınırdan geçiş izni alamayabilirsiniz.

Karadağ’ da en fazla rağbet gören plajların Przno ve Becici olduğunu söyleyebiliriz.

Ostrog Manastırı

Sıklıkla Ortodoksların uğrak noktalarından bir tanesi olan ve hacı olduğu yamacın tepesinde yapılandırılmış spirütül bir manastır olmakta. Ostrog Manastırı özellikle de Ortodoks inancına sahip kişiler için en önemli noktalardan bir tanesi olmakla beraber seyahatiniz sırasında hacı kafileleri ve kuyruklarıyla sizleri karşılamakta.

Karadağ Gezi Rehberi

 

Perast

Her ne kadar küçük bir köy havasında olsa da Perast için şu tanımı yapabiliriz;

Kiliseler ve barok evleri ile bezenmiş harika bir köy! İki küçük adası olan ve deniz kıyısında oturup huzura erişeceğiniz yapıtlardan bir tanesi. St. George ve Our Lady of the Rock’ a karşı bir şeyler yiyerek keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Budva

Karadağ Gezi Rehberi

En eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Budva 2500 yıllık geçmişi ile dünyanın birçok yerinden gelen turistlerin akınına uğramakta. Özellikle akşam saatlerinde beldenin daha fazla ziyaretçi barındırdığını söylememiz daha doğru olacaktır. Budva’ da bulunan Sveti Stefan Adası bölgenin en çok ziyaret edilen adalarındandır. Ulaşım alanında karayolu üzerinden giderken beldeyi tepeden fotoğraflamanız mümkündür. Budva da dikkat çeken bir diğer yapılanma ise 15 yy. dan beri bölgede bulunan Terracota tavanlı evler olmaktadır. Avrupa kraliyetinden Hollywood yıldızlarına kadar birden fazla kişinin belde de evinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Karadağ’ da gezilecek yerleri özetleyecek olursak;

Durmitor Milli Parkı ( adeta bir kuş cenneti) Skador Gölü, Ostrog Manastırı, Vlaska Kilisesi, Etnografya Müzesi, Devlet Müzesi, Tivat, Tara Nehri, İşkodra Gölü, Crno Gölü, Biogradska Gora, Maritime Museum, King Nikola’ s Place, Kotor, National Museum of Montenegro, Muzej grada Perasta, Roman Mosaics, Lovcen, Kayaların Leydisi, Mamula ve Lovcen Nationel Park alanı gibi gezi görebileceğiniz birden fazla yeri içerisinde barındırmaktadır.

Karadağ gerek yaşam standartları gerekse çevresel düzenlemelere verdiği önemle rahatlıkla içilebilen sularıyla son derece güzel ve doğal yerleşim yeri alanlarından bir tanesidir.

Karadağ Gece Hayatı

Özellikle Karadağ’ da Budva beldesinde her bütçede eğlence mekanı ve barlar bulunmaktadır. Yaş ortalaması olarak değerlendirdiğimizde daha çok 30′ lu yaşların altında kişilerin özellikle Sırpların ve Rusların yoğun olduğu bir konum diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Yunanistan Tatil Yapılabilecek Yerler başlıklı makalemizde Yunanistan, yunanistan gezilecek yerler ve yunanistan tatil yapılacak yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın