’ da Gezilecek En Güzel Yerler

Öyle ki dünya ülkeleri arasında ziyaret edilmek istenen en güzel ülkelerden bir tanesi de İtalya olmakta. İtalya ülkesi sahip olduğu güzellikler ile adeta bir saklı hazine gibi. Tarihi dokusu, kültürü, yeme içme alanında ve daha birden fazla olanaklarıyla İtalya’ nın şehirlerini ve en güzel gezilecek yerlerini sizler için sıralamaktayız.

Bergamo

İtalya' da Gezilecek En Güzel Yerler

Geziniz için mükemmel bir başlangıç olacak diyebiliriz. Küçük küçük sokakları ile adeta masalsı bir atmosfere sahip olan beldemiz sarmal biçimli romantik sokaklara ev sahipliği etmektedir. Lombardiya kırsalını dolaşarak İtalya’ nın göllerini keşfe çıkabilirsiniz.

Bologna

İtalya' da Gezilecek En Güzel Yerler

İtalya gezisi sırasında ziyaret edilmesi mutlak şehirlerden bir tanesi de Bologna olmakta. Umberto Eco’ nun şehri kulelerinden, kiliselere, saraylardan müzelere burada görmeniz gereken birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Kuzey Emilia Romagna bölgesinde yer alan Bologna öyle ki İtalya’ da muhakkak görülmesi gereken şehirlerden bir tanesidir. Ziyaret ettiğinizde bölgenin orta çağ estetikliğini yansıttığını gözlemleyeceksiniz.

Ferrara

Rönesans’ ın tüm güzelliklerini bir arada bulabileceğiniz Ferrara kendi küçük tarihi kent olarak bilinmektedir.

Palermo

İtalya' da Gezilecek En Güzel Yerler

Palermo şehri barok tarzı mimarisi ile göz dolduran bir diğer şehrimiz. Sanatsal ve mimari yapısı gereği Norman, İspanyol ve Arap kültürüne ait kalıntılara ev sahipliği yapan şehrimiz İtalya ülkesi içerisinde farklılıkları ile isminden oldukça söz ettirmiş bir bölgedir.

Cenova

İtalya gezisinde görülmeye değer bölgelerden bir tanesi de Cenova’ dır. En şık ve en işlek limana sahip olan Cenova tarihi olarak zengin bir kültüre sahip şehirlerimizden bir tanesidir. Cenova şehri için tarihin güzelliklerin ve modernliğin bir arada bulunduğu şehir tanımlamasını yapmamız doğru olacaktır.

Napoli

İtalya' da Gezilecek En Güzel Yerler

Gerek tarihi gerekse kültürel zenginlikleri açısından oldukça zengin yapıda olan şehrimiz Napoli futbol alanından, operaya, pizzadan daha birçok alanda oldukça aktif bir şehirdir. İtalya ülkesinin en has ilkelerini Napoli şehrinde gözlemleyebilirsiniz diyebiliriz.

Torino

İtalya’ nın Kuzey kesiminde bulunan Torino şehri Piyemonte bölgesinin başkenti olmakla beraber Po Nehri kıyısında konumlanmış olup bir tarafını Alpler’ e yaslamış şehrimizdir. Torino şehrimiz sanat galerileri, zarif yapılı hoş mimarili tarihi kafeleri ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile dikkatleri üzerine çeken şehrimizdir. Bunun yanı sıra İtalya’ nın Torino şehrine uğradığınızda şaraplarını mutlaka tadın.

Ravenna

İtalya' da Gezilecek En Güzel Yerler

Unesco listesinde de rastlamakta olduğumuz Ravenna şehri tarihi eserleri ve dini yapıları ile mutlaka görülmesi gereken şehrimizdir. Beldede bulunan mozaikler ve eserler son derece nadir gözlemlenen eserlerdir.

Siena

Floransa şehri ile hemen hemen benzer özelliklere sahip olan şehrimiz gezelim görelim formunda listenizde yer alması gereken şehirlerden bir tanesidir. Şehrin yapısı son derece estetik olmakla beraber bu bölgede de yine barok mimarisi göze çarpmaktadır.

Treviso

Venedik şehrine ortalama 20 km uzaklıkta olan şehrimiz küçük kanallara ev sahipliği etmektedir. Akşamları loş bir atmosfere sahip olan bölgede küçük ve güzel bahçeler dar kıvrımlı sokaklar sizleri karşılamakta.

Lucca

İtalya' da Gezilecek En Güzel Yerler

Gerek kültürü gerekse mimari yapısı ile dikkatleri üzerine çeken ve İtalya’ da görülmesi gereken şehirlerden bir tanesi de Lucca’ dır. Toskana’ nın en iyi korunmuş şehri olan şehrimiz oldukça huzurlu bir beldedir. Sanat alanında oldukça güzel eserler bulunduran şehrimizde Roma dönemine ve orta çağ dönemine ait kalıntılara rastlamanız mümkün.

Son olarak İtalya’ ya gittiğinizde enfes tada sahip İtalyan kültürünü yansıtan pizzayı tatmadan dönmemenizi tavsiye ederiz. Ülkemizde yapılan pizza sunumlarına göre daha farklı ve bol çeşitte malzemelerle bezenmiş pizzalarla doyurucu bir seyahat geçirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İzlanda Gezi Rehberi başlıklı makalemizde İzlanda hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. İtalya gezmek istediğim ülkeler arasında 1.sıra olarak yerini koruyor.Tarihi açısından ve güzellikleri açısında Roma gibi bir şehire sahip iseniz gezinilmeyecek gibi değildir.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın