Sahip olduğu kültür mirası ile yüz ölçümü 1.376 kilometredir. Batı Karadeniz bölgesinde bulunan , tarihi çok eskilere dayanan evleri ile ünlüdür. Antik kent olarak uzun süreden beri tarihe rehberlik eden bu yer turizm denildiğinde Türkiye’de gezilecek yerler listesi için ilk akla gelen kentlerden birisidir. Karabük – Safranbolu Evleri birçok özelliği ile ünlüdür.

Karabük – Safranbolu’da Kısa Soluklu Tatil

Safranbolu Evlerinin Özellikleri

Safranbolu Evlerinin kuruluş şekli itibari ile hiçbir ev birbirinin güneşini engellemez. Bir evin camı diğer komşu evinin camına karşılık bakmaz. Bu evlerin hepsi en fazla üç kattan oluşmaktadır. Evlerin iki katlısı ve bir katlısı da bulunmaktadır. Giriş katlarında her zaman bir erzak deposu bulunan bu evler yaz aylarının en sıcak olan günlerinde bile soğuk bir havaya sahiptir. Evlerin genelinde haremlik ve selamlık odaları bulunmaktadır.

Karabük – Safranbolu’da Kısa Soluklu Tatil

Safranbolu evlerinin özellikleri arasında Arnavut kaldırımları ile döşemeli sokakları da yer almaktadır. Ayrıca bu alanda hem kaldırımlar, hem de sel sularının birikmesini engelleyecek şekilde bırakılmış olan ağaç kökleri konutların etrafında nem oluşumunu engellemektedir.

Karabük – Safranbolu’da Kısa Soluklu Tatil

Karabük – Safranbolu’da Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Tarih kokan sokakları ile tüm yerli ve yabancı turistleri kendisine çeken Safranbolu’da gezilecek yerler şu şekilde sıralandırılabilir: Tarihi Safranbolu Evleri, Tokatlı kanyonu, Cinci Han, Kent Tarihi Müzesi, İncekaya Su Kemeri, Mencilis Mağarası, Karabük Kent Ormanı, Kaymakamlar Gezi Evi ve Kristal Cam Terası.

Karabük – Safranbolu’da Kısa Soluklu Tatil

Pek çok yeşil alan bulunan yerde, mesire alanları, ormanlar ve birçok eğlence mekânı bulunmaktadır. Şehir sürekli turist ağırladığından etrafında ve şehir merkezinde birçok konaklama otelleri ve pansiyonları bulunmaktadır. Uzun süre yapılacak olan tatiller için ise bir aylık veya iki aylık olarak ev kiralayarak, Karabük Türkiye turistik yerler içerisinde eğlenceli tarih dokusu yaşayabilirler.

Karabük – Safranbolu’da Kısa Soluklu Tatil

Bir önceki yazımız olan Kız kalesi – Rize başlıklı makalemizde kız kalesi ve rize hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın