İzmir, hayattan zevk almayı bilen kişilerin yaşadığı, devasa şehirlerin yarattığı karmaşanın tam tersi, huzurlu bir şehrimiz. Ülkemizin en büyük yerleşim yerlerinden biri olsa da İzmir’de hayat bir tatil kasabası temposunda akmaktadır. İzmir’de gezerken de anı yaşayarak adımlarınızı atmanızı tavsiye ederiz.

İzmir’de Gezebileceğiniz Yerler

Agora

İzmir’de Görmeniz Gereken Yerler

MÖ 4. yüzyılda Büyük İskender devrinde şehir Smyrna’dan taşınıp, Kadifekale’nin kuzey yamacına alındı. Agora bölgesi antik zamanlarda pazar, çarşı yeri anlamında kullanılırdı. Alışveriş alanları buralarda kurulurdu, aynı zamanda politik toplantılar da burada yapılırdı. Toprağın altında olduğu 1927 senesine kadar keşfedilemeyen Agora, yüzyılları aşkın süre boyunca yarı açık duran mermer sütunların görülmesi ve kazıya başlanması sonucunda ortaya çıkartılmıştır.

Günümüzde ziyaret ettiğinizde görebileceğiniz kalıntılar ise MS 178’de yaşanan depremin ardından İmparator Aurelius’un sunduğu desteklerle yeniden inşa edilmiş Roma Dönemi Agorasına aittir. Bu bölgeden çıkarılmış değerli eserler İzmir Arkeoloji Müzesi’nde gösterime sunulmuştur. Müzeye haftanın her günü 08.00 – 17.00 saatleri arasında uğrayabilirsiniz. Gezinti için 20 dakika gibi bir süre yeterli olacaktır.

Tarihi Asansör

İzmir’de Görmeniz Gereken Yerler

İzmir’de, adeta huzurun canlanıp hayat bulduğu bir yer olan Tarihi Asansör, 1900’lü zamanlarda Musevilerin yerleşim yaptığı Karataş semtinde yer alıyor. 1907 senesinde iki sokağın arasındaki 58 metrelik kot farkının geçişini kolaylaştırmak için yapılmıştır. Daha öncelerinde üst semte çıkmak için 155 basamağı bulunan merdiveni kullanmanız gerekiyordu. Nesim Levi tarafından yaptırılan asansör, halk için büyük bir nimet olmuştur.

Kuleye yerleştirilen asansörlerin biri elektrik, biri buharla çalışıyordu ancak 1985 senesindeki restorasyonun ardından iki asansör de elektrikle çalışır hale getirildi. İzmir’in muhteşem körfezini izleyebileceğiniz güzel noktalardan birisi de burası. Kahve içmek veya akşam yemeğinizi yemek için bile uğramanızı tavsiye ederiz. Günbatımı saatlerinde kelimelerle anlatılmayacak bir manzara sizleri bekliyor.

Asansör’ün hemen önündeki “Dario Moreno” adındaki sokak, şehrin en tatlı sokaklarından biridir. Müzisyen ve oyuncu olan Dario Moreno’nun belli bir tarihte konakladığı evi yenilenip “Dario Moreno Sanat Merkezi” haline getirilmiştir.

Kemeraltı

İzmir’de Görmeniz Gereken Yerler

200 sene önce Batılı gezginlerin İzmir’in kalbi olarak tanıttığı Kemeraltı, İzmir’e geldiğinizde gezmeniz gereken yerler listesinde kendisine rahatlıkla yer buluyor. İzmir’in hanları, camileri, hamamları, mimarisi  ve eski yıllardan kalan evleriyle şehrin nostaljik dokusunu aktaran bir yer burası. Havra Sokağı ve Şadırvanaltı Cami arasındaki sokakta uzanan sokaklar eskiden üzerleri örtülü olduğu için Kemeraltı olarak anılıyor. Görülmeye değer hanların bulunduğu bölge tabelalar ve yeni binaların arasında sıkışmış durumda.

İzmir’in hala aktif olan en eski oteli Yeni Şükran, Milli Kütüphane ve Devlet ve Opera Binası bu çarşıda yer alıyor.

Radyo ve Demokrasi Müzesi

İzmir’de Görmeniz Gereken Yerler

Çok vakit harcamadan keyifli vakit geçirebileceğiniz bir müze olan Radyo ve Demokrasi Müzesi, Aya Vukla Kilisesi’nden Basmane Garı’na doğru beş dakikalık bir mesafe devam ettiğinizde karşınıza çıkıyor. Tarihi ve siyasi müzeler arasında Avrupa’nın en iyi 16 müzesi arasında bulunan müzede 6 farklı galeri bulunuyor.

Baskıcı ve simsiyah darbe yıllarının psikolojisinin aktarıldığı bölümleri mutlaka görmeniz gerekiyor. Dönem dönem ayrılmış olan bölümlerde, ilgili dönemlerin sanatçı ve siyasi isimlerinin seslerini dinleme şansınızı kullanaibliyorsunuz. Buna ek olarak global olarak önemli radyo olaylarının aktarıldığı panolar ve dönemle ilgili fotoğraflar da müzede görülebiliyor.

Ülkemizin en turistik şehirlerinden olan İzmir’in merkezinden uzaklaştığınızda tatil beldelerine gidebilir ve Ege’nin güzel köy ve kasabalarına kendinizi bırakabilirsiniz. Nefis plajlar ve koylar, mükemmel lezzetler, harika bir deniz, altından plajlar ve kusursuz hizmet sunan butik oteller sizlerin hizmetinde olacaktır. Ege’nin en kıymetlisi İzmir’i mutlaka ziyaret etmenizi ve listelediğimiz yerleri gezmenizi tavsiye ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Adım Adım Santa Monica-3 başlıklı makalemizde Albright, Bubba Gump ve Bubba Gump Karidesli Co hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın