Karaca Mağarası – Gümüşhane

0
392

Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Gümüşhane, çok sayıda tarihi yapıya ev sahipliği yapmasının yanısıra, Karaca Mağarası gibi, muhteşem doğal güzellikleri ile de turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

454383 628x354 - Karaca Mağarası – Gümüşhane

Gümüşhane’nin Torul ilçesinde bulunan bu mağaranın şehir merkezine uzaklığı 17 kilometre. Mağara, denizden bir hayli yüksekte yer alıyor. Ulaşım gayet rahat bir şekilde, düzgün kara yolları ile sağlanmakta, hatta tur otobüslerinin bile rahat rahat ilerleyebildiği bir yol mevcut. Ancak, mağaranın dağın üst kısımlarında yer almasından dolayı, belli bir mesafeden sonrasını yürüyerek katetmeniz gerekli. Bazı insanların çok şikayetçi olduğu bu durum, mağaranın bulunduğu konuma kadar araçla ulaşımın imkansız olmasından kaynaklanıyor.

gumushane karaca magarasi1 628x416 - Karaca Mağarası – Gümüşhane

Karaca Mağarası, içerisinde barındırdığı çok sayıda sarkıt ve dikitlerle birlikte, çok sık rastlanmayan mağara çiçekleri ve mağara incisi adı verilen görülmeye değer güzellikleri derinliklerinde saklıyor.

IMG 7612 628x418 - Karaca Mağarası – Gümüşhane

Bu muhteşem doğal güzelliğin ilgi çekmesinin bir başka sebebi ise, havasının astım ve buna benzer solunum hastalıklarına iyi gelmesi. Pek çok solunum problemi yaşayan insanın sıklıkla ziyaret ettiği Karaca Mağarası, gerçekten bu konuda ünlenmiş. Normalde her mağara için çıkartılan bu tarz söylentiler, Karaca Mağarası’nda söylentiyi geçerek, kesin olarak gözlemlenebiliyor.

 

IMG 7614 628x418 - Karaca Mağarası – Gümüşhane

Karaca Mağarası, Gümüşhane’nin turizm potansiyeli açısından çok değerli bir noktadır. Hatta Gümüşhane Valiliği ve Belediyesi, Karaca Mağarası’nı çok kez UNESCO Dünya Mirası listesine önermiştir. Yetkililer listeye almak için çeşitli incelemelerde bulunmuş ancak henüz net bir sonuç alınamamıştır.

karaca magarasinda turizm sezonu sona erdi h17219 628x294 - Karaca Mağarası – Gümüşhane

Pek çok ziyaretçisi tarafından fazlasıyla beğenilen Karaca Mağarası, Gümüşhane’ye yapacağınız ziyarette mutlaka görülmesi gereken noktalardan. Özellikle, bölgeye yakın bir yere seyahat ediyorsanız, rotanızı biraz daha uzatmaya değecek bir yer.

normal Karaca Mağarası 4 - Karaca Mağarası – Gümüşhane

Karaca Mağarası, sabah 9’da açılıyor ve akşam 19’a kadar hizmet veriyor. Hem yabancı hem de yerli turistlerin Gümüşhane’de kesin olarak uğradıkları birkaç noktadan biri olma özelliğine sahip.

dsc0001 kopya.jpg.800x0 q85 628x417 - Karaca Mağarası – Gümüşhane

Unutulması gereken bir özelliği de, Karaca Mağarası’nın dünyanın en büyük ikinci damlataş mağarası olması. En büyük damlataş mağarası, Slovenya’da yer alırken, hemen ardından, Gümüşhane’nin Karaca Mağarası gelmekte. Bu yüzden çoğu yabancı turist, bu noktayı gezi rotalarına ekliyor.

karaca1 - Karaca Mağarası – Gümüşhane

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin