Güzel İzmir‘imin en güzel semtlerinden biri olan Karataş’ta iki cadde arasında ulaşım sağlayan buram buram tarih kokan tarihi bir asansör bulunur. İçine binince önceden buralarda yaşamış insanları düşünürüz merakla… Kimler geldi kimler geçti diye? Eğer İzmir’e ilk defa geliyorsanız mutlaka görmelisiniz bu güzel mekanı… Burada hem tarihi doku hem de inanılmaz güzellikte İzmir deniz manzarasına şahit olursunuz. Güneşin ışıkları denize vururken gümüş rengi tepsi gibi tepeden bakarsınız bu harika güzelliğe… İzmir’in güzelliğini tepeden seyrederken mis gibi deniz kokusunu da içinize çekersiniz. Bu tarihi yapı aşağıda bulunan Mithatpaşa Caddesi ile yukarıda bulunan Halil Rıfat Paşa Caddesi’ni birbirine bağlar.Asansörde restoran ve kafe de bulunmaktadır.Burada hem çay hem kahve içebilir dilerseniz restorantında yemek yiyebilirsiniz.

Tarihi asansörün bulunduğu kulede önceleri solda buharla sağda ise elektrikle çalışan iki asansör yer almaktaydı.1985 yılında restore edilerek buharla çalışan asansör elektrik ile çalışır hale getirilmiştir.Yapının dış cephesi taş bloklar ve tuğla ile örülmüştür.

Eski fotoğraf albümleri eşiliğinde içi bambaşka bir dünyadır asansörün ….Asansör  seyir halindeyken fon müziğinde ’nun kadifemsi sesi yansır kulaklarınıza …Ve bu şarkılar insanı geçmişe yolculuğa davet eder.

Bu asansörün alt bağlantısı olan Mithatpaşa Caddesi’ndeki sokağı ünlü gitarist ve oyuncu Dario Moreno’nun adını almıştır.

Yıllar önce Karataş bölgesi’nde sahil şeridi taş ocağı olarak kullanılıyormuş..Bu yüzden Mithatpaşa ve Halil Rıfat Paşa  caddeleri arasında 60 metreye yakın yükseklik var…Buranın halkı hergün bu bölgede 155 basamak   merdiven çıkmak zorunda kalıyormuş..Burada asansörün üst tarafında yaşayan Devidas ailesinin reisi bir gün düşer ve ayağını kırar.Bunun üzerine ailenin yakın dostu olan ve sahil şeridinde oturan Nesim Levi adlı  musevi bir yardımsever bu sorunu çözmek ve yaya ulaşımını kolaylaştırmak için  asansörü yaptırmış.1942 yılında Şerif Remzi Reyent’e satılmıştır.1983 yılında ise sahipleri tarafından belediyeye bağışlanmıştır.

Asansörün giriş kapısının üzerindeki madalyonda birkaç dilde Nesim Levi tarafından yaptırılmıştır yazısı bulunur.Asansörde  kullanılan tuğla döşemeleri Marsilya’dan özel olarak getirilmiştir.Temeli taş yapıdır.Kule malzemelerinin bir kısmının Fransa’dan getirildiği söylenir.Yapımı 1907 yılında tamamlanmıştır.Asansörün varış noktasında demir konsollar ile taşınan balkon bulunur ve balkonun demir korkulukları dönemin en güzel motifleri ile süslüdür.

Dario Moreno Kimdir?

Aydın doğumlu bir sanatçı olan Dario Moreno genç yaşlarında İzmir’e taşınmış ve ilk konserini izmir’de bulunan Konak vapur iskelesinin üzerinde yer alan gazinoda vermiştir.Sonraları annesi Madam Roza ile asansörün bulunduğu sokağa yerleşmişlerdir.Bu sokağın adı 1992 yılında adını almıştır…Bu sokakta yan yana dizilmiş tarihi taş evleri görmek geçmişe götürür insanı..Her biri ayrı güzel genelde 2-3 katlı cumbalı evler…Bazen 4-5 basamakla çıkılan geniş salona açılan odaların yer aldığı tarihi evlerdir bunlar…

İzmir aşığı bir sanatçıdır Dario Moreno… Kendini İzmirli olarak kabul eder.Evinde yer alan vasiyetin de de İzmir aşkını hissetmemek imkansız..

Şöyle der sanatçı;’İzmir ,tatlı ve sevgili şehrim…Bir gün şayet senden uzakta ölürsem;beni sana getirsinler.Fakat,mezarıma götürürlerken ‘öldü’demesinler.’uyuyor’desinler.Koynunda tatlı İzmir’im’….

Dario Moreno’nun bazıları Fransa’dan çevrilmiş şarkıları gerek müziği gerek sözleriyle ruhumuza dokunur her zaman ..Deniz ve Mehtap en iyi bilinenidir.Asansör sokağında şimdi heykeli bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Renkli Tarihi İle Havana başlıklı makalemizde Havana, Havana plajları ve Havana'ya nasıl gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın