Polonezköy, sadece İstanbul’da ikamet eden değil Marmara’da yaşayan tüm insanların nefes almak için kaçtığı yemyeşil bir tabiattır. Bu yer için Türkiye sınırlarında küçük Polonya desek yanlış olmaz. Özellikle trafik gürültüsünden uzak bir yürüyüş yapmak, taşra atmosferini içinize çekerek yemek yemek ve bir cennet köşesinde tatil yapmak istiyorsanız, Polonezköy tam size göre!

İstanbul’a Nefes Aldıran Polonezköy

Polonezköy Hakkında

Polonezköy nereye bağlı bilmeyenler için hemen kısa bir hatırlatma yapalım. Bu şirin belde, İstanbul Beykoz Belediyesi’ne bağlıdır. Ülkemizdeki Polonyalıların yaşadığı bu belde, coğrafi ve sosyolojik özellikleri ile görenleri hayrete düşürmektedir. İstanbul gibi kalabalık bir ilde, doğanın yeşilini korumayı başaran Polonezköy bölgede ağaçları ve yeşillikleri ile nefes aldıran nadir yerlerden bir tanesidir. Köye girişte Polonezköy Meryem Ana Kilisesi yer almakta ve içerisinde de ulu önder Mustafa Kemal’in beldeyi ziyareti esnasında kaldığı ev bulunmaktadır. Kültürel aktiviteleri oldukça fazla olan bu yerleşim yerinin, çeşitli dönemlerde müzik festivalleri, heykel resim sergileri, Kiraz festivali ve ağaç oymacılığı gibi faaliyetler düzenlediği bilinmektedir.

İstanbul’a Nefes Aldıran Polonezköy

Polonezköy Gezilecek Yerler

Polonezköy hakkında bilgi almak ve köy tarihçesini yerinde yaşamak isterseniz, İstanbul’a yaklaşık 45 dk.-1 saat mesafede bulunan eşsiz cennet köşesini ziyaret edebilirsiniz. Buraya gitmeden önce mutlaka Polonezköy gezilecek yerler listenizi hazırlamanızı ve bölgeyi günübirlik, hafta sonu tatili ya da yıllık izninizde değerlendirmenizi öneririz. Çünkü bölgede Czestochowa Meryem Ana adını taşıyan kilise, köyün kültürünü ve tarihini yansıtan Zofia Teyze’nin Hatıra Evi, içerisinde Mehmet Sadık Paşa’nın hanımının kabri de yer alan mezarlığı, her mevsim doğa sporlarına uygun olan yürüyüş ve bisiklet parkuru, önemli kişilerin sergileri ve Polonezköy Atatürk Evi bulunmaktadır. Bu nedenle tarihi koklamak, eğlenceli vakit geçirmek, temiz bir hava almak ya da farklı lezzetleri tatmak isteyenler için ideal bir yerdir.

İstanbul’a Nefes Aldıran Polonezköy

Bir önceki yazımız olan Cumalikızık: Marmara’da Bir Osmanlı Köyü! başlıklı makalemizde bursa ve Cumalikızık hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın