İstanbul’un hem içinde hem de biraz dışında sayılan İstanbul Adalar çok eski tarihlerden bu yana pek çok farklı isimle anılmaktadır. Şimdilerde bu isimler unutulmuş olsa da, Halka Adaları, Cin Adaları, Prens Adaları ve Kızıl Adalar bilinen isimlerindendir. Adalar; , , Kınalıada ve ’dan oluşan adalardır.

İstanbul Adalar Turu

 

İstanbul Adalar

Büyükada: Adalar arasında en büyüğü olan Büyükada, Adalar ilçesinin merkezi olarak sayıldığı için İstanbul’da gezilecek yerler listesinde zirevede yer almaktadır. Farklı yapıları ve konaklama hususundaki görkemli otelleri ile yerli ve yabancı turistlerin ortak noktasıdır. Ulaşım sadece Büyükada’ya deniz yolu ile yapılabilirken Büyükada içinde gezinmek isteyenler araç olmadığı için gezintilerini nostaljik faytonlarla yapmak zorundadır. Adalar’ın taksisi olarak bilinen faytonlar hem taşımacılıkta hem de nostaljik gezintilerde kullanılır.

 

İstanbul Adalar Turu

 

Heybeliada: Bu adanın rıhtımının arka kısmında düzlük bir alan ile büyük bir yerleşim alanı bulunmaktadır. Heybeliada’da birçok tarihi bina bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları Meryem Ana Kilisesi, Aya Nikola Kilisesi, Arseniyos Kilisesi ve Aya Yorgi Uçurum Manastırı bunlardan sadece bir kaçıdır. Heybeliada yaz ve kış ayları fark etmeksizin binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Ulaşım sadece deniz üzerinden yapılmakta ada içinde gezmek isteyen kişiler aynı Büyükada’da olduğu gibi faytonları tercih etmek zorundadır.

 

İstanbul Adalar Turu

 

Kınalıada: Adalar içinde Manastır Adası olarak bilinen bu adada birçok imparotor ve imparatoriçe sürgün hayatı yaşamıştır. Yaz aylarında çok daha fazla turist ağırlayan Kınalıada’da, İstanbul adalar konaklama için seçeneği bol olan lüks otel ve pansiyon bulunmaktadır. Balığın en güzelinin yenebileceği bu adada da ulaşım sadece deniz yolu ile yapılır.

 

İstanbul Adalar Turu

Burgazada: Patrik Metedios’un zindan yaşamını geçirdiği ada olarak bilinen Burgazada, birçok ünlü tarihi eserin mekânı olarak bilinir. Gezilip görülecek yerleri arasında bu adada bulunan kilise yıkıntıları dikkat çekmektedir. Diğer adalara olduğu gibi bu adaya da ulaşım deniz yolu ile yapılmaktadır.

 

İstanbul Adalar Turu

Bir önceki yazımız olan Toskana' yı Yaşamak İçin İzmir'e Gidin başlıklı makalemizde lavanta, seferihisar ve sıgacık hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın