İzlanda Gezi Rehberi

Kuzey yarım kürenin en kuzey kesiminde yer alan İzlanda ülkesi gerek doğal güzellikleri gerekse farklı yapıda oluşmuş olan yeryüzü şekilleri ile dikkatleri üzerine çekmekte olan ülkelerden bir tanesidir. Doğa olayları açısından da oldukça farklı özelliklere sahip olan ülkede bazen 24 saat gece ve gündüz olayı yaşanmaktadır. Çoğunluklu olarak yerleşimin sağlandığı bölge Reykjavik’ tir. Bu bölge dışında turistik ziyaret için tercih edilen bir diğer bölgeler ise Akureyri ve Vik bölgeleridir.

Reykjavik bölgesinde bulunan görülmeye değer yerleri sıralayacak olursak İzlanda Ulusal Müzesi, Hallgrimskirkja, Arbaejarsafn Açıkhava Halk Müzesi ve Reykjavik Konser ve Konferans Salonu bulunmaktadır.

Laugavegur Bölgesi’ nde ise Einar Jonsson Müzesi, Hayali Barış Kulesi ve Opera Binası bulunmaktadır. Bir diğer görülmeye değer yerler se Aviation Müzesi, Akureyri Müzesi, Akureyri Botanik Bahçesi olmakta. Her yıl dünya ülkelerinden birçok turistin yaz kış demeden akın ettiği bölgelerden bir tanesidir diyebiliriz İzlanda için. Kayak merkezlerinden, eski ev yapılarına sanat galerilerinden rafting alanına kadar bolca aktiviteli günler geçireceğiniz ve en güzel gökyüzü manzarasıyla uyuyup uyanacağınız bir yerdir İzlanda. Özellikle Volkanik bölge olan Reykjanes Yarımadasın’ ndaki Mavi Lagün gezi sırasında sizler için olmazsa olmazlarınız arasına yer edinecektir.

Güzel bir aktivite arıyor ve atları seviyorsanız Fakasel At Parkı’ nda At Tiyatrosu izleyebilirsiniz. Reykjavik’ de en bilindik görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Hallgrimskirkja’ dır. 73 metre yüksekliğe sahip olan kilise son derece ihtişamlı.

NATO’ ya üye olan İzlanda ülkesinin ordusu bulunmamaktadır. İzlanda’ ya hiçbir şekilde kara bağlantısı bulunmamaktadır. Peki İzlanda’ ya nasıl gidilir?

İzlanda Ulaşım

İzlanda Gezi Rehberi

İzlanda uçak bileti fiyatları dönemine göre değişkenlik göstermektedir. Orta sınıflı ve biraz daha üst seviye uçak bileti alarak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. İstanbul’ dan THY aracılığıyla İzlanda’ ya direk uçuş bulunmakta. Lakin daha uygun gitmek istiyorsanız aktarmalı olarak Avrupa ülkelerine giriş yapıp o şekilde ucuz bir havayolu şirketi bularak da seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İzlanda Konaklama

İzlanda’ ya seyahat ederek müstakil evlerde konaklayabilir ve bölgeden araç kiralama işleminde bulunabilirsiniz. İzlanda ev yapıları bakımından tek katlı veya az katlı olmaktadır.

İzlanda Dini İnanç

İzlanda Gezi Rehberi

İzlanda ülkesinde % 95′ lik bir oran Hristiyan olmakla beraber geriye kalan kesim Protestan ve Katolik olmakta. İzlanda da Protestan’ ın yanı sıra ateist olduğu bilinen bir takım azınlıklarda bulunmakta.

İzlanda’ ya Gidiş

İzlanda’ ya ne amaçla seyahat ettiğinize bağlı olarak seyahat edeceğiniz sezonu ayarlayabilirsiniz. Öyle ki uçuşların bol olduğu ve otellerinde ekonomik fiyatlandırmada olduğu bir döneme denk getirmek istiyorsanız o vakit seyahat için en uygun tarih Eylül ayı olmakta. Üstelik Kuzey ışıkları da Eylül ve Mart ayı arasında olmaktadır.

Görüp gezmek istediğiniz yer buz mağaraları ise o vakit seyahat tarihinizi Mart ayına çekmeniz gerekir. Mart ayında her ne kadar uçuşlar az olsa da her mevsimde İzlanda son derece güzel ve etkileyici bir atmosfere sahip güzelliktedir.

İzlanda’ da Ne Yemeli

İzlanda Gezi Rehberi

Her ne kadar yemek kültürü bakımından toprakları tarım alanında verimli olmadığı için genellikle yaygın olarak deniz ürünleri tüketilmektedir. Geleneksel bir tat olan okyanus levreği, morina balığı, istakoz ve somon balığı ile soğan ve benzeri maddeler marine edilerek pişirilmektedir.

İzlanda ülkesinde popüler olan bir diğer yemek köpek balığı eti ile yapılmakta olan plokkfiskurdur. Belde de birçok restoranda balina eti tüketmeniz olağan bir durum olacaktır. Bunun yanı sıra kuzu eti de sık tüketilen besin grubundandır.

 

Bir önceki yazımız olan Ruanda Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Ruanda ve Ruanda Gezi Rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın