gezilecek yerler nedeniyle turizm açısından oldukça önemlidir. , Karabük iline en yakın ilçesi olarak bilinmektedir. Aynı zamanda ilin en büyük ilçesi olma özelliğine de sahiptir. Daha önceleri Zonguldak’a bağlı olan Karabük ile arası yaklaşık 8 km kadardır. Bu nedenle iki kent birleşmiş bir vaziyettedir. Yazımız içerisinde ve listelenmektedir…

Karabük Gezilecek Yerler | Tarihi Evler Doğal Güzellikler

Çitdere Tabiat Koruma Alanı, kentin doğal güzelliklerinden biridir. Karabük gezilecek yerler listesindeki bu muhteşem güzellik, aynı zamanda sahip olduğu endemik tür çeşitliliği ile ülkemizin en zengin doğal alanlarından bir tanesidir. Karabük kentine bağlı Yenice’deki Çitdere Tabiat Koruma Alanı; gürgen, ıhlamur, meşe ve karaçam başta olmak üzere 33 farklı ağaç türüne sahiptir. Birçok canlı için yaşam alanı oluşturan Çitdere sadece turistik geziler için değil, araştırmalar için de sık sık ziyaret edilen bir yerdir. 721 hektarlık alan yıl boyunca, yabancı ve yerli turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Bu nedenle Karabük’te gezilecek yerler listesinin başında yer almaktadır.

Karabük Gezilecek Yerler | Tarihi Evler Doğal Güzellikler

Demir Çelik Müzesi, ziyaretçilere sektörel gelişmeyi aktarmak ve ürün koleksiyonlarını göstermek amacıyla 1984’de açılmıştır. Karabük, ülkemizdeki ilk entegre demir-çelik sanayinin kuruluş kentlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Şehir fabrikalarında üretilen ilk ürünler müzede sergilenmektedir. Karabük gezilecek yerler içerisindeki müzede, çelik ve demir sanayiyle ilgili kareleri ve yurt içinde imalatı gerçekleştirilen buharlı lokomotifler gibi farklı koleksiyonları görebilirsiniz.

Karabük Gezilecek Yerler | Tarihi Evler Doğal Güzellikler

Hadrianapolis Antik Kenti, Eskipazar ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Kuruluş tarihi MÖ 320 olarak bilinen antik kente ilk yerleşenlerin Hititler olduğu düşünülmektedir. Büyükyaylalar, Beytarla, Çaylı ve Budaklar köylerini kapsayan Hadrianapolis Antik Kenti, Romalılar ve Hititler dışında başka kavimlerin de kullandığı önemli bir merkezdi. Buna bağlı olarak da birçok gezi turu firması, Karabük gezilecek yerler olarak bu antik kentteki Roma yapılarını, mahzenleri, hamam ve saray merdivenlerini gezdirmektedir. Kentte hayvan, meyve, erkek ve kadın figürlerinin işlenildiği mozaikleri görebilir, klise ve tünel gibi yapıları da yakından inceleyebilirsiniz.

Karabük Gezilecek Yerler | Tarihi Evler Doğal Güzellikler

Karabük Gezilecek Yerler 2

Karabük’te gezilecek yerler için daha fazla zamanınız varsa Mencilis Mağarası, İzzet Paşa Camii ve Ulu Cami gibi eşsiz yapıları ziyaret edebilirsiniz. Mencilis Mağarası, ülkemizdeki en uzun beşinci mağaradır bu nedenle şehrin görülmesi gereken doğal güzelliklerinden biridir. Bulak Köyü’ndeki bu mağaranın ilk katında nehir bulunmaktadır. İçme suyu çıkartılan yer altı nehri, mağaranın içerisinde tam 15 metrelik bir şelaleye dönüşüyor. Birbirine bağlantılı 3 kattan oluşan Mencilis Mağarası’nın orta katında fosilleşmiş sarkıt ve dikitler yer alıyor. Mağaranın uzunluğu 6 kilometreyi bulmaktadır. Fakat yalnıza 400 metrelik kısmı misafirlere açıktır.

Karabük Gezilecek Yerler | Tarihi Evler Doğal Güzellikler

Tarihi yapılar açısından Karabük gezilecek yerler nereleri derseniz, ilk olarak İzzet Paşa Camii yanıtını verebiliriz. Çünkü 1794 yılında yapımı başlatılan caminin muhteşem atmosferi ile ziyaretçileri büyülemektedir. 4 yılda inşaatı tamamlanan cami, Sadrazam Safranbolulu İzzet Paşa için yaptırılmış. İstanbul Nuruosmaniye Camisi’ne oldukça benzeyen mimarisi, özellikle bezemeleri ve kalem işleri ile dikkat çekmektedir. Günümüzde ibadethane olarak hizmet vermeye devam eden yapı; abdesthane, külliye, iki çeşme, kütüphane ve vakıf dükkanlarından oluşmaktadır.

Karabük Gezilecek Yerler | Tarihi Evler Doğal Güzellikler

Kıranköy Mahallesi’ndeki Ulu Cami, 1872’de bölgede yaşayan Rumlar tarafından yapılmıştır. Yapı, şimdiki isminden daha çok eski adıyla yani Aziz Stefan Kilisesi olarak biliniyor. Bu nedenle Karabük gezilecek yerler listenize Ulu Cami’yi de eklemek isterseniz, yanına Aziz Stefan Kilisesi notunu düşmeyi unutmayın. Caminin yapısı oldukça etkili, üzerinde Rumca yazılmış olan üç tane kitabe bulunmaktadır. Günümüzde ibadete açık olan Ulu Cami, aynı zamanda Safranbolu gezilecek yerler arasında da yer alıyor.

Karabük Gezilecek Yerler | Tarihi Evler Doğal Güzellikler

Karabük Gezilecek Yerler Safranbolu

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, Safranbolu büyüklüğü ve il merkezine yakınlığı sebebiyle Karabük gezilecek yerler arasında başlı başına bir gezi noktasıdır. Karabük evleri, Tokatlı Kanyonu ve İncekaya Su Kemeri gibi yapılar turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Safranbolu, özellikle 18. ve 20. yüzyıllar arasında yapılmış olmasına rağmen günümüze hiç bozulmadan gelebilmiş evleriyle dikkat çekmektedir. Aslında ilçe, 3000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olduğu için birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Fakat yapıları genellikle Osmanlı ve Rum izleri taşımaktadır. Eski dönemlerden kalma han, hamam, cami, köprü, kilise ve konakları görmek istiyorsanız Karabük gezilecek yerler listenize mutlaka Safranbolu’yu da eklemelisiniz.

Karabük Gezilecek Yerler | Tarihi Evler Doğal Güzellikler

Tokatlı Kanyonu’nun bir ucu aynı isimdeki köyde, diğer ucu ise Gümüş Mahallesi’ndedir. Safranbolu ilçe sınırlarındaki kanyon özellikle doğaseverler için ideal bir yerdir. 9 kilometre uzunluğundaki yürüyüş parkuru, doğaseverlerin ilgisini çekmektedir. Karabük gezilecek yerler den biri olan Tokatlı Kanyonu’nda aynı zamanda at binme ve paintball gibi etkinliklerde bulabilirsiniz. Ayrıca doğanın muhteşem manzarasını izlemek isteyenlerde, Kristal Cam Teras üzerinde eşsiz manzaranın tadını çıkarabilirler.

Tokatlı Kanyonu üzerine konumlanan İncekaya Su Kemeri, Karabük’te gezilecek yerler içerisindeki en ilginç yapılardan biridir. Çünkü bu kemer, Osmanlı zamanında suyu karşı tarafa taşımak amacıyla inşa ettirilmiştir. Sadrazam İzzet Mehmet Paşa’nın emriyle yaptırılan yapı, 116 metre uzunluğa sahiptir. Toplamda 6 kemerden oluşmaktadır. Safranbolu gezilecek yerler listesinin doğal güzelliklerinden biridir.

Karabük gezilecek yerler listemizin sonuna geldik fakat kentte gezmek için oldukça fazla zamanınız varsa aşağıdaki eserleri de mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Uzun Süreli Tatillerde Karabük’te Gezilecek Yerler

-Sipahioğlu Konağı

-Mümtazlar Gezi Evi

-Köprülü Mehmet Paşa Camii

Yörük Köyü (Karabük gezilecek yerler arasındaki Yörük Köyü hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz tıklayınız!)

-Yemeniciler Çarşısı Arastası

-Katır Yolu

-Hıdırlık Tepesi

-Eskipazar

-Sen Han’sın

-Kaymakam Evi

-Saat Kulesi

Karabük Gezilecek Yerler başlıklı kentin tarihi ve doğal güzelliklerini içeren bu yazımızı beğendiyseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayınız…

Bir önceki yazımız olan Ağrı Gezilecek Yerler Dikkat Çekiyor başlıklı makalemizde Ağrı, Ağrı gezilecek yerler ve Ağrı tarihi yerleri ve doğal güzellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın