İstanbul bir yandan nüfusu en kalabalık metropol şehri iken bir diğer yandan da çeşitli kültürleri birleştiren ve giderek nüfus bakımından büyüyen bir şehrimizdir. Her ne kadar koca koca Avm’ ler açılmış olsa da gözler her zaman nostalji yapacak ve eski zamanlara yolculuk etmemizi sağlayacak eski tarihi restoranları aramakta. Sizlere tarihi kültürümüzü yansıtan İstanbul’ da bulunan tarihi restoranları sunmaktayız.

İstanbul Tarihi Restoranlar

Orient Ekspres

İstanbul Tarihi Restoranlar

Ünlü sanatçılardan politikacılara birçok kişiye ev sahipliği yapan Express d’ Orient 1883-1977 yılları arasında hizmet vermekte olan Paris- İstanbul hattı arasında Doğu Ekspresinin en popüler yerlerinden bir tanesidir.

 

İstanbul Tarihi Restoranlar

 

Lakin şimdilerde Ekspress d’ Orient yok ama restoran işletmesi hala devam etmektedir. Dünya ülkeleri arasında garda hizmet veren en iyi restorandan bir tanesi seçilmiştir. Türk yemekleri ile mutfağının kapılarını aralayan restoran Sirkeci tarafını ziyaret eden kişilerin uğrak noktalarından bir tanesidir.

İstanbul Tarihi Restoranlar

Köfteci Arnavut

İstanbul Tarihi Restoranlar

1973 yılı itibari ile açılan ve sonrasında Mavi Köşk ismiyle devam etse de ünü Köfteci Arnavut olarak bilinen lokanta kıbrıs tatlısı, ciğer, köfte ve piyazı ile bilindik bir mekandır. Trileçe tatlısı diğer adıyla arnavut tatlısı olarak bilinen tatlıyı deneyerek damak tadınızı şenlendirebilirsiniz.

İstanbul Tarihi Restoranlar

Ye- kalk konsepti ile çok fazla zaman ayırmadan karnınızı doyurabileceğiniz bir mekandır. Küçük ve az seçeneği olan bu mekanın diğer mekanlarla farkını ziyaret ettiğinizde anlayacaksınız.

İstanbul Tarihi Restoranlar

Ayaspaşa Rus Lokantası

İstanbul Tarihi Restoranlar

Otantik bir görünüme sahip olan lokanta 1943 yılından itibaren lezzetli yemekleri ile ziyaretçilerini hoşnut kılan bir restoran. Son derece şık ve temiz bir mekan olan Ayaspaşa Rus Lokantanda vodka, borç çorbası gibi alışılmayan lezzetler bulunmakta.

İstanbul Tarihi Restoranlar

Her bir lezzeti bir kerede tatmanız imkansız lakin ara ara ziyaret edebilirsiniz. Kış aylarında özellikle Çarşamba,Cuma ve Cumartesi günleri bu mekanı tercih ederseniz hem canlı müzik dinleyip hemde leziz yemekleri tadabilirsiniz.

İstanbul Tarihi Restoranlar

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Mersin' de Ne Yemeli başlıklı makalemizde Kaynar, Kerebiç ve Mamül hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın