İstanbul’ un Güzel Tabiat Parkları

İstanbul doğal yaşam alanları kapsamında yer alan tabiat parkları şimdilerde fotoğraf çekimleri, yürüyüşler, piknik, doğa sporları, bisiklet turları ve benzeri alanda doğa severlere hizmet vermektedir.

Beykoz / Polonezköy Tabiat Parkı

Beykoz’ da bulunan ve oldukça bilindik doğal alanlardan bir tanesi de Polonezköy Tabiat Parkı’ dır. Bölgede köy ve yerleşim alanlarının dışında sülün ve geyik üretiminin gerçekleştirildiği istasyonlar bulunuyor.

Şile Çekmeköy / Avcıkoru Tabiat Parkı

649 hektarlık bir alana sahip olan Avcıkoru Tabiat Parkı doğal yaya yolları ve doğa etkinleri için ideal bir tabiat parkıdır. Ailenizle birlikte doğa ile iç içe meşe ağaçları içerisinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Büyükada / Büyükada Tabiat Parkı

Ada içerisinde bulunan ve 5 hektarlık alana sahip olan Büyükada Tabiat Parkı içerisinde meşe ağaçları, defne, kocayemiş, erguvanlar ve kızılçam barındırmaktadır. Doğa manzarası olarak önerilerimiz arasında favori bir seçim olan park konaklama üniteleri ve piknik açısından uygundur. Dilerseniz burada yaz ayında plaja da girebilirsiniz.

Heybeliada / Değirmenburnu Tabiat Parkı

Farklı aktivitelerin yer aldığı Değirmenburnu Tabiat Parkı trekking için ideal bir konum olmakta. Tabiat parkı içerisinde bir adet gözleme kulesi bulunmaktadır ve çeşitli aktiviteler için müsaittir.

Beykoz / Elmasburnu Tabiat Parkı

14 hektarlık bir alana sahip olan tabiat parkımız bir nevi doğa harikasıdır. Bu alanda çadır kiralayarak kamp yapabilirsiniz. Tabiat parkı içerisinde aynı zamanda kır lokantası da bulunmaktadır.

Eyüp / Göktürk Göleti Tabiat Parkı

İSKİ kontrolünde olan bu tabiat parkımız içerisinde Karanlıkdere ve kolları tarafından beslenmekte olan bir gölet bulundurmaktadır. Burada çadır kurarak veya karavan ile konaklamanız mümkün lakin konaklama yapmadan önce yeterli araştırma yapıp bilgi edinmeden kalmanız önerilmez.

Sarıyer / Irmak Tabiat Parkı

Bu tabiat parkımız ise Belgrad Ormanı içerisinde bulunmakta olan 9 tabiat parkından yalnızca bir tanesidir. Yaklaşık olarak tabiat parkının büyüklüğü 10 hektardır.

Bağcılar / Kirazlıbend Tabiat Parkı

Yaklaşık olarak 20 hektarlık alana sahip olan bu tabiat parkı zengin yapıda fauna ve flora varlığına sahiptir.

 

 

 

 

 

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın