Marmara Bölgesinin birbirinden güzel mekanlarından bir tanesi de Sapanca’da bulunan istanbuldere Köyü. Bu köye gelenler doğanın güzelliklerini tam anlamıyla yakalama fırsatı buluyorlar. Burası şehrin gürültüsünden ve sıkıcı havasından uzaklaşmak için son derece güzel bir seçim.

‘ne gelenler göl kenarında huzur içinde bir yürüyüş yapma fırsatı bulunuyorlar. Bunun yanında buradaki şelaleler, yaylalar ve birbirinden güzel tepeler insanların hoşuna giden özelliklerden. İstanbul’a sadece iki saat uzaklıkta olan bu köye ulaşım da son derece kolay.

İstanbul’a yakın olması sebebiyle buradan gelecek olan insanlar için de hafta sonu seçeneği olarak değerlendiriliyor. Şehrin içinde sıkışmış ve hafta içinde oradan oraya koşturan insanların rahat bir nefes almalarını sağlıyor. Bol yeşil ve temiz hava insanın dertlerini unutturan en iyi iki seçenek. İstanbuldere’de yapılacak pek çok etkinlik bulunmakta. Bu etkinliklerden en güzeli ise bir köşede oturup doğanın sesini dinlemek olacaktır.

İstanbuldere Köyü

Yeşillikler Arasında Kaybolmak

İstanbuldere Köyü ‘nde kıvrılarak giden yolları takip ettiğinizde bir anda kendinizi yeşilin tam ortasında buluyorsunuz. Bu yeşillik adeta Amazon Ormanları’nı andırıyor. Yol boyunca yürürken durup dinlenebileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz pek çok tesis mevcut. Yolun sonuna kadar giderseniz karşınıza bir şelale çıkıyor. Bu şelalenin dere ile birleştiği nokta insanlar tarafından en çok beğenilen yer. Burası ziyaretçilere görsel anlamda bir şölen sunmakta.

İstanbuldere Köyü

Buraya gelenlerin ortak fikirleri, gürül gürül akan suyun insana tüm stresi ve yorgunluğu unutturduğu yönünde. Şelalenin hemen yanında bulunan tesiste, masalara oturarak eşsiz bir kahvaltı yapabiliyorsunuz. Buraya yaz kış gelmek mümkün. Kışın geldiğinizde şömine ateşinin başında huzur bulabiliyorsunuz. Size sunulan taze köy kahvaltısı ve buraya özgü kiremitte pişmiş tereyağı mutlaka tadılmalı. İsteyenler yanlarında piknik malzemelerini getirip burada piknik de yapabilirler.

Bir önceki yazımız olan Safranbolu, Yörük Köyü başlıklı makalemizde safranbolu ve yörük köyü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın