Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Gümüşhane, çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapmasının yanısıra, gibi, muhteşem doğal güzellikleri ile de turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Karaca Mağarası – Gümüşhane  Gümüşhane’nin Torul ilçesinde bulunan bu mağaranın şehir merkezine uzaklığı 17 kilometre. Mağara, denizden bir hayli yüksekte yer alıyor. Ulaşım gayet rahat bir şekilde, düzgün kara yolları ile sağlanmakta, hatta tur otobüslerinin bile rahat rahat ilerleyebildiği bir yol mevcut. Ancak, mağaranın dağın üst kısımlarında yer almasından dolayı, belli bir mesafeden sonrasını yürüyerek katetmeniz gerekli. Bazı insanların çok şikayetçi olduğu bu durum, mağaranın bulunduğu konuma kadar araçla ulaşımın imkansız olmasından kaynaklanıyor. Karaca Mağarası – Gümüşhane  Karaca Mağarası, içerisinde barındırdığı çok sayıda sarkıt ve dikitlerle birlikte, çok sık rastlanmayan mağara çiçekleri ve mağara incisi adı verilen görülmeye değer güzellikleri derinliklerinde saklıyor. Karaca Mağarası – Gümüşhane  Bu muhteşem doğal güzelliğin ilgi çekmesinin bir başka sebebi ise, havasının astım ve buna benzer solunum hastalıklarına iyi gelmesi. Pek çok solunum problemi yaşayan insanın sıklıkla ziyaret ettiği Karaca Mağarası, gerçekten bu konuda ünlenmiş. Normalde her mağara için çıkartılan bu tarz söylentiler, Karaca Mağarası’nda söylentiyi geçerek, kesin olarak gözlemlenebiliyor.   Karaca Mağarası – Gümüşhane  Karaca Mağarası, Gümüşhane’nin turizm potansiyeli açısından çok değerli bir noktadır. Hatta Gümüşhane Valiliği ve Belediyesi, Karaca Mağarası’nı çok kez UNESCO Dünya Mirası listesine önermiştir. Yetkililer listeye almak için çeşitli incelemelerde bulunmuş ancak henüz net bir sonuç alınamamıştır. Karaca Mağarası – Gümüşhane  Pek çok ziyaretçisi tarafından fazlasıyla beğenilen Karaca Mağarası, Gümüşhane’ye yapacağınız ziyarette mutlaka görülmesi gereken noktalardan. Özellikle, bölgeye yakın bir yere seyahat ediyorsanız, rotanızı biraz daha uzatmaya değecek bir yer. Karaca Mağarası – Gümüşhane  Karaca Mağarası, sabah 9’da açılıyor ve akşam 19’a kadar hizmet veriyor. Hem yabancı hem de yerli turistlerin Gümüşhane’de kesin olarak uğradıkları birkaç noktadan biri olma özelliğine sahip. Karaca Mağarası – Gümüşhane  Unutulması gereken bir özelliği de, Karaca Mağarası’nın dünyanın en büyük ikinci damlataş mağarası olması. En büyük damlataş mağarası, Slovenya’da yer alırken, hemen ardından, Gümüşhane’nin Karaca Mağarası gelmekte. Bu yüzden çoğu yabancı turist, bu noktayı gezi rotalarına ekliyor. Karaca Mağarası – Gümüşhane   

Bir önceki yazımız olan NİMARA MAĞRASI Marmaris’te M.Ö.20.-10.bin yılına ait Mağra başlıklı makalemizde bisikletyolu, cennetadası ve eniyimağralar hakkında bilgiler verilmektedir.

 
 
Karaca Mağarası – Gümüşhane
Gümüşhane’nin Torul ilçesinde bulunan bu mağaranın şehir merkezine uzaklığı 17 kilometre. Mağara, denizden bir hayli yüksekte yer alıyor. Ulaşım gayet rahat bir şekilde, düzgün kara yolları ile sağlanmakta, hatta tur otobüslerinin bile rahat rahat ilerleyebildiği bir yol mevcut. Ancak, mağaranın dağın üst kısımlarında yer almasından dolayı, belli bir mesafeden sonrasını yürüyerek katetmeniz gerekli. Bazı insanların çok şikayetçi olduğu bu durum, mağaranın bulunduğu konuma kadar araçla ulaşımın imkansız olmasından kaynaklanıyor.
Karaca Mağarası – Gümüşhane
Karaca Mağarası, içerisinde barındırdığı çok sayıda sarkıt ve dikitlerle birlikte, çok sık rastlanmayan mağara çiçekleri ve mağara incisi adı verilen görülmeye değer güzellikleri derinliklerinde saklıyor.
Karaca Mağarası – Gümüşhane
Bu muhteşem doğal güzelliğin ilgi çekmesinin bir başka sebebi ise, havasının astım ve buna benzer solunum hastalıklarına iyi gelmesi. Pek çok solunum problemi yaşayan insanın sıklıkla ziyaret ettiği Karaca Mağarası, gerçekten bu konuda ünlenmiş. Normalde her mağara için çıkartılan bu tarz söylentiler, Karaca Mağarası’nda söylentiyi geçerek, kesin olarak gözlemlenebiliyor.  
R
[ara1reklammm]
Karaca Mağarası – Gümüşhane
Karaca Mağarası, Gümüşhane’nin turizm potansiyeli açısından çok değerli bir noktadır. Hatta Gümüşhane Valiliği ve Belediyesi, Karaca Mağarası’nı çok kez UNESCO Dünya Mirası listesine önermiştir. Yetkililer listeye almak için çeşitli incelemelerde bulunmuş ancak henüz net bir sonuç alınamamıştır.
Karaca Mağarası – Gümüşhane
Pek çok ziyaretçisi tarafından fazlasıyla beğenilen Karaca Mağarası, Gümüşhane’ye yapacağınız ziyarette mutlaka görülmesi gereken noktalardan. Özellikle, bölgeye yakın bir yere seyahat ediyorsanız, rotanızı biraz daha uzatmaya değecek bir yer.
Karaca Mağarası – Gümüşhane
Karaca Mağarası, sabah 9’da açılıyor ve akşam 19’a kadar hizmet veriyor. Hem yabancı hem de yerli turistlerin Gümüşhane’de kesin olarak uğradıkları birkaç noktadan biri olma özelliğine sahip.
Karaca Mağarası – Gümüşhane
Unutulması gereken bir özelliği de, Karaca Mağarası’nın dünyanın en büyük ikinci damlataş mağarası olması. En büyük damlataş mağarası, Slovenya’da yer alırken, hemen ardından, Gümüşhane’nin Karaca Mağarası gelmekte. Bu yüzden çoğu yabancı turist, bu noktayı gezi rotalarına ekliyor.
Karaca Mağarası – Gümüşhane
 
 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın