1626 yılında yapımına başlanan ve 2 yıl sonra ziyaretçilerine açılan Vasa ya da diğer adı ile Wasa müzesi, Avrupa’nın en fazla turist çeken müzesidir. Bu müzedeki parçalar da, Avrupa’nın diğer müzeleri ile kıyaslandığında oldukça fazla sayıda ve oldukça kıymetlidir.

Stocholm’de bulunan bu müze aslında, bir batık geminin adından alıntılıdır. Filmlere de konu olan ve Titanik’ten önce en fazla dillendirilen batık gemilerden olan bu gemi, günümüzde %95’e kadar kurtarılan parçaların sergilenmesi ve bunun yanında Avrupa’nın önemli deniz parçalarının bulunması bakımından güzel bir turistik mekan olarak kabul edilir. Her yıl Antalya’ya gelen turist sayısı kadar ziyaretçi, bu gemi müzesini ziyaret etmektedir. Sizin de yolunuz “yeşiller ve manzaralar” şehri olan İsveç’e düşerse Vasa müzesine uğramadan dönmeyin.

İSVEÇ VASA MÜZESİ

Yaklaşık 4 saatte ancak tamamlayabileceğinizi umduğumuz bu müzenin, zamanın birçok tanınan ismine hizmet eden devasa gemi ve parçalarını da barındırdığını söylemek gerekir. Yüz ölçümü bakımından Dünya’nın en büyük gemi müzesidir. Gemi ve gemi parçalarına meraklı olan herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken Vasa Müzesinde, 700 heykel de sergilenmektedir. Bu heykeller, devrin en ünlü Antik ve Batı Roma kraliyet aileleri ve hayvan figürlerinden oluşur.

İSVEÇ VASA MÜZESİ

Vasa müzesini gezdikten sonra, dışarıya bir tur atmak isterseniz yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Vasa gölüne de uğrayabilir, burada Balıkları ile ünlü İsveç’in en güzel balıklarını tadabilirsiniz. Somon balıkları ilk tercihiniz olsun! Midye ve İstavriti de sırasıyla alabilirsiniz tabii ki…

İSVEÇ VASA MÜZESİ

Vasa gölünü de dolaştıktan ve buranın manzarasını gördükten sonra Djugården parkına uğramanız gerekir. Buranın diğer parklardan farkına, görsel şölenlere ve festivallere şahit olacak, mükemmel vakit geçireceksiniz.Son olarak, şehrin en önemli simgelerinden olan Erk cinsi geyiklerin boynuz derisi değişim anına tanıklık etmek sizin için mükemmel bir deneyim olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dalyan Kaunos’ta Mucizevi Bir Tarih Yatıyor başlıklı makalemizde Dalyan Kaunos ve Kaunos hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın