Isparta’nın Vadisi

Lavanta, doğada bulunan bitkiler arasında en şifalı ve en güzel kokan bitkilerden biridir. Ülkemizin en önemli lavanta üretim alanı ise Isparta’ya bağlı bulunmaktadır. Keçiborlu ilçesinin Aydoğmuş köyünden Kuşçular ve Kuyucak Ardınçlı Köylerine kadar uzanan geniş bir alanda yetişmektedir. Kuyucuk köyüne varmak üzeriyken, sağlı sollu yol boyunca uzanan Lavanta Vadisi Türkiye’de gezilmesi gereken doğal yerler arasında bulunmaktadır. Burası, turistlerin akımına uğrayan bir yer olmadığı için saf güzelliği bozulmamış ender yerlerden birisidir. Tepelere kadar ulaşan lavanta tarlaları, görselliği ile izleyen muazzam bir şölen sunuyor…

Isparta’nın Lavanta Vadisi

Isparta Lavanta Turu

Gün doğumunda mor lavanta tarlaları arasında gezinti yapmak isterseniz, günü birlik ya da hafta sonları için düzenlenen Isparta Lavanta turu aktivitelerine katılabilirsiniz. Lavantalar Haziran ayı sonunda morlaşmaya başlasa da, Temmuz’da çiçeklerini patlatıp tamamen mosmor olurlar. Buna bağlı olarak Lavanta Vadisi turları genellikle bu dönemde düzenleniyor ki, lavantaların sunduğu görsel şöleni gezginlerin fotoğraflayabilmesine imkân tanınıyor. Başlangıçta gül tarlalarının kenarlarına veya evlerin bahçelerine sadece süs amaçlı dikilen lavanta fideleri, günümüzde 3.000 hektarlık bir alana kadar yayılmış durumda.

Isparta’nın Lavanta Vadisi

Türkiye’nin toplam lavanta üretiminin büyük bir çoğunluğu, Isparta Lavanta bölgesi olarak tanınan Kuyucuk köyünden karşılanıyor. Bu nedenle köyün her yeri lavanta tarlalarıyla dolu ve yürüyüş boyunca bu tarlalarının sunduğu görsel güzelliklerin hiçbir karesini kaçırmak istemezsiniz. Doğal turizm alanları arasında yer alan Isparta Lavanta Vadisi gezisi sonrası, Kuyucuk köyünde bir kahvaltı molası verebilirsiniz. Kahvaltıda lavanta çayının ve lavanta balının tadına bakarak, beğendiğiniz ürünlerden satın alabilirsiniz. Ayrıca vücuda pek çok faydası bulunan lavanta yağını da, bu köyden en natürel haliyle satın alabilirsiniz.

Isparta’nın Lavanta Vadisi

Kuyucak Köyü

Kendinize Isparta’da gezilecek yerler listesi oluşturuyorsanız; Eğirdir Gölü, Zindan Mağarası, Hızırbey Camii, Yalvaç, Eğirdir Kalesi, Tarihi Çınar Ağacı ve Kuyucak Köyü listenizde mutlaka yer almalı. Belirgin büyük bir meydanı olmayan köyün, Arnavut kaldırımlı sokakları, renkli kapıları ve kerpiç evleri var. Ayrıca kaldırım kenarlarından fışkıran, devasa büyüklükte lavanta öbekleri bulunuyor. Köy halkı kendi çabalarıyla kırsal turizmi başlatmış ve Tayland gibi ülkelerden turist getirmeyi başarmış. Şimdilerdeki konumuyla Isparta’nın Lavanta Vadisi, Güney Fransa’daki Provence bölgesine rakip diyebiliriz.

Isparta’nın Lavanta Vadisi

 

Bir önceki yazımız olan İstanbul' da Tatile Ne Dersiniz başlıklı makalemizde istanbul hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın